Volkswagen Space Up Blue: malé a čisté

Pokud se u Volkswagenu objeví kdekoli označení Blue, je jasné, že se jedná o šetrné auto k životnímu prostředí. Jaký je čistý Space Up?

Evropa šílí po čistých vozech, Amerika šílí po čistých vozech, a tak není divu, že výrobci tohoto šílení využívají k představování nových modelů a studií na toto téma.

Malý a upravený Space Up! měří na délku jen 3 690 mm a do tohoto prostoru se má pohodlně vejít až čtyřčlenná posádka. Proti první studii Up! tak vůz nabral na rozměrech a z třídveřového prcka je tu rázem prcek čtyřdveřový. Ovšem design není u této studie až tak důležitý, protože vůz představuje demonstraci ekologických technologií automobilky.

O pohon vozu se v základu stará pouze elektromotor o výkonu 45 kW (61 k) a točivém momentu 120 Nm. Jelikož se jedná o elektromotor, je maxima výkonu dosaženo až při 10 000 ot/min, což může být v době naftových motorů pro mnohé těžko přijatelné. Ovšem točivý moment je k dispozici v podstatě v celém pásmu otáček.

Každopádně elektromotor získává energii z 12 Li-Ion článků o celkové kapacitě 12 kWh. Tyto akumulátory pak umožní dojezd až 100 km. V této kombinaci pak Space Up! zrychlí na stovku za 13,7 s a dosáhne rychlosti až 120 km/h.

Jenže 100 km dojezd není opravdu mnoho a tak je vůz vybaven i palivovými články, které umožní prodloužit dojezd o dalších 350 kilometrů.

Vlastní akumulátory se pak nabíjejí z klasické elektrické sítě a vodík do palivových článků se jednoduše vezme na benzince.

Otázkou ovšem je, jak je takový vůz vlastně ekologický. Výroba vodíku je v současnosti velkým problémem a energetická náročnost výroby vodíku je prozatím neefektivní, akumulátory jsou pohromou pro životní prostředí, takže je vlastně otázkou, zda má takový vůz nějaký ekologický přínos, krom toho, že konečný zákazník má pocit, že vlastní čistý vůz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Volkswagen Space Up Blue

 

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků