Volkswagen Polo Typ 86 (1975-1981): Levnější sourozenec Audi

Před čtyřiceti lety Volkswagen představil první malé auto s koncepcí „vše vpředu“: Polo. Šlo ovšem vlastně jen o levnější verzi Audi 50.
Seznam kapitol
  1. Volkswagen Polo Typ 86 (1975-1981)
  2. Volkswagen Polo Typ 86 (1975-1981): Kompletní fotogalerie

Auta koncernu Volkswagen v současnosti štědře využívají shodných platforem i dílů. Kritici jim tento „kanibalismus“ neodpouštějí, ač se konkurence chová úplně stejně a všichni výrobci šetří náklady. Jenže v nedávné minulosti měly k sobě značky VW a Audi ještě mnohem blíže než dnes. Nejednalo e o nic jiného než o tzv. badge-engineering.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Audi 50 (nahoře) a Volkswagen Polo – už z těchto záběrů je vidět, že se jednalo o prakticky identická auta

Jedním z takových příkladů je první generace malého Pola, která letos slaví čtyřicáté narozeniny. I mezi malé vozy přinesla koncepci s napříč před přední nápravou umístěnými kapalinou chlazenými motory a pohonem předních kol. Tradičním bublajícím plochým agregátům v zádi a vzduchovému chlazení zvonila hrana.

S logy Audi i VW

Zatímco třeba první Golf vznikal u Giugiarova Italdesignu, o menší Audi 50 i Polo se postaral vlastní stylistický tým Audi. Někdy bývá coby tvůrce vnějších tvarů uváděno konkurenční studio Bertone, ale to se podepsalo pouze na detailech zadního sloupku. Oba modely dostaly interní značení Typ 86.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Audi 50 mělo dokonce stejné typové označení jako VW Polo – Typ 86; za čtyři roky výroby se jch prodalo téměř 181 tisíc

Luxusnější Audi se čtyřválci 1,1 l/37 kW a 1,27 l/44 kW se vyrábělo pouze čtyři roky od srpna 1974 do července 1978. Produkce nebyla ukončena kvůli komerčnímu neúspěchu, prodalo se takřka 181 tisíc vozů. Marketingoví experti však ingolstadtským čtyřem kruhům nalinkovali luxusnější budoucnost, do které se třídveřový prcek jaksi nehodil.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Polo bylo k dostání se čtyřválci 0,9 l 29 kW nebo 1,1 l 37 kW

3,51 m dlouhé, 1,56 m široké a 1,34 m vysoké Polo debutovalo o rok později než jeho prestižnější a dražší, ale jinak až na logo a lištu na masce prakticky shodný sourozenec. Vlastně o necelý, představilo se poprvé veřejnosti v 13. března 1975 v Ženevě. Stejně jako v případě Golfu, i jeho jméno bylo odvozeno od sportovní disciplíny. Koňského póla, nikoli toho vodního. Mrňous vznikal v hlavní továrně ve Wolfsburgu, první vozy si zákazníci postavili do svých garáží v květnu téhož roku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Modelová paleta VW z r. 1975; Polo ve společnosti následujících generací

I když se jednalo o skromněji vybavený vůz, zprvu do výroby naběhla verze LS s motorem 1093 cm3 o výkonu 37 kW/5800 min-1 a točivém momentu 76 N.m v 3500 otáčkách. Nepostrádala parkovací světla, stěrač zadního okna, sluneční clony, chromované nárazníky a třináctipalcová kola. 

Test Volkswagen Polo 1.2 TSI: Starý mladý

Test Volkswagen Polo 1.2 TSI: Starý mladý

Základ s označením N nic z těchto prvků neměl. Poháněl jej navíc čtyřválec 895 cm3 s 29 kW/5900 min-1, decentních 61 N.m bylo dostupných ve stejné výši jako u 1,1 l. Tato pohonná jednotka zůstala vyhrazena jen hatchbacku. Oba motory měly rozvod OHC s vačkou v hlavě poháněnou ozubeným řemenem, litinový blok a hliníkovou hlavu, pětkrát uložený klikový hřídel a spádový karburátor Solex. Přímo řazené převodovky byly výhradně čtyřstupňové.

Lehký praktik

Podvozek platformy A01 s rozvorem 2,33 mm vyznával vpředu vzpěry McPherson a spodní příčná kyvná ramena, vzadu byla kliková náprava, tedy vlečená ramena s torzní příčkou. O komfort se staraly vinuté pružiny a teleskopické tlumiče spolu s příčným zkrutným stabilizátorem na přední nápravě. Ta mohla mít i kotoučové brzdy, u devitistovky však pouze na přání. Zde dokonce chyběl i jejich posilovač!

Ovladatelnost lehounkého Pola s hmotností 685 kg zaručovalo hřebenové řízení. Palivová nádrž pojala 36 l benzinu, nejslabší motor spotřeboval 7,3 l na 100 km, ale to už jste se přibližovali maximální stotřicítce, v osmdesáti žádal o dva litry méně. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
První Polo vážilo jen 685 kg; dražší verze L měla mimo jiné sklopná zadní sedadla

Spodní hrana víka zavazadelníku se základním objemem 280 l nesahala až k nárazníku, tehdy to ještě nebylo obvyklé. Po sklopení zadních sedadel se dovnitř vešlo 640 l bagáže, ovšem pozor, nejlevnější model N za 7555 marek měl lavici jen pevnou... Lepší variabilitu zákazník získal u o 500 DM dražšího L.

Základní provedení zpočátku výbavou vůbec nehýřilo, třeba výplně dveří byly z lepenky a kartonu (!), na straně spolujezdce chyběl zámek, madlo a auta neměla ani samočinné rozsvěcování čtecích lampiček při otevření dveří.

Derby, facelift a GT

Novinkou února 1977 byl tříprostorový sedan Derby. Původně rovněž projekt vyhrazený pro Audi nakonec dostal lidovější logo. Až po C-sloupek se nelišil, ale měřil takřka 3,84 m. Do kufru se vešlo  515 l zbytečností, pochopitelně však s omezeným přístupem. Přibral na váze na rovných 700 kg a dostal kromě jednotek 0,9 a 1,1 l i nejsilnější 1272 cm3 se 44 kW/5600 min-1 a 93 N.m/3400 min-1.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sedan Derby byl až po C-sloupek shodný s Polem, zákazníci si ho ale mohli objednat i s motorem 1,3 l o výkonu 44 kW

Přesně o dva roky později, v únoru 1979 přišla na řadu modernizace vnějšího vzhledu i palubní desky, před spolujezdcem se konečně objevila uzavřená odkládací schránka. Polo dostalo výhradně plastové nárazníky protažené na bocích až k blatníkům, změnila se i mřížka chladiče.

Volkswagen Golf II (1983-1992): Hranaté vajíčko

Volkswagen Golf II (1983-1992): Hranaté vajíčko

Novinkou byla sportovní verze GT, do které se konečně dostala šedesátikoňová (skoro)třináctistovka známá dosud jen ze sedanů a tehdy už nevyráběného Audi 50. Ta měla stabilizátor i na zadní nápravě. Benzin však při průměrné spotřebě 8,3 l/100 km ubýval z nádrže rychleji, i když ručička tachometru na německých dálnicích překročila dokonce stopadesátku. Kromě patřičných označení na přídi i bocích se lišila specifickým předním spoilerem a jezdila na kolech částečně lakovaných v barvě karoserie.

Nové výbavy

Přibyl další výbavový stupeň S, na některých trzích se prodávaly i CLS a LX. Luxusní GLS se coby náhrada předchozího LS už od srpna 1978 pyšnil chromovanými rámečky hlavních světel a maskou chladiče, také kola se blyštila, v základu byla už i sedadla s lůžkovou úpravou, vyhřívané zadní sklo, posuvná střecha a dokonce zapalovač cigaret. Za otáčkoměr, rádio, tónovaná skla či halogenové žárovky H4 se však nadále připlácelo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Polo GT (vlevo a uprostřed) lze od ostatních verzí rozeznat podle předního spoileru a kol lakovaných v barvě karoserie

Derby dostal místo kulatých hlavních světel hranatá, aby se více odlišil. Podobně postupoval Volkswagen také u větší Jetty, sedanu na základě jedničkového Golfu.

Volkswagen Polo: 40 let vývoje ve fotogalerii

Volkswagen Polo: 40 let vývoje ve fotogalerii

Důležitou novinkou ledna 1981 byl ekologický model Formel E s posílenou aerodynamikou a prodlouženými převody, jeho úkolem bylo snížit normovanou spotřebu paliva. Ne, to opravdu není žádná novinka. i když doba start-stopů a indikátorů vhodného přeřazení měla teprve přijít...

Přes půl milionu

Produkce první generace skončila v červnu 1981, prodalo se přes půl milionu aut. Nahradila je druhá coby třídveřový hatchback se zkosenou zádí (oficiálně Coupé) a originální kombi s prakticky kolmou stěnou. V nové podobě pokračoval i tudor Derby, který si zachoval svoje jméno až do poloviny 80. let, poté byl zařazen do palety výchozího Pola.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Volkswagen Polo Typ 86 (1975-1981)
  2. Volkswagen Polo Typ 86 (1975-1981): Kompletní fotogalerie
TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 59 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků