Volvo letos uvede poslední generaci naftových motorů. Dalších už se nedočkáme

Hlavní cestou je elektrifikace, éra dieselů prostě končí. Volvo nyní oznamuje, že letos uvede svou vůbec poslední generaci naftových motorů.

Menší benzinové turbomotory, hybridní ústrojí a plnohodnotná elektrifikace. Přestože jsou naftové motory stále důležitou součástí nabídky mnoha modelů švédského Volva, v budoucnosti už pro nafťáky prostě místo není. Automobilka tento scénář prohlašovala již dříve a nyní svou cestu dále potvrzuje. V červnu přivítáme novou generaci naftových motorů Volvo, která bude rovněž tou úplně poslední.

„Další generaci naftových motorů uvedeme v červnu. V nabídce přitom normálně vydrží na tři až čtyři roky, tudíž výhledově za pět, možná šest let už diesely nabízet vůbec nebudeme,“ uvedl britskému Autocaru Lex Kerssemakers, vedoucí Volva pro evropský trh.  

Volvo XC90 má po modernizaci. Dostalo 6 sedadel a řízené dobíjení

Volvo XC90 má po modernizaci. Dostalo 6 sedadel a řízené dobíjení

S naftou tedy Volvo počítá jenom v krátkodobém hledisku. Tím by se rovněž potvrdily zvěsti, že zbrusu nová generace SUV XC90 by již naftové motory pod kapotu nedostala a spolehla by se pouze na hybridní či plně elektrickou techniku. Nedávná modernizace současné generace XC90 se nových dieselů dočká zřejmě během letošního léta. Příjezd nástupce se však očekává právě do tří až čtyř let, kdy už bude Volvo naftě mávat na rozloučenou.

„Musíme si stanovit priority – nelze se věnovat všemu,“ okomentoval vývoj naftových motorů už minulý rok generální ředitel Volva Hakan Samuelsson. „Jestli chceme být rychlí na poli elektrifikace, nesmíme se zbytečně zatěžovat jinými formami pohonu. Proto už také S60 nedostala možnost naftového motoru a tímto směrem chceme pokračovat dále u všech nových aut. XC90 nevyjímaje.“

Omezíme rychlost na 180 km/h, i kdyby to mělo zachránit jediný život, říká Volvo

Omezíme rychlost na 180 km/h, i kdyby to mělo zachránit jediný život, říká Volvo

Volvo si prostě s razantními plány hlavu nedělá a nechce být první v řadě pouze na poli elektrifikace. Posedlost bezpečností je u Volva známá věc, nedávno ovšem švédská automobilka zdvihla vlnu kontroverze, když oznámila plán celoplošného omezení maximální rychlosti u svých modelů na 180 km/h. Více jsme psali zde.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

~/PubSystem.Controls.Run.GenericDataView/RelatedArticlesByTag.ascx
System.NullReferenceException
Object reference not set to an instance of an object.
App_Code.27ezgzq-
at PubSystem.CNCUtils.GetAutoCzArticles(Int32 count) at ASP.pubsystem_controls_run_genericdataview_relatedarticlesbytag_ascx.SetControls() at PubSystem.Controls.Run.GenericDataView.DataView.LoadData() at System.Web.UI.Control.OnLoad(EventArgs e) at System.Web.UI.Control.LoadRecursive() at System.Web.UI.Control.AddedControl(Control control, Int32 index) at PubSystem.Controls.Run.CacheControl.CreateChildControls()
Minitest Lexus LS 500 AWD: Pro ty, kteří vědí, co chtějí

Lexus LS 500 AWD (minitest)

Vrchol motorové nabídky vlajkové lodi Lexusu se musí spokojit s šesti válci. Bude mu to stačit?

včera | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
Řídili jsme nový Ford Ranger Raptor: Je perfektní! To nejdůležitější však schází

Ford Ranger Raptor (první svezení)

Ford Ranger Raptor dokazuje, že práce může být i zábava. Umí dřít, vypadá u toho skvěle a těžkým terénem jezdí jako pánbůh.

17.  5.  2019 | Jiří Baborský | 21 příspěvků
TEST Hyundai i30 N Fastback: Obří stádo koní v těsném výběhu

Hyundai i30 N Fastback

Vstup do světa ostrých aut se značce Hyundai povedl na výbornou již před dvěma lety. Nyní se modelová řada rozšiřuje. Bolístky zůstávají, jedna přibyla.

15.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 150 příspěvků