Volvo a Geely chtějí společně vyvíjet nové motory. Techniku nabídnou i jiným značkám

Volvo a jeho mateřský koncern Geely chtějí spojit své vývojové programy pro spalovací motory. Nové jednotky by se pak využívaly u všech dalších značek čínského koncernu.

Jednotný vývoj další generace spalovacím motorů a hybridních ústrojí. Takový záměr nyní přichází od čínského koncernu Geely a švédského Volva, které pod křídla velké společnosti patří. Vzniknout tak má zcela nový byznys, který spojí poznatky obou stran a nakonec bude globálním dodavatelem motorů pro všechny dceřiné značky.

Tento plán má rovněž Volvu ušetřit místo a finanční prostředky pro rozšíření svého portfolia plně elektrických modelů. Švédská automobilka očekává, že do roku 2025 budou její celosvětové prodeje z poloviny zastávat elektromobily. Druhá polovinou mají být právě hybridní vozy s technikou z nově založeného vývoje s Geely.

Elektrické Volvo XC40 se poodhaluje na nových skicách. Pod kapotou má třicet litrů

Elektrické Volvo XC40 se poodhaluje na nových skicách. Pod kapotou má třicet litrů

Pro čínský koncern to poté znamená, že bude disponovat zbrusu novými spalovacími a hybridními jednotkami k využití u svých dalších značek jako Proton, Lotus, LEVC, Lynk & Co nebo přímo u své stejnojmenné značky Geely Auto. Celý projekt však počítá také s prodejem motorů externím automobilkám, pokud budou mít zájem.

Navrhované sloučení vývojových programů Volva a Geely by znamenalo spojení práce asi 3000 zaměstnanců švédské značky a 5000 zaměstnanců čínského koncernu. Kromě samotného oddílu pro vývoj motorů se to bude týkat rovněž oddělení průzkumu, výroby, IT nebo finančních operací. Ke snížení počtu zaměstnanců a tedy propouštění ale nemá následkem sloučení dojít.

Volvo letos uvede poslední generaci naftových motorů. Dalších už se nedočkáme

Volvo letos uvede poslední generaci naftových motorů. Dalších už se nedočkáme

Poptávka po hybridních jednotkách bude podle Volva ještě dále stoupat a elektrifikace v automobilovém průmyslu zažívá postupný nárůst. „Hybridní auta potřebují ty nejlepší spalovací motory. Náš společný vývojový program tak bude mít nutné prostředky a znalosti k výrobě takových motorů ještě efektivnější cestou,“ uvedl Håkan Samuelsson, generální ředitel Volva.

Nic ovšem ještě není potvrzeno. Detailní plány nového byznysu Geely a Volva jsou teprve projednávány. Jelikož ale o celém návrhu informovala sama švédská automobilka, vše je zřejmě na dobré cestě.

Galerie doplněna o Volvo XC60.

Minitest Hyundai Kona Hybrid Premium: Příští zastávka Spořilov?

Hyundai Kona Hybrid Premium

Hyundai má talent snad na všechno. Umí rodinná, sportovní i užitková auta. Jak se mu ale povedl hybridní crossover?

včera | Vladimír Kadera | 52 příspěvků
Minitest Volkswagen up! GTI (85 kW): Meziměstská střela i obětní beránek

Volkswagen up! GTI

Utratit více než 400.000 Kč za městské auto se spalovacím motorem může kdekomu připadat jako holý nesmysl. Všechno ale začne dávat smysl, když vezmete v úvahu tři magická písmena na jeho zádi a pořádně se projedete.

21.  5.  2020 | Jan Mička | 13 příspěvků
TEST Audi S8 TFSI quattro (420 kW): Lepší sportovní limuzína tu ještě nebyla!

Audi S8 TFSI quattro 420 kW

Specifikace testovacích automobilů se často vejdou na jeden papír velikosti A4. K testovanému Audi S8 bylo takových papírů 26.

19.  5.  2020 | Vladimír Kadera | 76 příspěvků