Volkswagen ID.3 trhá prodejní rekordy. V září překonal Teslu Model 3 i Audi e-tron

S příchodem VW ID.3 do Norska se tamní trh s vozy do zásuvky dočkal nového rekordu. O čistě spalovací auta je v severské zemi pořád menší zájem.

Zvýhodnění nákupu elektrických a plug-in hybridních vozů a přednosti spojené s jejich vlastnictvím v Norsku se opět naplno ukazují. Za letošní září vykazuje tamní trh rekordní nárůst registrací nových vozidel do zásuvky a velkou zásluhu na tom má spuštění dodávek nového Volkswagenu ID.3.

S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

Čistý hlad po elektromobilech v Norsku dokazuje právě dostupnější německý hatchback, kterého se už v polovině září prodalo na tamním trhu na 1000 kusů. Na post vůbec nejprodávanějšího auta minulého měsíce se tedy dostal rychle. Ve výsledku bylo v Norsku registrováno 1989 kusů, což zastává 12,8% podíl všech zde prodaných vozů.

Vlastně se nelze divit, už starší VW e-Golf se dokázal do konce svého života na norském trhu držet na druhé příčce jako nejprodávanější auto. Nové ID.3 tak během září stačilo z první příčky sesadit dlouhodobě nejžádanější Audi e-tron, které mělo obecně slabší měsíc. Na druhé místo se totiž dostala Tesla Model 3 (1116 ks) a zájem byl na třetí příčce také o zbrusu nový Polestar 2 (937).

Nový Polestar Precept míří do výroby. K životnímu prostředí bude šetrný hned dvakrát

Nový Polestar Precept míří do výroby. K životnímu prostředí bude šetrný hned dvakrát

VW ID.3 nakonec posunul celý norský trh k absolutnímu rekordu, kdy nové elektromobily (BEV) společně s plug-in hybridy (PHEV) dosáhly celkového podílu na trhu 81,6 %. Klasických vozů s čistě spalovacími motory se tak během září v severské zemi prodalo méně než 20 % ze všech prodávaných automobilů na trhu.  

Pro představu, v Česku zastává kategorie elektromobilů za letošní srpen podíl jen 0,52 % mezi všemi nově registrovanými osobními vozy. Tedy celkem 87 vozů (statistika SDA za září ještě není dostupná). V porovnání se zářijovým podílem 61,5 % elektromobilů v Norsku (9560 vozů), má tak rozšíření elektromobility v Česku ještě hodně dlouhou cestu před sebou.

Tesla

Tesla Motors je společnost z kalifornského Silicon Valley, která se specializuje výhradně na výrobu elektromobilů.

Kromě vlastních modelů Tesla spolupracuje na vývoji automobilů s elektrickým pohonem také s jinými automobilkami a firmami.

Tesla Model S • Tesla Model 3 • Tesla Model X • Tesla Model Y • Tesla Cybertruck

Za volantem nové Cupry Leon ST PHEV: Sportovní hlavně naoko, přesto důležitá

Cupra Leon ST eHybrid

Ačkoliv to tak při pohledu na registrační značku nemusí vypadat, novou Cupru Leon jsme poprvé testovali na českých silnicích. Jako první na trh vstoupí externě dobíjený hybrid, který však předpokládané sportovní zážitky dost naředil.

25.  10.  2020 | Jan Mička | 25 příspěvků
Minitest Toyota GR Supra Dynamic 2.0: Dobře maskovaná vzpomínka na Celicu?

Toyota GR Supra Dynamic 2.0

Menší výkon, nižší cena. Zaujme Toyota Supra i ve střízlivém provedení se čtyřválcem pod kapotou?

21.  10.  2020 | Vladimír Kadera | 7 příspěvků
Minitest Honda Jazz Crosstar 1.5 e:HEV Executive: Nákupní vozík v montérkách

Honda Jazz Crosstar 1.5 e:HEV

Moderní interpretace nákupního vozíku je dostupná ve dvou různých variantách. Po základní se nyní podíváme na tu, která míří více na lifestyle.

18.  10.  2020 | Vladimír Kadera | 92 příspěvků