Volvo a kamery monitorující řidiče v kabině: Mohou sledovat jeho zdraví

Kamery sledující okolí vozidla jsou dnes již standardní výbavou. Volvo vyvíjí i kamery monitorující přímo řidiče za volantem.

Nejen okolí vozidla, ale také samotného řidiče chce začít Volvo monitorovat pomocí kamer umístěných v kabině vozu. Nová příplatková výbava se má objevit v nabídce určitých modelů již letos, a ačkoliv mohou skeptici argumentovat narušením soukromí, švédská automobilce jde podle všeho pouze o bezpečnost.

Více informací o kamerách v interiéru uvedl britskému magazínu Car vedoucí digitálních technologií Volva Atif Rafiq. Systém má být schopen sledovat hladinu glukózy řidiče monitorováním jeho zornic a v případě detekování zdravotního problému dokáže kontaktovat lékaře, rodinného příslušníka či jinou určenou osobu. Vypadá to tedy, že Volvo může pomoci například diabetikům při možné hypoglykémii.

Asistent jízdy v pruhu někteří řidiči raději vypínají. IIHS zjišťoval důvod

Asistent jízdy v pruhu někteří řidiči raději vypínají. IIHS zjišťoval důvod

Lze ovšem čekat, že kamery budou využity i pro jiné případy. Mluví se tak rovněž o technologii rozpoznávání obličeje, jakou už známe z dnešních chytrých telefonů. Na základě detekované osoby by poté systém vozidla příhodně upravil nastavení sedačky, zrcátek, naladil vaši oblíbenou stanici rádia, nastavil vnitřní teplotu, pustil oblíbenou aplikaci v infotainmentu, nabídl trasy v navigaci a podobně.

S kamerami sledujícími řidiče mimochodem Volvo pracovalo již v minulosti při vývoji autonomních technologií. Principem bylo sledování stavu řidiče, jeho chování, stres a příznaky únavy, načež po vyhodnocení vyčerpaného šoféra vůz aktivoval autonomní řízení k záchraně krizové situace.

Minitest Volvo V60 T6 AWD: Učitel zeměpisu dálničním teroristou

Minitest Volvo V60 T6 AWD: Učitel zeměpisu dálničním teroristou

Samozřejmě, instalace kamer sledujících dění v kabině se může některým lidem zdát jako další krok k ještě rozsáhlejšímu sledování veřejnosti. Volvo ovšem zmiňuje, že pořizované záběry budou anonymní a nebudou s nikým sdíleny. V době kyberzločinů však kritici vidí již nyní v podobné technologii možné zneužití.

Volvo nicméně nemá v letošním roce plány nabídnout kamery sledující řidiče ani související funkce. Tyto technologie a funkce jsou podle něj pouze v koncepčním stádiu a mohou být v budoucnu nabízeny jedině na přání zákazníků.
 

TEST Honda GL1800 Gold Wing DCT: Motorka za mega! Skoro...

Honda GL1800 Gold Wing DCT

Šestiválcový cestovní křižník s unikátní podvozkovou konstrukcí je to nejrozmařilejší, co Honda v jedné stopě nabízí. Gold Wing je ale zároveň také s velkou rezervou tou nejdražší dvoukolovou Hondou. Má vrcholné provedení šesté generace zlatokřídlé legendy čím opodstatnit cenovku zvící bezmála 900.000 Kč?

dnes | Petr Schnagl | 8 příspěvků
TEST Volkswagen T-Cross 1.0 TSI DSG R-Line: Důležitá módní záležitost

VW T-Cross 1.0 TSI DSG

Volkswagen rozštěpil Polo na dva samostatné modely. Oplastované CrossPolo je minulostí a jeho pozici zastoupila novinka jménem T-Cross. Nabízí kromě zvýšené stavby karoserie ještě něco?

včera | Miro Mihálik | 54 příspěvků
První svezení se Seatem Leon TGI 1.5 TSI. Pod 1 Kč/km i s větším motorem?

Seat Leon TGI (první svezení)

České ceny Seatu Leon TGI po modernizaci pohonného ústrojí známe už od ledna letošního roku. Nyní došlo i na první kilometry za volantem a zdá se, že na dosavadních výhodách se vůbec nic nezměnilo.

11.  6.  2019 | Jan Mička | 15 příspěvků