Volvo V70 Cross Country

Nové Volvo Cross Country v sobě úspěšně spojuje dva odlišné světy automobilů. Komfort, flexibilita a bezpečnost byly převzaty z prvotřídních automobilů Volvo typu kombi. Designem a jízdními vlastnostmi s pohonem všech kol (AWD) a větší. . .
Volvo V70 Cross Country
Nové Volvo Cross Country v sobě úspěšně spojuje dva odlišné světy automobilů. Komfort, flexibilita a bezpečnost byly převzaty z prvotřídních automobilů Volvo typu kombi. Designem a jízdními vlastnostmi s pohonem všech kol (AWD) a větší světlou výškou lze tento automobil částečně zařadit do třídy sportovně užitkových vozů (SUV).

Volvo Cross Country bylo poprvé uvedeno na trh v roce 1997 a rychle se stalo velmi úspěšným. V celkovém souhrnu všech trhů představovalo Cross Country v roce 1999 zhruba 18 procent z prodeje Volva V70, na jehož základě byl terénní model postaven.

První oblastí, na kterou se zaměříme je bezpečnost. V Cross Country je instalována celá řada systémů k posílení bezpečnosti posádky. Prvním z nich je WHIPS systém pro ochranu před zraněním krční páteře. Koncept sedadla, který zachytí horní partii trupu a hlavu jemným, vyváženým způsobem, při nárazu do vozidla zezadu. WHIPS výrazně snižuje riziko zranění krční páteře. SIPS je systém pro ochranu při bočním nárazu. Systém zahrnuje strukturu karosérie (některé její části jsou vyztuženy prvky z vysoce pevné oceli), boční airbagy (SIPS-vaky) a nafukovací clonu (IC). Stejně jako systém WHIPS je i tento systém standardní výbavou ve Volvu Cross Country. Aby toho nebylo málo, také airbagy využívají neobvyklou technologie. Je jí dvoustupňové plnění. Tento systém představuje další krok směrem k optimalizaci ochrany při různých úrovních kolize. Velký náraz ve vysoké rychlosti aktivuje plné nafouknutí airbagů a s klesající intenzitou nárazu se snižuje i jejich objem naplnění.

Volvo Cross Country pohání napříč uložený pětiválcový motor o zdvihovém objemu 2.4 litru, s turbodmychadlem s nízkým plnícím tlakem. Motor byl ovšem podroben velkorysým modifikacím. Cílem uskutečněného vývojového procesu bylo snížení spotřeby paliva a emisí škodlivin výfukových plynů. Motor nabízí výkon 200 ks.

Výkon motoru je přenášen prostřednictvím manuální nebo automatické převodovky na všechna poháněná kola. Systém pohonu všech kol, který je použit v novém Volvu Cross Country, je v podstatě stejný jako ve vozech předchozí generace. Jedná se o systém, který primárně pohání kola přední nápravy (při jízdě na suché asfaltové vozovce je zhruba 95% výkonu přenášeno na vozovku prostřednictvím předních kol), ale který v případě nutnosti přenáší výkon prostřednictvím viskózní spojky na kola zadní nápravy. Ve skutečnosti neexistuje žádné omezení pro rozdělování výkonu – jestliže je to nutné, veškerý výkon motoru může být dodán na kola zadní nebo naopak přední nápravy.

Systém AWD byl rovněž doplněn o systém TRACS na všech čtyřech kolech. TRACS v případě prokluzování obou pravých kol na zledovatělém povrchu tato kola přibrzdí a automobil je poháněn pouze levými koly. Systém TRACS je aktivní od rozjezdu do rychlosti 80 km/hod. I když nebyla funkce systému pohonu všech kol nijak podstatně změněna, jeho konstrukce byla zčásti modifikována. Základním cílem bylo snížení hmotnosti systému AWD. Použitím hliníkové skříně rozvodovky na zadní nápravě byla hmotnost převodového ústrojí AWD snížena o 10 – 12 kilogramů celkové váhy. 

V interiéru nalezneme mnoho praktických detailů: držák nákupních tašek, věšák na sako (v leteckém stylu) na boku opěrky hlavy spolujezdce směrem k řidiči, držák koše na odpadky na zadních sedadlech, výklopný stolek v zadních sedadlech a mnoho užitečných úložných prostorů po celém automobilu. Výbavu doplňují také prvky pro tento segment standardní. Jmenujme tónovaná skla, výškově stavitelná sedadla, otáčkoměr a manuálně řízenou klimatizaci. 

Volvo V70 Cross Country stojí s manuální převodovkou 1 543 000,- Kč, s převodovkou automatickou pak 1 613 800,- Kč.

bazar

Volvo XC90 2,4
Rok výroby: 2011
Stav: 118 740 km
Cena: 560 000 Kč
Volvo S80 2,4
Rok výroby: 2012
Stav: 117 530 km
Cena: 380 000 Kč
Volvo XC90 2,4
Rok výroby: 2010
Stav: 199 811 km
Cena: 390 000 Kč
Volvo V40 1,9
Rok výroby: 2004
Stav: 242 247 km
Cena: 60 000 Kč
Volvo V60 2
Rok výroby: 2012
Stav: 156 631 km
Cena: 320 000 Kč
Volvo XC60 2,4
Rok výroby: 2008
Stav: 193 679 km
Cena: 300 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

dnes | Jiří Švamberk | 1 příspěvek
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků