Volkswagen již nechrání zákon proti převzetí jiným subjektem

Evropský soudní dvůr vyhověl Evropské komisi, která žalovala Německý stát ohledně kvůli zákonu, který chrání automobilku Volkswagen před převzetím jinou společností. Tento zákon dle Evropského soudu porušuje pravidla Evropské unie a Německo jej musí zrušit. Proti verdiktu navíc není odvolání.

Zákon nejen bránil převzetí koncernu jinou společností, ale navíc upravoval i hlasovací práva. Jedna společnost, byť se sebevětším balíkem akcií, mohla disponovat jen pětinou hlasovacích práv.

Výsledek byl ostatně očekáván již delší dobu a všichni důležití účastníci tedy vyvíjeli patřičné kroky k udržení si svých pozic. Současnými největšími akcionáři Volkswagenu je automobilka Porsche (31% akcií) a spolková země Dolní Sasko (20,36 % akcií). Spolu tak vlastní nadpoloviční většinu a budou tak moci společně o koncernu rozhodovat.

Každopádně se očekává, že právě Porsche svůj podíl navýší. Porsche stále hledá majitele akcií, kteří by byli ochotní tyto prodat. Zda se tak stane Porsche největším akcionářem a dosáhne dokonce na nadpoloviční většinu, uvidíme v budoucnu. Pravděpodobně se tak stane, že poměrně malá automobilka s velmi úzkým zaměřením svého portfolia ovládne největší evropský koncern, který si dělá ambice stát se světovou jedničkou.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků