Volvo chystá nákladní revoluci, hybridní pohon do těžkých tahačů

Vedení švédské automobilky Volvo a její divize nákladních vozů oznámilo, že do roku 2009 hodlá přivést na trh hybridní nákladní vozy. Půjde o téměř stejný systém, jaký dnes nabízí Toyota nebo Honda, ovšem s tím rozdílem, že půjde o spojení velkého naftového motoru a výrazně silnějšího elektromotoru. Toto spojení má pomoci těmto vozům hlavně při rozjezdu, což při plně naloženém návěsu trvá velmi dlouho a spotřebovává velké množství paliva. Výhodnost tohoto systému se projeví také při projíždění městy, při jízdě do kopců a při jízdě v koloně.

Investice do vývoje tohoto pohonu se pohybují okolo 45 až 50 mil. dolarů (přibližně 1,1 - 1,2 mld. Kč), ovšem Volvo počítá s tím, že výrazná úspora paliva v řádu až desítek procent přinese nové zákazníky. Volvo odhaduje, že vozy s tímto pohonem budou tvořit 50 procent tahačů, až 75 procent autobusů a až 100 procent stavební techniky, pro kterou bude hybridní pohon největším přínosem. Ty totiž vyžadují velké výkony v krátkém čase a při malých rychlostech, kdy je hybridní pohon nejefektivnější.

Bližší technické informace o elektromotorech a systému spojení s naftovými motory nejsou známy, ovšem Volvo hodlá již brzy představit první funkční prototypy.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 56 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků