Naftový sporťák bez naděje na život. VW EcoRacer byl jen laboratorní myší

Zatímco dnes o naftové motory pomalu upadá zájem ze strany automobilek i zákazníků, v roce 2005 měly motory TDI od Volkswagenu tak dobré renomé, že se automobilka rozhodla jeden nasadit i doprostřed otevřeného sporťáku.

Spojení slov „eco“ (ekologický/ekonomický) a „racer“ (závodník) sice nemusí mnoha lidem zrovna ladit dohromady, v minulosti měl ovšem Volkswagen docela jiný pohled na věc. Na autosalonu v Tokiu se tak v roce 2005 ukázal koncept úsporného, naftového roadsteru/speedsteru/kupé EcoRacer, na který už možná zapomněli i tehdejší návštěvnici výstavy.

Na studii sportovního vozu s dieselem uprostřed pracoval španělský designér Cesar Muntada, jenž dříve uplatnil své schopnosti u koncernu PSA a také u Hondy. Muntada měl při navrhování celkem volnou ruku, a proto EcoRacer (hlavně na přídi) díky bodovým světlům a jednoduché masce sporťák z designového centra VW vlastně ani moc nepřipomíná.

Zapomenutá rarita Bradley GT: Když jste chtěli z Brouka luxusní sporťák

Zapomenutá rarita Bradley GT: Když jste chtěli z Brouka luxusní sporťák

Z pohledu dneška dosti připomíná koncept Kia GT4 Stinger (2014) a koncepčně i starší počin Joyster (2006) od škodovky. Až zadní svítilny a jejich okolní křivky odkazují na počiny VW z této doby. Sporťák však nakonec zaujal svou konstrukcí. Díky oddělitelným dílům střechy a vyměnitelnému čelnímu oknu mohl být EcoRacer malým uzavřeným kupé, roadsterem s ochranným obloukem za řidičem či nekompromisním speedsterem takřka bez předního okna.

S ohledem na malý diesel uprostřed (dojde na něj) vyrobila automobilka střed šasi i celou karoserii z karbonových vláken pro zajištění ještě nižší hmotnosti – pouhých 850 kg. EcoRacer byl ke všemu docela subtilní, na délku měřil 3769 mm, na šířku 1740 mm a na výšku pouze 1209 mm.

TEST Volkswagen Beetle 1.4 TSI: Rozlučka s retro mánií

TEST Volkswagen Beetle 1.4 TSI: Rozlučka s retro mánií

S popularitou naftových motorů TDI se tedy Volkswagen rozhodl k experimentu a svůj nově vyvinutý 1,5 litrový čtyřválec usadil doprostřed žlutého sporťáku. S výkonem rovných 100 kW (136 koní) a točivým momentem 250 Nm uměl EcoRacer vystřelit na 100 km/h za 6,3 vteřiny a dosáhnout maximální rychlosti 230 km/h. A hlavně, na sto kilometrů mu stačilo jen 3,4 litru nafty. Jak zmiňoval sám výrobce „minimální spotřeba pro maximum zábavy“. Vrchol techniky VW tehdy ještě reprezentovala i dvouspojková automatická převodovka DSG.

Interiér byl na první pohled spartánský, karbonové šasi vozu bylo záměrně viditelné a zbytek obložení byl kombinací hliníku, kůže a Alcantary. Ve výbavě se však objevil systém bezklíčového přístupu, na přístrojové desce uprostřed rychloměru displej navigace a podle všeho měl EcoRacer i čtečku otisku prstů – pod otiskem bylo uloženo vaše oblíbené nastavení vozu, pokud jste jej třeba sdíleli s manželkou. Nejspíš celkem zbytečnost, ale na prospektu to vypadalo „cool“.

Volkswagen přemýšlí o ukončení Golfu Variant. O kombík prý už není zájem

Volkswagen přemýšlí o ukončení Golfu Variant. O kombík prý už není zájem

Ačkoliv sice mohli někteří fanoušci Volkswagenu projevit o naftový sporťák zájem, do produkce se EcoRacer nikdy nedostal. Automobilka jej označovala pouze jako inženýrské cvičení v oblasti úsporných dieselových motorů a práce s karbonovými vlákny.

S naftou uprostřed otevřeného sportovním konceptu si ovšem VW nehrál naposled. Stačí třeba zmínit rok 2009 a studii BlueSport, která už také vskutku zapadla prachem a zapomněním bez naděje na produkci.

Inspirace: Motor1.com

Minitest VW Amarok 3.0 TDI V6 4Motion Aventura: Všech pick-upů král

VW Amarok 3.0 TDI/190 kW 4M (minitest)

Volkswagen, nikoli bez souvislosti s novým emisním měřícím cyklem WLPT, pozměnil motorovou nabídku svého již deset let sloužícího pick-upu Amarok, který nyní nabízí v podstatě jediný motor. Nebojte se, jsou to dobré zprávy.

včera | Petr Schnagl | 42 příspěvků
Minitest Renault Kadjar 1.3 TCe: Malé srdce, velké odhodlání

Renault Kadjar 1.3 TCe (minitest)

Kadjar se v přívalu nových crossoverů možná poněkud ztrácí. O to více ale zaujme, když začnete zkoumat, co je za tou nenápadnou fasádu. A to i malé třináctistovce navzdory, protože funguje pozoruhodně dobře.

19.  3.  2019 | Miro Mihálik | 11 příspěvků
Minitest Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid 2WD: Napravení reputace?

Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid (minitest)

Honda se u nové generace modelu CR-V vzdala naftového motoru. Alternativou je hybrid s velice slušným výkonem 135 kW, který mě fascinoval ve více ohledech. Hlavně pak technikou.

17.  3.  2019 | Jan Mička | 37 příspěvků