Volkswagen Passat sedan definitivně končí. Nástupce má dorazit za rok, avšak pouze jako kombi

Čeští zájemci mají poslední možnost koupit model Passat ve verzi sedan. Výroba již byla ukončena. Vzniká tak cesta pro elektrického nástupce?

Zdá se, že definitivně skončí další slavná kapitola. První Volkswagen Passat se představil v roce 1973 a dodnes tvoří nepřerušenou linii. Nová politika automobilky však míří trochu jiným směrem a je jasné, že minimálně o sedan přijdeme úplně. Respektive, jeho výroba již byla ukončena. Není to až takové překvapení, o tomto kroku se mluvilo už během roku 2020. Důvodem pro vyřazení sedanu z evropské nabídky jsou vyšší prodeje praktičtější verze Variant a stylového Arteonu.

Jestli se jako Evropan cítíte ukřivděně, pak nemusíte. Příští rok bude sedan stažen i z amerického trhu. Odchod však bude důstojnější, dočká se závěrečné limitované edice (v galerii). Dle cedulky na opěradlech se dá odvodit, že produkce bude čítat 1973 kusů (podle roku, kdy na trh vstoupila první generace Passatu). S příštím rokem má Passat projít zásadními změnami. Devátá generace bude stát na modernizované platformě MQB a dostupná pouze ve verzi Variant. Mimochodem, vyrábět se bude na stejné lince jako Škoda Superb.

Pokud si chcete sedan ještě na poslední chvíli koupit, máte poslední možnost. Určitě zapomeňte na individuální konfiguraci. Na součet dostupných vozů by Vám stačily prsty na jedné ruce, ovšem dealeři ještě na poslední chvíli objednali několik dalších na sklad. Jejich dodávky se očekávají v první polovině tohoto roku, píše server iDnes.cz.

Také se spekuluje, že odchod sedanu je jakousi předzvěstí příchodu elektrického nástupce s názvem Aero B. Volkswagen se nijak netají výrobou elektrického sedanu, který by měl vycházet s konceptu ID Space Vizzion z roku 2019. Vzhledem k tomu, že se jednalo o kombi, lze očekávat obě karosářské verze, stejně jak tomu bylo dosud u Passatu. Aero B je údajně „pracovní název“, a nikdo by se nedivil, kdyby sériový model přijal jméno rodiny ID. Jeho premiéra se očekává na přelomu tohoto a příštího roku.

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat je právem považován za vzor auta střední třídy. Zejména kombi Passat Variant s motorem TDI je v ČR velmi populární služební vůz mezi manažery. V současné době se prodává už osmá generace Passatu. V roce 2019 překonal model 30 milionů prodaných kusů.

Ceny a výbava • Facelift 2019 • Škoda Superb iV vs. VW Passat GTE • Test VW Passat Variant 2.0 TDI

Diskuze (14) Další článek: Mazda si patentovala zadokolku s Wankelem. Že by chystala novou RX-8?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta Volkswagen na Heureka.cz