Volvo XC90 dosáhlo nejvyššího hodnocení v testech ochrany před poraněním krku

V americkém testu systémů na ochranu krční páteře ve vozidlech kategorií SUV a pickup obdrželo Volvo XC90 jako jeden z mála modelů nejvyšší hodnocení. Nezávislý americký výzkumný a bezpečnostní institut IIHS (Insurance Institute For Highway Safety) za pomoci zkušebních figurín určoval zatížení krku při simulovaných nárazech zezadu.
Volvo XC90 dosáhlo nejvyššího hodnocení v testech ochrany před poraněním krku

Je to poprvé, kdy IIHS zrealizoval dynamické testy s vozy kategorií SUV a pickup. Testy byly provedeny ve dvou etapách. V rámci první z nich byla měřena geometrie opěrek hlavy s cílem určit jejich předpoklady pro ochranu hlavy člověka běžného vzrůstu. Do druhé etapy, ve které došlo na dynamické nárazové zkoušky, pak postoupila pouze sedadla s dobrou nebo přijatelnou geometrií opěrky. Pomocí pohyblivé plošiny byla simulována situace, kdy do stojícího vozidla zezadu narazilo druhé vozidlo se stejnou hmotností rychlostí 32 km/h.

Zkušební metoda a kritéria hodnocení byly vyvinuty v rámci široké mezinárodní spolupráce mezi odborníky na prevenci poranění krku (IIWPG – International Insurance Whiplash Prevention Group).

Výsledky ukázaly, že pouze 6 ze 44 testovaných vozidel bylo schopno poskytnout účinnou ochranu proti poranění krční páteře. Volvo XC90 přitom bylo jedním z nejlepších. Celkové hodnocení zahrnuje jak naměřenou geometrii sedadel, tak výsledek dynamické zkoušky.

IIHS zdůrazňuje, že účinná ochrana je důležitým faktorem pro snížení lidského utrpení a také pro snížení nákladů na rehabilitaci po úrazu. Nárazy zezadu jsou velmi časté a poškození krční páteře představuje nejběžnější druh závažných poranění vzniklých při dopravních nehodách.

Pohyb hlavy a horní poloviny těla musí být synchronizován

Příčinou vzniku těchto poranění je obvykle odlišný směr hlavy a těla v okamžiku, kdy je silou nárazu vrženo vpřed. Podle IIHS je klíčem k zajištění účinné ochrany při nárazu souběžný pohyb hlavy a horní poloviny těla cestujícího. Proto musí sedadlo a opěrka hlavy spolupracovat způsobem, aby byla hlava podepřena tak, aby mohla zrychlit společně s horní polovinou těla. Dále je důležité umístění opěrky hlavy v dostatečné výšce a blízkosti.

„Opěrky hlavy Volvo byly zkonstruovány tak, aby fungovaly přesně tímto způsobem,” vysvětluje Ingrid Skogsmo, ředitelka bezpečnostního střediska Volvo Cars Safety Centre. „WHIPS – systém společnosti Volvo na ochranu před úrazy krční páteře – je součástí standardní výbavy všech nových vozů Volvo. Je navržen takovým způsobem, aby zajišťoval souběžný pohyb hlavy a horní části těla, a aby současně omezoval vznikající zrychlení.“

Pokročilá konstrukce systému společnosti Volvo na ochranu před poraněním krku je jedním z důvodů vynikajících výsledků dosažených v rámci provedených zkoušek. Testy IIHS tuto skutečnost plně potvrdily.

Systém Volvo pro prevenci poranění krku (WHIPS)

V systému pro prevenci poranění krku vyvinutém společností Volvo jsou přední sedadla a jejich opěrky hlavy zkonstruovány takovým způsobem, aby v průběhu kolize poskytovaly jednotnou oporu celé páteře a hlavy. Sedadla jsou navíc vybavena konzolou mezi opěradlem a sedákem, která pomáhá sedadlu pohlcovat energii a tím snižovat síly zrychlení vznikající při nárazu zezadu. Tohoto cíle je dosaženo váhou těla cestujícího, která současně tlačí na opěradlo směrem dozadu a dolů. Tento pohyb tlumí vznikající síly podobným způsobem, jako když je hozený míč chycen do ruky. Systém je aktivován automaticky při dostatečně silném nárazu zezadu, kdy kontrolovaným způsobem zachytí páteř a krk pohybem opěradla dozadu a dolů. Tím se snižuje namáhání těla cestujícího a současně se omezuje následný pohyb vpřed.

bazar

Volvo V50 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 112 482 km
Cena: 210 000 Kč
Volvo XC90 2,4
Rok výroby: 2011
Stav: 118 740 km
Cena: 560 000 Kč
Volvo S80 2,4
Rok výroby: 2012
Stav: 117 530 km
Cena: 380 000 Kč
Volvo XC90 2,4
Rok výroby: 2010
Stav: 199 811 km
Cena: 390 000 Kč
Volvo V60 2
Rok výroby: 2012
Stav: 156 631 km
Cena: 320 000 Kč
Volvo XC60 2,4
Rok výroby: 2008
Stav: 193 679 km
Cena: 300 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků