Volvo S40 2,0 D: viking na cestách (test)

Volvo S40 dnes není žádnou horkou novinkou. Je s prostředním diesel pod kapotou s to bojovat s dnešní konkurencí?
Seznam kapitol
  1. Úvod, Nadčasový exteriér, Útulný interiér
  2. Motor osloví spotřebou, Naměřená dynamika, Podvozek a ovladatelnost
  3. Doma (skoro) na všech silnicích, Závěr, Cena, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie

V roce 1995 byl na evropský trh uveden zbrusu nový sedan S40 a kombi V40, které ve výrobě nahradily model 450. Vyráběly se v nizozemské továrně NedCar jako joint-venture s Mitsubishi, které na stejném základě vyrábělo neméně zajímavý model Carisma. Ačkoliv základ obou aut byl totožný, ve výsledku byla hodně odlišná, konkrétně z 5 000 dílů měla 4 000 rozdílných. V roce 2000 prošly oba modely faceliftem, v roce 2004 je nahradila nová generace, která o zákazníky bojuje do dnešních dnů.

Nová generace dostala především zbrusu nový podvozek, který je v rámci koncernu Ford společný s Fordem Focus a C-Max nebo Mazdou 3. Tentokrát jsme měli možnost testovat Volvo S40 se zlatým středem z nabídky turbodieselů. Je jím dvoulitr převzatý od Fordu nebo PSA chcete-li. Jak se bude tento internacionál chovat pod kapotou Švéda?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První dojem

Masivní příď nám dnes sice přijde skutečně mohutná, ale po jemném faceliftu, kterého se vůz dočkal pře pár týdny, je podle prvních fotografií ještě o něco mohutnější. Tvoří ji značně předsunutá maska chladiče s typickým Volvo grilem, od něj se podobně jako u Škody Octavia  rozbíhá směrem k rohům rozměrného čelního skla přední kapota.

Přední světlomety s čirou optikou a modrou potkávací čočkou působí v kombinaci s tmavě modrou metalízou úžasně. Před nimi je přední nárazník, který tvoří jednu linii s předsunutým grilem. Masivní přední nárazník s výrazným spodním žebrováním zasahuje až k výrazným předním blatníkům. V jeho dolní neprobarvené plastové části najdeme malá kruhová přední mlhová světla.

Parádním detailem jsou vnější zpětná zrcátka ve stříbrné metalíze, která právě s tmavě modrou metalízou dobře ladí. Dojem z přídě ještě umocňuje decentní spoiler pod nárazníkem. Pohled zboku naznačuje dynamiku vozu, které se ale v testované verzi zas tak moc nedočkáte.

Nízký podvozek, mohutné blatníky, subtilní dveře a výrazně sportovní záď se jednoznačně inspirovaly u BMW, ale co je komu do toho. Je to prostě další báječné Volvo. Vzhled vozu ozvlášťňují krásná sedmnáctipalcová litá kola Zaurac s pneumatikami o rozměrech 205/50.

Zadní partie Volva připomínají další modely švédské automobilky. Je to dáno zejména ostře skloněným zadním sklem, ostrou hranou zavazadelníku a barokními koncovými svítilnami s čirou optikou.

Víko zavazadlového prostoru nese decentní lištu nad SPZ a typický nápis Volvo. Tuto stylovou jednoduchost doplňuje zadní nárazník s nekomplikovaným klenutím, ostřejšími rohy a plastovou lištou v barvě karosérie, která navíc nese parkovací senzory.

Kompaktní, ale útulný interiér

Po otevření předních dveří řidiče uvítá jednoduchá a praktická palubní deska z měkčených plastů. Nejvýraznějším prvkem je předsunutý středový panel, za kterým se nachází odkládací přihrádka. Tento prvek od nejmenšího Volva převzala i vlajková loď S80 ve své poslední generaci.

Architektura tenkého středového panelu stojí za zmínku. Najdete na ni ovládání klimatizace, audiosoustavy a ventilace, kterou lze nastavit tlačítky ve tvaru sedícího člověka. To je věc obvyklá u značky Mercedes-Benz. Součástí středového panelu je ještě kulisa řadicí páky; ruční brzda, přihrádky a středová loketní opěrka s úložným boxem jsou již prvky středového tunelu.

Přístrojový štít s analogovými přístroji a digitálním displejem palubního počítače je společný pro modely S40/V50/C30. Značí jednoduchost a nekomplikovanou ergonomii, ve které by se měl nový řidič vyznat i bez návodu. Výškově a podélně nastavitelný volant skvěle padne do ruky jeho součástí je také ovládání audiosoustavy s možností připojení mobilního telefonu přes bluetooth.

Interiér Volva S40 bezpochyby nepatří k největším a jeho úhlavní skandinávský rival Saab 9-3 ho s přehledem trumfne. Na předních sedadlech to ještě není tak markantní jako vzadu, S40 je přece jen pořád na půli cesty mezi kompaktem a střední třídou a v některých ohledech je to znát. 

Vepředu problém není, prostoru na předních sedadel je dostatek, cestující se nemusejí omezovat. Přední sedadla mají veskrze příjemné tvarování, vynikající boční vedení a aktivní opěrku hlavy, která je lehce předsunutá dopředu. Architektura výplní dveří je překvapivě jednoduchá.

Zadní sedadla zaujmou výrazným tvarováním a aktivním opěrkami. Nabízejí také výklopnou středovou loketní opěrku s držákem na dva nápoje. Místa vzadu ale není mnoho, problém budou mít hlavně dvoumetroví pasažéři s tím, kam umístit kolena a hlavu. To je nejslabší místo švédského sedanu.

Zavazadlový prostor má objem 404 litrů, zvětšit jej lze sklopením opěradel zadních sedadel na 884 litrů, což u větších modelů Volva nelze. Rovné dno zavazadlového prostoru nese překližkovou přepážku k oddělení zavazadel.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Nadčasový exteriér, Útulný interiér
  2. Motor osloví spotřebou, Naměřená dynamika, Podvozek a ovladatelnost
  3. Doma (skoro) na všech silnicích, Závěr, Cena, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie
Minitest VW Amarok 3.0 TDI V6 4Motion Aventura: Všech pick-upů král

VW Amarok 3.0 TDI/190 kW 4M (minitest)

Volkswagen, nikoli bez souvislosti s novým emisním měřícím cyklem WLPT, pozměnil motorovou nabídku svého již deset let sloužícího pick-upu Amarok, který nyní nabízí v podstatě jediný motor. Nebojte se, jsou to dobré zprávy.

21.  3.  2019 | Petr Schnagl | 46 příspěvků
Minitest Renault Kadjar 1.3 TCe: Malé srdce, velké odhodlání

Renault Kadjar 1.3 TCe (minitest)

Kadjar se v přívalu nových crossoverů možná poněkud ztrácí. O to více ale zaujme, když začnete zkoumat, co je za tou nenápadnou fasádu. A to i malé třináctistovce navzdory, protože funguje pozoruhodně dobře.

19.  3.  2019 | Miro Mihálik | 13 příspěvků
Minitest Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid 2WD: Napravení reputace?

Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid (minitest)

Honda se u nové generace modelu CR-V vzdala naftového motoru. Alternativou je hybrid s velice slušným výkonem 135 kW, který mě fascinoval ve více ohledech. Hlavně pak technikou.

17.  3.  2019 | Jan Mička | 37 příspěvků