Volkswagen ustoupil odborům, vozy budou dražší

O tom, jak velký vliv mají německé odborové organizace, jsme se mohli mnohokrát přesvědčit již v minulosti. Nebojí se vyhlásit stávky trvající mnoho dní, blokovat dopravu, výrobu, silnice a svým jasným postojem a neústupností si vydobyly patřičný respekt. Na druhou stranu jejich tvrdý postoj může způsobit firmám značné problémy. O tom nyní může hovořit i Volkswagen.

Plánované přesunutí výroby z německého Wolfburgu do Portugalska se nekoná. Vedení firmy nenaplnilo své hrozby a svou snahu ušetřit na nákladech. Přesunutím výroby do Portugalska chtělo vedení VW ušetřit na jednom voze Beduin okolo 850 Euro, což v dnešní velké konkurenci není zanedbatelná suma. Dle vyjádření šéfa závodní rady, Bernarda Osterloha, tento krok zajistí práci pro více než 1000 lidí.

Na druhou stranu ještě nedávno vedení VW prohlašovalo, že pokud má nový vůz uspět jak v Evropě, tak v USA, musí se mzdové náklady na jeden vůz snížit o více než 1000 Euro, což v případě zachování výroby v Německu nelze očekávat. Pokud tedy výroba zůstane zachována, náklady se nesníží a auto nebude schopno konkurovat? Jak tedy vedení chce vyřešit tuto situaci, kdy na jedné straně řekne, že bez snížení mzdových nákladu se auto neprosadí a na druhé straně odvolá krok, který sníží tyto náklady. Do zahájení výroby zbývá něco přes rok a tak na hledání nákladových rezerv zbývá ještě dost času.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků