Volvo má tři nové zajímavé koncepty pro zlepšení bezpečnosti

Volvo patřilo odjakživa k lídrům ve vývoji aktivní i pasivní bezpečnosti. V současnosti automobilka pracuje na třech zajímavých konceptech, které jistě stojí za krátké představení. První ze systémů je varování před kolizí s chodcem a samočinné brždění v krizových situacích při střetech s chodcem. Druhým je systém automatického vyhnutí se kolizi a třetím pak komunikační systém mezi automobily.

Systém varování před kolizí spolu s automatickým brzděním využívá ke své činnosti radarovou technologii se širokým úhlem pokrytí. Ta dokáže identifikovat překážky před vozidlem a v případě nouze vyšle signál k nouzovému brždění. Stane se tak ovšem až po varování řidiče akustickým signálem a v případě, že ten nereaguje.

Systém automatického vyhnutí se kolizi používá soustavu kamer umístěných po stranách a na přídí vozu. Ty dokážou kontrolovat aktuální pozici vozu v jízdních pruzích. Pokud automobil přejde do jiného jízdního pruhu bez použití směrových světel, řidič je opět varován akustickým signálem. Při přejezdu do protisměru dokáže tuto situaci systém rozpoznat a automaticky zásahem do řízení vrátí vůz zpět do původního jízdního pruhu.

Poslední lahůdkou je komunikace mezi automobily, které by si navzájem odevzdávaly informace o jízdě a dokázaly se tak navzájem včas informovat třeba před potkáním v slepé zatáčce nebo při rychlé jízdě na dálnici. Je ale třeba říct, že kým se podobný systém mezi automobily rozšíří, potrvá to zřejmě ještě pěkně dlouho.

Nyní se ale naskýtá otázka, kam až technologie půjdou. Je dost možné, že zanedlouho povolenou rychlost nepřekročíte nikde ani o kilometer za hodinu, vůz to jednoduše nedovolí. Na druhou stranu, s masivním rozšířením podobných systémů se v blízké době rozhodně nepočítá.

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků