Volvo staví na Slovensku další továrnu pro elektromobily. Má se stát etalonem udržitelné výroby

Slovenská republika podpořila iniciativu automobilky Volvo postavit velkou továrnu poblíž Košic. Od travnaté plochy k prvnímu elektromobilu to potrvá tři roky.

Automobilka Volvo činí další krok vstříc bezemisní budoucnosti, které chce dosáhnout k roku 2040 s tím, že do konce dekády se stane čistě elektrickou značkou. Aby dostatečně naplnila poptávku po elektromobilech, rozhodla se postavit zcela novou továrnu nedaleko slovenských Košic. Celkem by ráda k roku 2025 prodala po celém světě 1,2 milionu vozů.

Volba právě této destinace vzešla z pobídky slovenské vlády, ale také logistické přívětivosti v podobě dobrého spojení východu se západem. Vytvoří se tak pomyslný trojúhelník mezi současnými dvěma závody, které se nacházejí v Belgii a Švédsku. Do výrobního areálu investuje automobilka přibližně 1,2 mld. eur se zahájením výstavby v příštím roce. Vnitřní vybavení se začne instalovat během roku 2024 a o dva roky později by měly z výrobních linek sjíždět první elektromobily.

Vzhledem k uhlíkově neutrální bilanci bude košický závod vzorným příkladem ekologické produkce elektromobilů mezi prémiovými značkami. Pro Slovenskou republiku je to pátý podnik, který podporuje její automobilový průmysl. Tisíce zaměstnanců na nově vzniklých pracovních místech vyrobí cca 250.000 vozů ročně.

Volvo

Volvo je švédský výrobce osobních a nákladních automobilů, autobusů a stavebních strojů. Vznikl v roce 1915, od 1944 používá současný název.

V roce 1999 Volvo prodalo svoji divizi osobních automobilů Fordu. Ten ji v roce 2010 postoupil čínské společnosti Geely Automobile.

Volvo S90 • Volvo S60 • Volvo V60 • Volvo XC90 • Volvo XC60 • Volvo XC40

Diskuze (22) Další článek: Vodíkový Hyundai Nexo konečně vstupuje na český trh! Je dražší než Toyota Mirai a plní se zatím jen v Ostravě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,