Volkswagen již nechrání zákon proti převzetí jiným subjektem

Evropský soudní dvůr vyhověl Evropské komisi, která žalovala Německý stát ohledně kvůli zákonu, který chrání automobilku Volkswagen před převzetím jinou společností. Tento zákon dle Evropského soudu porušuje pravidla Evropské unie a Německo jej musí zrušit. Proti verdiktu navíc není odvolání.

Zákon nejen bránil převzetí koncernu jinou společností, ale navíc upravoval i hlasovací práva. Jedna společnost, byť se sebevětším balíkem akcií, mohla disponovat jen pětinou hlasovacích práv.

Výsledek byl ostatně očekáván již delší dobu a všichni důležití účastníci tedy vyvíjeli patřičné kroky k udržení si svých pozic. Současnými největšími akcionáři Volkswagenu je automobilka Porsche (31% akcií) a spolková země Dolní Sasko (20,36 % akcií). Spolu tak vlastní nadpoloviční většinu a budou tak moci společně o koncernu rozhodovat.

Každopádně se očekává, že právě Porsche svůj podíl navýší. Porsche stále hledá majitele akcií, kteří by byli ochotní tyto prodat. Zda se tak stane Porsche největším akcionářem a dosáhne dokonce na nadpoloviční většinu, uvidíme v budoucnu. Pravděpodobně se tak stane, že poměrně malá automobilka s velmi úzkým zaměřením svého portfolia ovládne největší evropský koncern, který si dělá ambice stát se světovou jedničkou.

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

dnes | Jan Mička
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků