Volvo slaví osmdesát let osobních vozů

Švédská automobilka Volvo slaví v letošním roce osmdesáté narozeniny. Přesně v roce 1926 totiž sjel z výrobních linek první osobní vůz s tímto jménem.

Samotné Volvo však vzniklo již v roce 1911. Švédský výrobce ložisek, společnost SKF, si totiž zaregistrovalo značku Volvo (z latinského „valím se”), aby v budoucnu mohl lépe prodávat své výrobky.

Z tohoto záměru sice sešlo, ale SKF si značku ponechal. Až v roce 1926 prosadil manažer prodeje Assar Gibrielsson a technický zaměstnanec Gustav Larson projekt výroby osobních vozů.

Po dlouhém přesvědčování nakonec dostal výrobní kapacitu a světlo světa spatřilo první Volvo s označením ÖV4. I když se to může zdát zvláštní šlo o kabriolet poháněný čtyřmi válci. Z této kombinace také vznikl název ÖV4, neboli Öppen Vagen.

Nedlouho po prvním kabrioletu vznikl stejný vůz jako kupé a za první dva roky výroby dokázalo Volvo vyrobit a prodat přes tisíc vozů.

Již dva roky po prvním osobním voze přišel na trh i první nákladní vůz a autobus a hlavně díky této divizi dokázalo Volvo přežít své počátky.

Tento stav vydržel až do roku 1999, kdy divizi osobních vozů koupil americký koncern Ford. Divize nákladních vozů a autobusů však zůstaly i nadále v rukou švédského konsorcia.

Volvo se za svou existenci postaralo o velký technologický přínos. V roce 1958 představilo jako první tříbodové pásy, v roce 1966 dětskou pojistku dveří, v roce 1968 bezpečnostní opěrky hlav a také speciální výztuhy pro ochranu při nárazu z boku. Hlavně v oblasti bezpečnosti Volvo patřilo a patří na samotný vrchol automobilového průmyslu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Volvo ÖV4 z roku 1927


Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

včera | Jan Mička | 23 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky