Volkswagen up!: oficiálně na českém trhu

Automobilka Volkswagen pokračuje v uvádění novinek na český trh. Po modelu CC a nové generaci Brouka přichází také německý klon Škody Citigo – Volkswagen up!.
Seznam kapitol
  1. Úvod, CNB, Think Blue
  2. Fotogalerie

Jestliže vás zajímá, v čem se up! liší od svého sourozence, který se už na našem trhu nějaký ten pátek prodává, pak pro vás mám celkem jednoduchou odpověď. Neliší se prakticky v ničem. Detaily se týkají výbavy a designu, jinak jde samozřejmě o ten stejný automobil. Volkswagen jednoduše sází na to, že zákazník, který chce automobil značky VW, nebude hledět po Škodě nebo Seatu, ale rovnou zajde ke své oblíbené automobilce. Drobný cenový rozdíl řešit klidně přehlédne.

Test: Škoda Citigo 1.0 MPI – nový favorit

Test: Škoda Citigo 1.0 MPI – nový favorit

Volkswagen up! přichází na český trh s litrovým tříválcovým motorem naladěným na 44 kW nebo 55 kW. Nově vyvinutá pohonná jednotka je spojena s pětistupňovou manuální převodovkou, ale tohle všechno už známe ze Škody Citigo. Ještě koncem roku ovšem přijde provedení využívající CNG. Plynový up! nabídne maximální výkon 50 kW a nádrže je jak na plyn, tak na benzín. Jejich kapacita by měla vystačit na celkový dojezd 550 kilometrů (350 km na plyn, 200 km na benzín). Příští rok by se měl na trhu objevit ještě up! poháněný elektromotorem. Poslední novinkou je robotizovaná pětistupňová převodovka. Tu si budete moci pořídit na přelomu července a srpna.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Volkswagen up! vypadá na pohled o něco lépe než Citigo. Sklo protažené přes celé víko zavazadelníku nenabízí kromě modelu up! ani Seat, ani Škoda.

CNB, Think Blue

Na první pohled je jasné, že se rozdíly mezi Škodovkou a VW budou v případě modelu up! hledat relativně těžko. Volkswagen nabídne navíc systém CNB (nouzové brzdění ve městě) a aplikaci Think Blue. U prvně jmenovaného se jedná o přednárazový systém pracující v rychlostech od nuly do 30 km/h. Pro zjišťování překážek používá laser a překážky detekuje na vzdálenost cca deset metrů. Pokud řidič nereaguje na upozornění, systém sám auto zastaví. Respektive v rychlostech do 15 km/h jej úplně zastaví, v rozmezí od 15 km/h do 30 km/h vůz výrazně zpomalí. Příplatek činí 6200 Kč.

Volkswagen Cross UP!: na trhu za půl roku

Volkswagen Cross UP!: na trhu za půl roku

Druhou celkem zajímavou odlišností je systém Think Blue, který je součástí přenosné navigace „Maps and more“. Jak už víme z testu Škody Citigo, kromě navádění k cíli umí navigace zobrazit také různé údaje palubního počítače nebo otáčkoměr. VW k tomu přidává aplikaci, která vám napovídá, kdy máte přeřadit, která vám ukazuje, jak úsporně jedete a nakonec nechybí ani graf spotřeby. Nebudeme si nic nalhávat, bez těchto detailů bychom se asi obešli (a to jsem ještě nenapsal nic o celoskleněném víku zavazadelníku).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsadou Volkswagenu up! je systém Think Blue, který radí, kdy řadit a který ukazuje také to, jak úsporně jedete.

Krátká projížďka ovšem napověděla, že by se tu přeci jen nějaký ten opravdový důvod pro koupi VW najít mohl, tedy pokud se budeme bavit o ryze subjektivních dojmech. Když zavzpomínám na test Škody Citigo, řekl bych, že je up! pohodlnější a především že má lépe odhlučněný motor. Každopádně uvnitř nabídne vzhledem ke svým vnějším rozměrům vzdušný interiér. Zavazadelník zvládne 251 litrů v základu, 951 litrů se sklopenými sedačkami. V malém zavazadelníku najdete také dvojité dno.

Volkswagen up! přichází s trojicí výbav a pětidveřovou karoserií. Nejdostupnější Take up! začíná na 192 900 Kč se slabším litrovým motorem. Prostřední Move up! startuje o 10 000 Kč výše a na nejvyšší High up! bude potřebovat ještě dalších 25 000 Kč. Stejně jako u Škodovky (začíná na 189 900 Kč), také up! nemá v nejdostupnější výbavě ESP. To dostanete od prostřední úrovně výbavy a to samé platí také o zmíněném dvojitém dnu zavazadelníku. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Součástí příslušenství jsou pro VW up! různé rozkládací krabice. Lze je použít jako přepravní box, nebo jako kryt dna zavazadelníku.
Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, CNB, Think Blue
  2. Fotogalerie

bazar

VW Touareg 3
Rok výroby: 2010
Stav: 242 522 km
Cena: 300 000 Kč
VW Golf Plus 2
Rok výroby: 2011
Stav: 142 596 km
Cena: 236 000 Kč
VW Passat 2
Rok výroby: 2012
Stav: 161 359 km
Cena: 252 000 Kč
VW Golf 1,6
Rok výroby: 2014
Stav: 84 159 km
Cena: 300 000 Kč
VW Touran 1,6
Rok výroby: 2014
Stav: 128 565 km
Cena: 309 000 Kč
VW Lupo 1,7
Rok výroby: 2000
Stav: 186 955 km
Cena: 36 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků