Volvo: facelift pro S60, V70 a XC70 (kompletní informace)

V modelovém roce 2005 dostaly S60, V70 a XC70 nejen nový vzhled, ale také upravené motory, aktivní podvozek Four-C, systém pro eliminaci mrtvého bodu či vodoodpudivé sklo. (pět kapitol)
Volvo: facelift pro S60, V70 a XC70 (kompletní informace)
Seznam kapitol
 1. Volvo S60: nový vzhled, nová sedadla a čalounění
 2. Volvo V70: variabilní kombi se stává sportovnějším
 3. Volvo XC70 s vylepšeným profilem
 4. Vyšší výkon a aktivní podvozek modelů S60, V70 a XC70
 5. Nové bezpečnostní prvků vozů Volvo

Poznámka: Následujících pět kapitol pochází z tiskové zprávy Volva; text nebyl redakčně upraven. 

„Toto je mnohem více než pouhý facelift,” říká Steve Harper, hlavní designér platformy. „Provedli jsme rozsáhlé změny jak v exteriéru, aby se zdůraznil sportovní profil vozidla, tak v interiéru, kde bylo hlavním cílem posílit pocit kvality a komfortu.”

Volvo S60 pro modelový rok bylo inovováno v celé řadě oblastí a tyto inovace společně dodávají vozu silnější vzhled a charakter a současně zdůrazňují vazby na ostatní modely Volvo.

Výraznější příď s novými světlomety

Přední část vozu je zcela nová, s charakterističtější a zaoblenější maskou. Mřížka chladiče je větší a je umístěna o něco níže, čímž je dosaženo dynamičtějšího vzhledu. Mřížka u modelu S60 a spodní sací vzduchový otvor jsou černé, čímž se sedan odlišuje od modelů V a XC. K charakteristickému profilu přispívá také tmavé lemování předních světlometů a kruhové mlhovky.

Také přední světlomety jsou nové, s čirou optikou a s konstrukcí reflektorů umožňující dosažení vysokého světelného výkonu (k dispozici jsou halogenové i bi-xenonové světlomety). Volvo navíc u světlometů přešlo od skla na plastový materiál, který je lehčí a odolnější proti poškození odlétajícími kamínky. V případě srážky je navíc plast ohleduplnější k chodcům. Tradiční stěrače světlometů byly nahrazeny výsuvnými vysokotlakými ostřikovači.

Stěrače čelního skla jsou nejnovějšího typu s integrovanými plochými lištami. V porovnání s tradičními stěrači vypadají moderněji a vytvářejí menší aerodynamický hluk. Důležité je také to, že jsou na čelní sklo přitlačovány vyšším tlakem, což zlepšuje jejich účinnost.

Vyšší počet ochranných lišt a větší výběr

Barevně sladěné boční ochranné lišty jsou nyní součástí standardní výbavy a přispívají k jednotnému vzhledu Volva S60. Spodní linie karoserie (prahy, spodní lišty dveří a spodní část nárazníků) jsou černé, avšak na objednávku mohou být lakovány v barvě karoserie.

Na rozích nárazníků se nacházejí dekorativní a praktické ochranné lišty. Ty jsou standardně lakovány v barvě karoserie a mohou být objednány také s úzkým dekorativním chromovaným páskem. Rohové lišty mohou být v případě poškození snadno vyměněny.

Harmonický vzhled zádě

Sportovní povaha Volva S60 byla zdůrazněna také na zádi. Zadní skupinové svítilny mají více technicistní design a čirou optiku, přes kterou jsou viditelné žárovky. Také jejich tvar byl změněn. „Naším záměrem bylo, aby při pohledu zezadu za tmy bylo snáze rozpoznatelné, že se jedná o vůz Volvo,” vysvětluje
Steve Harper. „Dále jsme změnili tvar nárazníku, který nyní lépe ladí s profilem ostře zakončeného víka zavazadlového prostoru,” dodává Harper.

Změny se dotkly i koncovky výfuku, která je nyní vyrobena z vysoce lesklého materiálu a její rozměry lépe odrážejí výkon motoru. Modely s motory 2,0 T, 2,5 T a T5 jsou vybaveny chromovanými koncovkami. Také výřez ve spodní části nárazníku je integrován lépe než kdykoliv předtím.

Interiér působící dojmem vyšší kvality

Designéři společnosti Volvo věnovali velkou pozornost tomu, aby byl interiér pohodlný a lákavý. „Nešetřili jsme úsilím, abychom zajistili dojem nejvyšší představitelné kvality,” říká Steve Harper. „Za pomoci homogenních linií, přírodních materiálů, flexibilních funkcí a nových druhů čalounění jsme se zaměřili na dosažení toho nejlepšího pocitu ze skandinávského designu.”

Například středová konzola – hlavní ovládací panel vozidla – je užší konstrukce a je obklopena dekorativním rámem z materiálů jako jsou pravé ořechové dřevo nebo hliník (světlý nebo tmavý). Dokonce i tmavě šedý odstín panelů byl upraven tak, aby vytvářel lepší kontrast s ovládacími prvky a aby usnadňoval jejich použití. Audiosystém, který je nově vybaven technologií Dolby Pro Logic II, má nová samostatná tlačítka pro rychlý výběr rozhlasových stanic a některých funkcí a nejlepší z audiosystémů je vybaven integrovaným měničem na šest disků CD.

Promyšlený středový tunel s důrazem na variabilitu

Středový tunel je zcela nový, má homogennější tvar a mnohem tužší konstrukci než v minulosti. Tím je výrazně posílen dojem kvality. Elegantní roletka zakrývá osvětlený odkládací prostor, který rovněž obsahuje modernizované držáky nápojů. Loketní opěrka mezi předními sedadly je zcela nová.

„Já i můj projektový tým jsme na toto řešení mimořádně hrdí,” poznamenává Steve Harper. „Tato konstrukce odpovídá tomu, co považujeme za maximálně multifunkční loketní opěrku. Ve skutečnosti jsme tomuto řešení dali přezdívku Americký sen. K dispozici je celá řada praktických funkcí – držáky nápojů, mělké zásuvky a odkládací prostor, které je možné využít mnoha různými způsoby.”

Také zadní loketní opěrka je nová, s funkčnějším designem a pevně instalovanými držáky nápojů, což podporuje pocit vyšší kvality.

Sedadla Volvo nové generace

V současnosti jsou představována sedadla Volvo nové generace, která nabízejí více pohodlí při sezení a pohodlnější nastavení. Sedadla mají:

 • rozšířené možnosti vertikálního nastavení (+12 mm) – s novým způsobem ovládání
 • jednodušší nastavení úhlu sedadla
 • zlepšené ovládání bederní opěrky (pro otáčení je zapotřebí méně síly)
 • tenčí opěrky hlavy zlepšující výhled ze zadního sedadla.

Nová čalounění

Pocit kvality ve vozech Volvo modelového roku 2005 zvyšuje řada nových druhů čalounění.

Sovereign Hide – nové čalounění z měkké kůže. Sovereign Hide zahrnuje kožené čalounění všech povrchů sedadel a je vyrobeno z kůže nejlepší jakosti. K pocitu exkluzivity přispívá 5% extra kůže a švy s delšími stehy. Sovereign Hide nabízí prvotřídní prostředí a skandinávské řemeslné zpracování v té nejlepší podobě. Sedadla jsou měkčí a pohodlnější díky přidané 10 mm silné pěnové vrstvě.

Čalounění Sovereign Hide je k dispozici ve třech barevných provedeních:

 • bílá Linen White s tmavšími švy – je vůbec nejluxusnější čalounění v nabídce značky Volvo. K dispozici je ve dvou kombinacích – s interiérem v klasickém béžovém provedení Oak nebo s atraktivní kontrastní černou Off-Black
 • Off-Black se světle zelenými švy – pro sportovnější pocit
 • Oak/Arena – vytváří klasicky elegantní dojem.

Nordborg – dynamická kombinace kůže a textilie připomínající pryž. Nordborg je nové sportovně laděné čalounění, které je vyrobeno z pryžovité tkaniny s koženým lemováním. Některé povrchy jsou čalouněny vysoce kvalitním vinylem s tištěným vzorem připomínajícím kůži. Čalounění Nordborg je k dispozici ve třech barevných provedeních:

 • šedá
 • Arena
 • béžová Light Sand.

Soubor sportovního příslušenství

S novou sadou sportovního příslušenství „Accessory Sports Concept“ může každý majitel ještě více zdůraznit sportovní vzhled své S60. Sada zahrnuje:

 • sadu pro karosérii
 • zadní spojler
 • kola z lehkých slitin 8x18"
 • sportovní volant
 • sportovní textilní koberce
 • sportovní hlavici a kulisu řadící páky.

„Všechny tyto komponenty byly navrženy tak, aby vytvářely harmonický a dynamický dojem a aby zdůrazňovaly sportovní vlastnosti vozu,” uzavírá Steve Harper.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
Seznam kapitol
 1. Volvo S60: nový vzhled, nová sedadla a čalounění
 2. Volvo V70: variabilní kombi se stává sportovnějším
 3. Volvo XC70 s vylepšeným profilem
 4. Vyšší výkon a aktivní podvozek modelů S60, V70 a XC70
 5. Nové bezpečnostní prvků vozů Volvo
TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 65 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků