Volkswagen nám ukázal budoucnost světel. Podívejte se, co nás čeká

Světelné zdroje se v budoucnu jednoznačně rozšíří. Jak na poli svého působení a asistence, tak i umístění. Volkswagen nám ukázal, co ve svých laboratořích plánují.

Jak jednoduché je vytvořit "wow efekt". Uprostřed automobilky ve Wolfsburgu vstupuji do tmavé místnosti. Stěží vidím tři Touaregy a několik obrazovek. V tom následuje typické cvaknutí. Jako když rozsvítíte velký baseballový stadion. Najednou zjišťuji, že v žádné místnosti nejsem. Je to černě vymalovaný tunel dlouhý 100 metrů a široký 15 metrů.

V roce 2014 jej Volkswagen otevřel pro testy svých světlometů. Tady se hraje se světlem a hlavní světlomety jsou jen malým zlomkem toho, co se v budoucích letech v oblasti automobilového osvětlení chystá. Ať už z prostého automobilového pokroku ve smyslu "prostě už můžeme", ale i pro budoucí komunikaci autonomních vozidel s kolemjdoucími.

Nechtěl bych se dožít toho, kdy se jednotlivé automobily budou lišit předevší fontem na obrazovkách kolem dokola, ale světlo bude hrát daleko větší roli než doposud. Jak ukazuje následujících pět technologií.

Až budou Full HD nejen televize...

Zůstaňme nejdříve ve zmíněném světelném tunelu. Volkswagen zde ve spolupráci s dodavateli světelné techniky v čele s Hellou, která má svůj závod i v Mohelnici, zkouší rozptyl, dosvit a vykrývání světlometů především v dálkovém režimu. A nebo si tu ze světlometů můžete promítnout film...

To je možné díky technologii HD, která pracuje se 60 tisíci pixely. Dnešní nejvýkonnější LED přitom umí jen asi 80 pixelů. Diody zde svítí přes LCD displej a rozdělení jednotlivých bodů je již tak precizní, že si z toho lidské oko dokáže poskládat obrázek. Zmíněný černobílý film byl spíše pro pobavení, ale jak jsem vyzkoušel i na běžné silnici, svou funkci HD LED mají velmi užitečnou i pro řidiče. 

Studie ukázala, že moderní LED světla mohou být nebezpečná. Svítí až moc

Studie ukázala, že moderní LED světla mohou být nebezpečná. Svítí až moc

Dokážou promítat dvě čáry před vozidlo, jak je hezky vidět i na přiloženém videu z testovací jízdy. Když jste unaveni nebo konkrétní auto tak dobře neznáte, pomohou vám v úzkých jízdních pruzích odhadnout předpokládanou jízdní dráhu vozu. Pruhy se natáčí i s volantem a jejich šířku lze seřídit i podle toho, jako moc si věříte. Promítat ale mohou třeba i úvodní animaci, jakýsi pozdrav po nastartování.

Krom toho LED světlomety s rozlišením HD dovedou ještě přesněji vykrývat protijedoucí a před vámi jedoucí vozy. Tak jako to umí dnešní Matrix, ovšem precizněji. Právě LED Matrix jsou vrcholem dnešní techniky v sériových vozech. Pozor, například Audi ve svých cenících označuje své LED v největších modelech za HD, jde ale především o marketing, protože takovým rozlišením nedisponují. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud jde o lasery, které najdete třeba v BMW i8 nebo Audi R8. Ty mají vyšší výkon a dosvit, ovšem i své nevýhody. Laser je tepelně náročný, drahý na výrobu, představuje bezpečnostní riziko a především má relativně úzký pruh osvitu. Musí tak stejně být kombinován s LED prvky, které pak z konstrukčního hlediska nedokážou mít takový výkon jako bez laseru.

Hučení při zmíněné testovací jízdě mi ovšem připomíná, že ani HD není ještě úplně za rohem. Náročné jsou tyto světlomety především na výpočetní výkon, proto zavazadelník prototypu Touaregu vyplňují počítače. Podle zástupce automobilky tak tuto technologii u sériových vozů očekávejme nejdříve za tři roky.

TEST Lexus UX 250h F Sport Top: Pro nejdůležitější lidi na světě

Lexus UX 250h F Sport Top

O tom, že Lexus navrhuje a vyrábí opravdu krásná auta, není pochyb. A já se k řízení jednoho takového krasavce dostala. Nový Lexus UX 250h je první auto s hybridním pohonem, které jsem měla možnost vyzkoušet, a byla jsem z něj nadšená. Samozřejmě hlavně z holčičího pohledu, jak jinak.

dnes | AutoRevue.cz | 30 příspěvků
Minitest Lexus LS 500 AWD: Pro ty, kteří vědí, co chtějí

Lexus LS 500 AWD (minitest)

Vrchol motorové nabídky vlajkové lodi Lexusu se musí spokojit s šesti válci. Bude mu to stačit?

19.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
Řídili jsme nový Ford Ranger Raptor: Je perfektní! To nejdůležitější však schází

Ford Ranger Raptor (první svezení)

Ford Ranger Raptor dokazuje, že práce může být i zábava. Umí dřít, vypadá u toho skvěle a těžkým terénem jezdí jako pánbůh.

17.  5.  2019 | Jiří Baborský | 22 příspěvků