Ačkoliv je Volvo typickou severskou zemí, pro premiéru elektrické EX30 si vybralo italský Milán. Zdroj: Volvo 

Ačkoliv je Volvo typickou severskou zemí, pro premiéru elektrické EX30 si vybralo italský Milán. Zdroj: Volvo 

Již nyní je k dispozici na vybraných evropských trzích se startovní cenou v přepočtu 584.000 korun. Zdroj: Volvo 
Alternativou je využití financování prostřednictvím služby Care by Volvo. Zdroj: Volvo 
V příštím roce rozšíří nabídku verze Cross Country vyznačující se větší světlou výškou, specifickým vzhledem a 19palcovými koly v černé barvě. Zdroj: Volvo 
Výroba odstartuje ještě letos. Zdroj: Volvo 
35
Fotogalerie

Nové nejrychlejší Volvo v historii! EX30 se vejde pod 900.000 Kč a může mít přes 420 koní

Elektrické Volvo EX30 vyhoví širokému spektru zákazníků. Už jej lze objednávat a příští rok přijede verze Cross Country.

Ačkoliv je Volvo typickou severskou značkou, pro premiéru elektrické EX30 si vybralo italský Milán. Již nyní je k dispozici na vybraných evropských trzích se startovní cenou 869.000 korun. Alternativou je využití financování prostřednictvím služby Care by Volvo. V příštím roce rozšíří nabídku verze Cross Country vyznačující se větší světlou výškou, specifickým vzhledem a 19palcovými koly v černé barvě. Výroba odstartuje ještě letos.

Volvo EX30 se stejně jako ostatní modely vyznačuje dlouhým rozvorem a krátkými převisy. Současný designový směr je na první pohled patrný, stejně jako nelze přehlédnout světla evokující Thórovo kladivo. Volvo nabídne výběr z pěti laků karoserie od decentních až po výrazné barvy.

Výběr verze se bude odvíjet od způsobu užití. Základní provedení s jedním elektromotorem a lithium-železo fosfátovou baterií je vhodné pro krátké městské cesty s častým nabíjením. Baterie je méně náročná na výrobní suroviny, což dělá vůz cenově dostupnějším.

Záměru absolvovat delší trasy vyhoví řada s prodlouženým dojezdem Single Motor Extended Range s lithium-nikl–manganovou baterií. Ta stačí pro ujetí 480 km. Stejnou sadu využívá i dynamická verze Twin Motor Performance se dvěma elektromotory a celkovým výkonem 315 kW (428 koní). S akcelerací z 0 na 100 km/h za 3,6 sekundy jde aktuálně o nejrychlejší model v historii značky. Sportovní charakter umocňuje rovnoměrné rozložení hmotnosti a nízké těžiště.

Vrcholné provedení je možné nabíjet výkonem 153 kW, kdy se akumulátor dostane z 10 na 80 procent za 25 minut. Standardní provedení pracuje s maximálním výkonem 134 kW. V mobilní aplikaci je možné plánovat nabíjecí časy, nastavovat výkon i maximální úroveň nabití.

Pro Volvo je přirozená značná podpora řidiče a pestrost bezpečnostních prvků. Jmenujme například plně automatický parkovací asistent schopný si poradit snad se všemi uspořádáními parkovacích míst nebo asistent bezpečného otevření dveří sledující provoz za vozem.

Interiér nabídne čtyři různé styly s příjemným ambientním osvětlením v pěti barvách a nejnovějším multimediálním zařízením přijímajícím aktualizace vzduchem. Z oblasti digitálních technologií stojí za zmínku přístup prostřednictvím digitálního klíčku a chytrá aplikace pro komunikaci s vozem na dálku. Díky ní je možné přednastavit teplotu v interiéru, ovládat zámky a zobrazit polohu vozu.

Volvo

Volvo je švédský výrobce osobních a nákladních automobilů, autobusů a stavebních strojů. Vznikl v roce 1915, od 1944 používá současný název.

V roce 1999 Volvo prodalo svoji divizi osobních automobilů Fordu. Ten ji v roce 2010 postoupil čínské společnosti Geely Automobile.

Volvo S90 • Volvo S60 • Volvo V60 • Volvo XC90 • Volvo XC60 • Volvo XC40

Doporučujeme

Články odjinud