Viděli jsme nejkrásnější kombík Volkswagenu současnosti. Rodina ID. s ním dostane úplně nový rozměr

Sériové provedení Volkswagenu ID.7 se od studií ID. Aero a ID. Space Vizzion moc lišit nebude. Oficiální uvedení proběhne už v příštím roce!

Rodina Volkswagen ID. v Evropě nebudou jenom modely ID.3, ID.4, ID.5 a legendární busík v nejmodernějším pojetí. Chce-li německá automobilka v nadcházejících letech přinést kompletní paletu elektrických modelů, nesmí zapomenout na manažerské sedany a o kombíky, které preferuje nemalé procento firemních zákazníků. Dobrá zpráva je, že to nebude dlouho trvat a manažeři se svých oblíbených vozů dočkají.

Konkrétně se bavíme o letech 2023 a 2024, během nichž dorazí modely ID.7 Fastback a ID.7 Shooting Brake. Zatímco první zmíněný model bude vycházet z konceptu ID. Aero, pro ten druhý je předobrazem studie ID. Space Vizzion. Můžeme o nich uvažovat jako o elektrických alternativách modelů Arteon a Arteon Shootign Brake, přičemž stran dojezd na jedno nabití a nabíjecího výkonu půjde o vozy pro dlouhé vzdálenosti prakticky bez kompromisů.

Kombík, respektive honosně nazývaný Shooting Brake, bude z hlediska evropského trhu pro zákazníky jistě zajímavější, a protože se dnes často rozdíly mezi koncepčními a sériovými vozy téměř stírají, můžeme koncept ID. Space Vizzion považovat za studii s tvary velmi blízkým sériové podobě. Jediný kus na světě nechalo české zastoupení Volkswagenu dopravit na výstavu elektromobility v pražských Letňanech a my měli příležitost si vůz prohlédnout naživo.

Koncept ID. Space Vizzion ja obrovský a jeho sériovou verzi budeme moci právem označovat za vlajkovou loď evropské rodiny ID. Na délku měří 4958 mm, je 1897 mm široký, 1529 mm vysoký a rozvor náprav činí 2965 mm. Je delší a širší než současné Audi A6 Avant, má i delší rozvor náprav a větší objem zavazadelníku (586 vs. 565 litrů).

22palcová kola téměř dokonale vyplňují blatníky a asi jediným futuristickým prvkem karoserie jsou svítící kliky dveří a pruhy propojující dveře a přední blatníky. Připomínají okrasné prvky arteonu. Na někdejší vlajkovou loď Volkswagenu odkazuje i mušlovitý tvar kapoty tvořící značnou část předních blatníků. Vpředu jsou kotouče a vzadu bubny, jak je ostatně u vozů na platformě MEB zvykem. Vůz ID. Space Vizzion přitom není jenom show car - je pojízdný a k dispozici máme i dynamické parametry.

Zadokolka má elektromotor o výkonu 205 kW (279 koní) a točivém momentu 550 N.m, čtyřkolka díky přednímu elektromotoru (75 kW, 150 N.m) dosáhne kombinovaného výkonu 250 kW. Zrychlení z nuly na stovku zadokolce zabere 5,4 sekundy, čtyřkolka je o 0,4 sekundy rychlejší. Taková byla situace před třemi lety, kdy se koncept ID. Space Vizzion ukázal poprvé. V listopadu 2019 výrobce sliboval dojezd až 570 km na jedno nabití 77kWh baterie a nabíjecí výkon až 150 kW. Dnes u fastbacku odvozeného od konceptu ID. Aero hovoří o dojezdu až 700 km a maximálním výkonu nabíjení 200 kW.

Během výstavní premiéry konceptu ID. Space Vizzion nás sice za volant nepustili, mohl jsem však alespoň nakouknout dovnitř. Studie má nekruhový tříramenný volant s dotykovými tlačítky (od těch výrobce upustí v příštím roce s faceliftem modelu ID.3, který navíc dostane měkčené plasty na přístrojovce), minimalistický displej před řidičem a obrovský středový displej (15,6"), který vizuálně levituje před přístrojovkou.

Viděli jsme vůz ve čtyřmístné konfiguraci s krásnými sedačkami a ekologickou kůží v bílo-koňakové barevné kombinaci. Na pohled je to lahůdka. Kufr skrýval překvapení v podobě dvojice elektrických skateboardů a ochranných helem schovaných pod podlážkou. Ty se do série zřejmě nedostanou, ukazují však, jak efektivně lze u vozů na platformě MEB nakládat s prostorem.

Jak už bylo řečeno, uvedení sériového provedení fastbacku ID.7 je zatím naplánováno na září příštího roku a kombi Shooting Brake dorazí v roce následujícím. Od konceptů ID. Aero, respektive ID. Space Vizzion, by se sériovky měly lišit jenom minimálně. Na ceny je zatím ještě brzo, během neformálních diskusí se zástupci Volkswagenu však zaznělo něco o základní ceně okolo 1,4 milionu korun. To je cena, za kterou se dnes prodává Arteon Shooting Brake s motory 2.0 TSI (206 kW) a 1.4 TSI eHybrid (160 kW). Skutečně by tedy mohlo jít o cenově srovnatelnou elektrickou alternativu k spalovacím a plug-in hybridním modelům Volkswagenu.

Volkswagen

Volkswagen je německá automobilka, vedoucí člen Volkswagen Group. Vznikla v roce 1937. Začala vyvíjet předchůdce slavného „Brouka“, plná výroba se ale rozběhla až po válce. Název značky Volkswagen znamená v překladu lidový vůz.

Volkswagen Golf • Volkswagen Passat • Volkswagen Touran • Volkswagen Touareg • Volkswagen Polo • Volkswagen up! • Volkswagen e-up! • Volkswagen T-Roc • Volkswagen T-Cross • Volkswagen Tiguan • Volkswagen Sharan • Volkswagen ID.3

Diskuze (66) Další článek: Nová Honda Accord oficiálně: Náhrada přišla po pěti letech, má hybrid známý z Česka a skvělou výbavu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta Volkswagen na Heureka.cz