Volvo a kamery monitorující řidiče v kabině: Mohou sledovat jeho zdraví

Kamery sledující okolí vozidla jsou dnes již standardní výbavou. Volvo vyvíjí i kamery monitorující přímo řidiče za volantem.

Nejen okolí vozidla, ale také samotného řidiče chce začít Volvo monitorovat pomocí kamer umístěných v kabině vozu. Nová příplatková výbava se má objevit v nabídce určitých modelů již letos, a ačkoliv mohou skeptici argumentovat narušením soukromí, švédská automobilce jde podle všeho pouze o bezpečnost.

Více informací o kamerách v interiéru uvedl britskému magazínu Car vedoucí digitálních technologií Volva Atif Rafiq. Systém má být schopen sledovat hladinu glukózy řidiče monitorováním jeho zornic a v případě detekování zdravotního problému dokáže kontaktovat lékaře, rodinného příslušníka či jinou určenou osobu. Vypadá to tedy, že Volvo může pomoci například diabetikům při možné hypoglykémii.

Asistent jízdy v pruhu někteří řidiči raději vypínají. IIHS zjišťoval důvod

Asistent jízdy v pruhu někteří řidiči raději vypínají. IIHS zjišťoval důvod

Lze ovšem čekat, že kamery budou využity i pro jiné případy. Mluví se tak rovněž o technologii rozpoznávání obličeje, jakou už známe z dnešních chytrých telefonů. Na základě detekované osoby by poté systém vozidla příhodně upravil nastavení sedačky, zrcátek, naladil vaši oblíbenou stanici rádia, nastavil vnitřní teplotu, pustil oblíbenou aplikaci v infotainmentu, nabídl trasy v navigaci a podobně.

S kamerami sledujícími řidiče mimochodem Volvo pracovalo již v minulosti při vývoji autonomních technologií. Principem bylo sledování stavu řidiče, jeho chování, stres a příznaky únavy, načež po vyhodnocení vyčerpaného šoféra vůz aktivoval autonomní řízení k záchraně krizové situace.

Minitest Volvo V60 T6 AWD: Učitel zeměpisu dálničním teroristou

Minitest Volvo V60 T6 AWD: Učitel zeměpisu dálničním teroristou

Samozřejmě, instalace kamer sledujících dění v kabině se může některým lidem zdát jako další krok k ještě rozsáhlejšímu sledování veřejnosti. Volvo ovšem zmiňuje, že pořizované záběry budou anonymní a nebudou s nikým sdíleny. V době kyberzločinů však kritici vidí již nyní v podobné technologii možné zneužití.

Volvo nicméně nemá v letošním roce plány nabídnout kamery sledující řidiče ani související funkce. Tyto technologie a funkce jsou podle něj pouze v koncepčním stádiu a mohou být v budoucnu nabízeny jedině na přání zákazníků.
 

TEST Mazda 2 1.5 Skyactiv-G75: Co nabídne nejlevnější zoom-zoom?

TEST Mazda 2 1.5 Skyactiv G75

Zástupce segmentu B automobilky Mazda má v Evropě opravdu tvrdou konkurenci. Co všechno dostanete za tři sta tisíc?

včera | Vladimír Kadera | 54 příspěvků
Minitest Toyota Hilux 2.4 D4-D: I ta už se umí vyšňořit!

Toyota Hilux 2.4 D4-D (minitest)

Hilux osmé generace už má nový čumák. V rámci výroční edice se snaží zaujmout i tu klientelu kolem tunových pick-upů, která touží po co nejosobnějším vzezření a chování svého pracanta.

20.  1.  2019 | AutoRevue.cz | 11 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz Vito Tourer Family 114 CDI: Na míru k vašim službám

Mercedes-Benz Vito Tourer Family (minitest)

Mít větší než běžnou rodinu znamená kromě jiného i obtížnější výběr auta. Především pak dnes, když jsou minivany na ústupu. Stojí za to dát přednost osobní dodávce od Mercedesu před čímkoli jiným?

17.  1.  2019 | Miro Mihálik | 3 příspěvky