Volkswagen vs. zaměstnanci: konečně dohoda (doplněno)

Doplněno: Po šesti týdnech jednání byla konečně přijata dohoda mezi vedením VW a odbory. Volkswagen slíbil, že do roku 2011 ponechá všechna pracovní místa v šesti západních továrnách výměnou za to, že na následující roky (do začátku 2007) zmrazí platy zaměstnanců. Tímto krokem bude možné ušetřit do roku 2011 dvě miliardy eur.

Původní zpráva (2. listopadu): Výstražnými stávkami chtějí zaměstnanci německého Volkswagenu donutit svého zaměstnavatele, aby upustil od záměru zmrazit mzdy na následující dva roky. Odbory přitom požadují růst téměř tři procenta každý rok a navíc pevnou pracovní dobu; to by ale znamenalo propouštění (mluví se až o třiceti tisících lidech), protože automobilka v současné době nekypí zdravím. Zmrazením mezd a zavedením flexibilní pracovní doby by se počet zaměstnanců udržel; jedná se především o sto tisíc lidí v šesti továrnách na západě Německa, jichž by se úsporná opatření dotkla nejvíce. Celkem Volkswagen zaměstnává v Německu přes 170 tisíc lidí.

Německá ekonomika, stejně jako automobilový trh, se potýkají s problémy; důvodem je nejen vysoká cena ropy. Pokud by zaměstnanci i nadále trvali na zvýšení platů a dalších požadavcích, musel by Volkswagen kromě propouštění začít přesunovat výrobu na východ Evropy. Je pravděpodobné, že by se rozšířila výroba v bratislavské továrně.

 

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

dnes | Jan Mička | 7 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky