Volvo provedlo extrémní nárazový test. Podívejte se, jak ničí auta pomocí jeřábu

Shazování aut jeřábem není jen kratochvíle motoristického pořadu Top Gear. Slouží třeba i švédské automobilce pro trénink záchranných složek.

Automobily Volvo jsou známé díky své vysoké bezpečnosti, kterou pravidelně dokazují v nárazových testech. Nyní se však švédská značka rozhodla o jedinečnou nárazovou zkoušku mimo zavedené normy. Jedná se o vůbec nejextrémnější nárazový test, který společnost Volvo Cars kdy uskutečnila.

Nové evropské crash testy přidají vrásky výrobcům SUV. Zásadně změní metodiku

Nové evropské crash testy přidají vrásky výrobcům SUV. Zásadně změní metodiku

Nárazový test vznikl pro bezpečnostní specialisty pro vyprošťování osob, kteří pro trénink běžně používají již havarované vozy. Aby se však záchranáři mohli připravit i na opravdu extrémní situace, ke kterým dochází při těžkých haváriích, připravilo si Volvo několik nových vozů, které shodilo z jeřábu ze třiceti metrů.

Tímto simulovalo následky těžké nehody. Samozřejmě by šel tento test uskutečnit i bez jeřábu, ale jeho příprava by byla mnohem náročnější. Při nehodách tohoto typu bývá posádka většinou v kritickém stavu a pro záchranáře je nejdůležitější dostat všechny z havarovaného vozu v co nejkratším čase.

Děsivý crash test mimo zavedené normy. Slisovaný Leaf si vedl překvapivě dobře

Děsivý crash test mimo zavedené normy. Slisovaný Leaf si vedl překvapivě dobře

„Normálně provádíme simulace autohavárií pouze v laboratorních podmínkách a nyní jsme poprvé shodili naše auta z jeřábu. Věděli jsme, že na základě tohoto testu vzniknou extrémní deformace, a šli jsme do toho, abychom týmu záchranářů poskytli při práci skutečnou výzvu,“ uvádí Håkan Gustafson, senior vyšetřovatel týmu automobilky Volvo Cars pro výzkum dopravních nehod. Video si můžete pustit níže.

Volvo

Volvo je švédský výrobce osobních a nákladních automobilů, autobusů a stavebních strojů. Vznikl v roce 1915, od 1944 používá současný název.

V roce 1999 Volvo prodalo svoji divizi osobních automobilů Fordu. Ten ji v roce 2010 postoupil čínské společnosti Geely Automobile.

Volvo S90 • Volvo S60 • Volvo V60 • Volvo XC90 • Volvo XC60 • Volvo XC40

TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
TEST Audi e-tron 55 quattro Sportback: Tichý a hodně nápadný žrout elektřiny

Audi e-tron 55 quattro SB

Audi e-tron jsme tu měli už předloni. Tenkrát jsme s ním vyrazili do Rakouska a zažili pár neočekávaných dobrodružství. Dnes tu máme elegantnější verzi Sportback. Do žádných akcích se ale nehrneme, mrkneme na jeho schopnosti hezky v domácích podmínkách.

10.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 118 příspěvků
Renault Captur E-Tech v dlouhodobém testu: Povedený start! Rychlík to ale není

Renault Captur E-Tech 160 (1. díl)

Testovací auta se u nás zpravidla zdrží necelý týden. S plug-in hybridním Renaultem Captur však máme troch větší plány.

8.  1.  2021 | Jan Mička | 14 příspěvků