Volvo a Geely chtějí společně vyvíjet nové motory. Techniku nabídnou i jiným značkám

Volvo a jeho mateřský koncern Geely chtějí spojit své vývojové programy pro spalovací motory. Nové jednotky by se pak využívaly u všech dalších značek čínského koncernu.

Jednotný vývoj další generace spalovacím motorů a hybridních ústrojí. Takový záměr nyní přichází od čínského koncernu Geely a švédského Volva, které pod křídla velké společnosti patří. Vzniknout tak má zcela nový byznys, který spojí poznatky obou stran a nakonec bude globálním dodavatelem motorů pro všechny dceřiné značky.

Tento plán má rovněž Volvu ušetřit místo a finanční prostředky pro rozšíření svého portfolia plně elektrických modelů. Švédská automobilka očekává, že do roku 2025 budou její celosvětové prodeje z poloviny zastávat elektromobily. Druhá polovinou mají být právě hybridní vozy s technikou z nově založeného vývoje s Geely.

Elektrické Volvo XC40 se poodhaluje na nových skicách. Pod kapotou má třicet litrů

Elektrické Volvo XC40 se poodhaluje na nových skicách. Pod kapotou má třicet litrů

Pro čínský koncern to poté znamená, že bude disponovat zbrusu novými spalovacími a hybridními jednotkami k využití u svých dalších značek jako Proton, Lotus, LEVC, Lynk & Co nebo přímo u své stejnojmenné značky Geely Auto. Celý projekt však počítá také s prodejem motorů externím automobilkám, pokud budou mít zájem.

Navrhované sloučení vývojových programů Volva a Geely by znamenalo spojení práce asi 3000 zaměstnanců švédské značky a 5000 zaměstnanců čínského koncernu. Kromě samotného oddílu pro vývoj motorů se to bude týkat rovněž oddělení průzkumu, výroby, IT nebo finančních operací. Ke snížení počtu zaměstnanců a tedy propouštění ale nemá následkem sloučení dojít.

Volvo letos uvede poslední generaci naftových motorů. Dalších už se nedočkáme

Volvo letos uvede poslední generaci naftových motorů. Dalších už se nedočkáme

Poptávka po hybridních jednotkách bude podle Volva ještě dále stoupat a elektrifikace v automobilovém průmyslu zažívá postupný nárůst. „Hybridní auta potřebují ty nejlepší spalovací motory. Náš společný vývojový program tak bude mít nutné prostředky a znalosti k výrobě takových motorů ještě efektivnější cestou,“ uvedl Håkan Samuelsson, generální ředitel Volva.

Nic ovšem ještě není potvrzeno. Detailní plány nového byznysu Geely a Volva jsou teprve projednávány. Jelikož ale o celém návrhu informovala sama švédská automobilka, vše je zřejmě na dobré cestě.

Galerie doplněna o Volvo XC60.

Volvo

Volvo je švédský výrobce osobních a nákladních automobilů, autobusů a stavebních strojů. Vznikl v roce 1915, od 1944 používá současný název.

V roce 1999 Volvo prodalo svoji divizi osobních automobilů Fordu. Ten ji v roce 2010 postoupil čínské společnosti Geely Automobile.

Volvo S90 • Volvo S60 • Volvo V60 • Volvo XC90 • Volvo XC60 • Volvo XC40

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

26.  9.  2020 | Jan Mička | 13 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků