Volkswagen Futura byl Golf 21. století. Dokazuje, že budoucnost je právě teď

Opět zde máme jeden zapomenutý koncept, ve kterém dnes zhlížíme současnou automobilovou produkci více, než bylo možná zprvu očekáváno.

Stejně jako se dnes Volkswagen snaží s elektrickým ID.3 otevřít novou kapitolu mezi kompaktními vozy a přivést masám „Golf“ pro rostoucí věk elektromobility, dále do budoucnosti svého evergreenu se automobilka dívala rovněž v roce 1989, když na autosalonu ve Frankfurtu představila koncept Futura – kompaktní hatchback/MPV pro 21. století, proporcemi hodně blízké zmíněnému ID.3, které shodou okolností VW chystá v září odhalit na stejném místě.

Na světě je prvních 200 předsériových kusů VW ID.3. Zájem o vůz je obrovský

Na světě je prvních 200 předsériových kusů VW ID.3. Zájem o vůz je obrovský

Minulost se však neopakuje zas tak přesně, i když pár shodných okolností oba vozy proplétá. Tak hlavně, Futura se nakonec do sériové produkce vůbec nechystala a fungovala spíše jako předzvěst technologií, jichž teď máme o 30 let později plná auta.   

Futura se navenek vyznačovala uhlazenou karoserií s ohledem na nízký odpor vzduchu a hlavně velkou prosklenou kabinou se spojenými „gullwing“ dveřmi pro obě řady sedadel. Část spodního dílu dveří se poté zasouvala do boků karoserie, podobně jako u BMW Z1. Jako ve skleníku se však posádka uvnitř cítit nemusela, prosklení bylo doplněno speciální fólií, která filtrovala 60 % UV záření slunce.

Nádherný Peugeot 908 RC měl motor V12 HDi. Nový směr značky bohužel neudal

Nádherný Peugeot 908 RC měl motor V12 HDi. Nový směr značky bohužel neudal

Kromě toho, dveře i zadní prosklené víko kufru byly lehce oddělitelné, takže se z Futury mohlo stát otevřené víkendové „funky“ vozítko. Nad posádkou k ochraně zůstala zbývající středová páteř karoserie a dvojice zadních sloupků. Lehká konstrukce, stejně jako dnes, byla rovněž na pořádku dne. Díky využití kompozitních materiálů se podařilo hmotnost udržet na hranici 1000 kg.

Na takovou hmotnost přitom stačil i docela hubený 1,7litrový benzinový čtyřválec, dopovaný kompresorem pro výkon 60 kW (82 koní) a točivý moment 155 N.m. Všechny základní ovládací prvky jako plyn, brzda, automatická převodovka a řízení pak uměla ovládat elektronika vozu, což bylo nutné v kombinaci s hlavní vychytávkou konceptu…

Mercedes F100 z roku 1991 dokazuje, že Němci umějí předpovídat budoucnost

Mercedes F100 z roku 1991 dokazuje, že Němci umějí předpovídat budoucnost

S pomyšlením na dnešní parkovací asistenty, u kterých už řidič nemusí hnout ani brvou, byl party trikem Futury autonomní parkovací systém, vysoce spoléhající na další „cool“ funkci – řízení kol zadní nápravy, a to s opravdu výrazným natočením. Jak tehdy tvrdil Volkswagen, stačilo přijet k parkovacímu místu, stisknout tlačítko v interiéru a řidič se již o zaparkování nemusel starat.

Senzory vozu měřily velikost místa, vzdálenost od překážek a další důležitosti, aby se kompaktní Volkswagen nacpal i do nejtěsnějších prostorů. Radar na přídi kromě toho sledoval provoz před vozem, tudíž bezpečnostní systémy uměly podobně jako nyní upozornit či zabránit nehodě. S blížícím se rizikem se dokonce měnila barva LED podsvícení přístrojového štítu na žlutou až krizově červenou. Samozřejmě, brzdový systém využíval tu nejvyspělejší verzi ABS.

Takto před 30 lety vypadal Renault Mégane. Jeho výbava ohromí i dnes

Takto před 30 lety vypadal Renault Mégane. Jeho výbava ohromí i dnes

Na digitální přístrojovce uměl systém vozu doporučovat řidiči bezpečnou rychlost s ohledem na provoz na silnici. Ve čtyřmístném interiéru s pohodlnými křesly se nakonec ukázala i praktická rozkládací zadní sedačka určená pro děti a již tehdy si inženýři pohrávali s dnes rozšířeným systémem aktivního potlačování hluku v kabině.

Předpovídání technologického vývoje a celkové budoucnosti dopravy je jednou ze samotných definic konceptuálních vozů. Vůbec tedy nepřekvapí, že britský Autocar v roce 1989 napsal následující: „Vývojoví inženýři VW jsou přesvědčeni, že všechny novinky zahrnuté ve Futuře by se mohly objevit v produkci v následujících 10 až 15 letech.“ Ne všechno vychází přesně na čas, ale jak se říká, budoucnost je nyní.

Poprvé za volantem nového Hyundaie i10 1.2 MPi: Když se chce, všechno jde!

Hyundai i10 1.2 MPi

Hyundai představil třetí generaci nejmenšího modelu i10. Nabízí ji s dvěma zážehovými motory a manuální či robotizovanou převodovkou. Kromě designu chce lákat i racionálním zaměřením a stále příznivou cenou.

23.  1.  2020 | Svět motorů | 13 příspěvků
TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 76 příspěvků
Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků