Volkswagen Passat s nejvyšším IQ

Vůz, který dokáže řidiče ujistit, zda nezapomněl vypnout kávovar, nebo který dá diskrétně majiteli vědět, že se někdo nepovolaný snaží dostat dovnitř...
Volkswagen Passat s nejvyšším IQ
Vůz, který dokáže řidiče ujistit, zda nezapomněl vypnout kávovar, nebo který dá diskrétně majiteli vědět, že se někdo nepovolaný snaží dostat dovnitř - to už, díky vyspělým komunikačním systémům a technologiím, nemusejí být vize z oblasti sci-fi. Multimediální Volkswagen Passat, který se veřejnosti nedávno poprvé představil ve středisku MicroElectronicCentrum v německém Duisburgu během diskusního fóra o „inteligentních“ domácnostech budoucnosti, se na rozkaz řidiče dokáže kdykoli spojit s elektronickým „mozkem“ domu či bytu a zkontrolovat třeba zda nezůstal některý spotřebič omylem zapnutý. Posádku experimentálního vozu Volkswagen Passat už tedy nemusí trápit obavy, zda v kuchyni nesálá rozžhavený sporák nebo zda vstupní dveře nezůstaly odemčené. Díky technologii rychlého přenosu velkých datových souborů GPRS bude řidič moci prostřednictvím domácích videokamer zjistit, kdo právě zvoní u domovních dveří a popřípadě s návštěvou i na dálku hovořit.

Technologie GPRS umožňuje také operativní stahování souborů z domácího počítače, takže řidič může kdykoli do palubního počítače vozu stáhnout například oblíbené hudební snímky Ve formátu MP3 a přehrávat si je za jízdy. Podobně (ze ve vozu získat třeba i informace o tom, jaké potraviny chybějí ve spižírně či ledničce a vyspělý navigační systém zároveň nabídne nejbližší supermarket, kde lze chybějící zboží výhodně zakoupit.

Komunikace mezi vozem a domácností, resp. řidičem však není jednosměrná: Multimediální Volkswagen Passat umí poslat diskrétní textovou zprávu na urobil svého majitele pokud se někdo neoprávněný pokouší dostat do zaparkovaného vozu nebo pokud je vůz - z jakéhokoli důvodu - nakládán na odtahový automobil.

Palubní počítač experimentálního vozu si do své paměti také dokáže uložit nastavení sedadel a zrcátek až třech řidičů, takže bezprostředně po otevření dveří má každý z nich nastavenou optimální polohu. Na obrazovce miniaturního přenosného počítače umístěného v praktické konzoli na palubní desce, který je základním pojítkem mezi řidičem a jeho vozem, se okamžitě po spuštění motoru objeví informace o zbývající zásobě paliva V nádrži a řidič si tedy hned může naplánovat případné tankování. Obrazovka tohoto přenosného počítače velikostí kapesní databanky slouží také ke zobrazování navigačních symbolů satelitního naváděcího systému. Vyspělá navigace dokáže řidiče v neznámém městě navést k nejbližšímu volnému parkovišti nebo předat řidiči informace o akčních nabídkách supermarketů v oblasti, kterou vůz právě projíždí.

Multimediální prototyp automobilky Volkswagen je významným příspěvkem do celosvětového trendu hledání podoby automobilu blízké budoucnosti, který jasně potvrzuje vize mnoha odborníků. Ti totiž předvídají, že vedle vývoje stále efektivnějších pohonů půjde u nových automobilů především o stále bezprostřednější a aktuálnější komunikaci mezi vozem a jeho majitelem.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků