Volkswagen má na to mít vozy se spotřebou jeden litr. Prý...

Předseda dozorčí rady koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch opět pořádně rozvířil vody kolem své osoby. V nedávném interview se totiž rozhovořil o vozech s velmi malou spotřebou, tedy přesněji o vozech, které by byly schopny provozu s kombinovanou spotřebou 1 až 3 litry.

Dle jeho slov je výroba takových vozů technicky možná a reálné projekty na vozy s podobnými parametry již existují. Díky velmi lehkým materiálům jako karbon, hořčík a hliník, které jsou současně velmi pevné, je možno postavit i velmi lehký vůz.

Hmotnost je totiž jedním z předpokladů pro úsporné auto. Dalším je pak aerodynamika, která výrazně ovlivní výslednou spotřebu. Díky současných technologiím a postupům výroby však již není, dle Piëcha, problém podobné vozy sériově vyrábět.

A co více, výrobní cena vozů by neměla překročit 5 000 euro, což je o 30 000 euro méně, než před pár lety. Za vše prý může rychlý vývoj technologie výroby potřebných materiálů.

Skvělá spotřeba, nízká cena, to vše vypadá opravdu slibně. Jenže papír snese opravdu hodně a jen blázen by si mohl myslet, že Volkswagen opravdu přijde s vozem, který by měl spotřebu 1-3 litru benzínu či nafty na 100 km za výrobní cenu 5 000 euro. Současné, daleko „zastaralejší” vozy mají přitom daleko větší výrobní náklady resp. prodejní ceny.

Navíc je také nereálné, aby podobný vůz byl použitelný pro více než jednu, případně dvě osoby a malou kabelku.

Otázkou tak je, zda má nějaký význam vůbec vyvíjet vozy pro jednu osobu s nízkou spotřebou. Pokud totiž postavím vůz pro 5 pasažérů s kombinovanou spotřebou 5 litrů, pak připadá na jednu osobu spotřeba 1 l paliva. Tedy stejně jako u speciálu pro jednoho se spotřebou 1 litr. Je to tedy stejná situace jako u letadel. Ty mají také velkou spotřebu, ovšem po přepočtu na počet pasažérů a vzdálenost, na jakou je přepraví je spotřeba proudových dopravních letadel často nižší, než u osobních vozů.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

dnes | Miro Mihálik | 12 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 19 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 205 příspěvků