Volvo XC90 má po modernizaci. Dostalo 6 sedadel a řízené dobíjení

Druhá generace Volva XC90 je tady už od roku 2015. Nyní přichází v modernizovaném provedení se šesti sedadly a mild-hybridním pohonem označeným písmenem B.

Až budete na zádích vozů Volvo vídat písmeno B, ničemu se nedivte. Švédové se totiž posouvají o krok blíže elektrifikaci všech svých modelů a SUV XC90 je bude jejich velvyslancem. Automobilka uvádí, že je to vůbec poprvé, co zákazníkům nabídne brzdový systém s rekuperací kinetické energie určený pro stávající motory, jinými slovy systém řízeného dobíjení jako třeba u Toyoty Prius. Získaná energie se ukládá a nadále využívá, čímž podle Volva ušetříte až 15 procent paliva.

Nynější generace Volva XC90 vydrží sedm let. Tu novou budou vyrábět v USA

Nynější generace Volva XC90 vydrží sedm let. Tu novou budou vyrábět v USA

Mild-hybridní systém nenajde využití pouze u modelu XC90, ale i u menší šedesátky. Přítomen bude u benzinových i vznětových verzí stávajících dvoulitrových agregátů. Jednotky s označením B by se v budoucnu měly stát standardem a figurovat vedle plug-in hybridních verzí Twin Engine, jejichž podíl v celkové produkci by měl být čtvrtinový.

Verze B5 AWD kombinuje vznětový dvoulitr o výkonu 173 kW a točivém momentu 480 N.m s elektromotorem o 10 kW. Převodovka je osmistupňová automatická, zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině zabere 7,6 sekundy a maximální rychlost činí 220 km/h. Kombinovaná spotřeba se dle metodiky WLTP pohybuje v rozmezí 6,6 až 7,7 l/100 km v závislosti na zvolené konfiguraci výbavy.

Volvo XC90 T8 Polestar je nejvýkonnějším Volvem v historii značky

Volvo XC90 T8 Polestar je nejvýkonnějším Volvem v historii značky

Mimořádně čistý design Volva XC90 se s modernizací příliš neměnil. Hovořit lze o lehce upravené masce chladiče, v nabídce přibudou nové barvy a provedení litých kol. Uvnitř pak najdete nové materiály, dokonce i vlněné čalounění, a vedle pěti- a sedmimístného provedení je nově dostupná i šestimístná konfigurace se sedadly ve třech řadách.

Novinky najdeme také na poli bezpečnostních systémů. XC90 je nyní vybaveno systémem ochrany před srážkou s vozidlem ve vedlejším pruhu, systém varující před křížením s jiným vozidlem dnes auto v případě rizika nehody i sám zastaví. Vůz se začne ve švédské továrně Torslanda vyrábět už v květnu.

Volvo

Volvo je švédský výrobce osobních a nákladních automobilů, autobusů a stavebních strojů. Vznikl v roce 1915, od 1944 používá současný název.

V roce 1999 Volvo prodalo svoji divizi osobních automobilů Fordu. Ten ji v roce 2010 postoupil čínské společnosti Geely Automobile.

Volvo S90 • Volvo S60 • Volvo V60 • Volvo XC90 • Volvo XC60 • Volvo XC40

TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

včera | Jan Mička | 37 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků
TEST Lexus LC 500 Convertible: Úžasný grand tourer a můj jeden velký problém

Lexus LC 500 Convertible

LC 500 Convertible je první kabriolet Lexus s plátěnou střechou. Vychází z osmiválcového kupé, které je samo o sobě zárukou hlubokého jízdního zážitku. Může být kabriolet ještě lepší?

20.  11.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků