TEST Volkswagen Crafter Freestyle 2.0 TDI 8AT 4Motion: Kamkoliv ve VELKÉM stylu

Objem ničím nenahradíš – zatímco u motorů toto pořekadlo přestává platit, u obytňáků je aktuální vždy. U Crafteru v dobrodružné přestavbě si na nedostatek prostoru stěžovat nebudete, i když... Je to vážně výhoda?
Radosti
Rozumná spotřeba
Svoboda díky pohonu 4x4
Variabilní vnitřek
Starosti
Aerodynamický hluk ve vyšším tempu
Cena vestavby vzhledem k možnému využití
Tvrdší lůžko
8  /10

Cestování po vlastní ose a bydlení ve svém vlastním autě jsou nadále na vzestupu. Aby také ne – takové auto sice může stát jako několik velkých rodinných dovolených v exotických krajinách, ale svoboda je zvlášť v této nejisté době k nezaplacení. Výrobci se proto předhánějí v tom, kdo jak nejlépe nacpe do svého vozu vše potřebné pro pohodlné cestování i přespávání.

Užitkové Volkswageny jsou pro podobné stavby populární volbou, nedávno jsme zde měli například Caddy Maxi California, který na kompaktní půdorys vměstnal pohodlné spaní i promyšlenou kuchyni. Pro maximalisty (délka sedm metrů) je pak třeba Grand California 680, ve kterém se pohodlně vyspíte, usadíte, najíte a také si v klídku dojdete na toaletu. Zkoušený Crafter v úpravě Freestyle je sice po stránce kempovací výbavy skromnější, ale i tak nabízí nemálo šikovných řešení a bezkonkurenční variabilitu.

Úprava je dílem české společnosti SICAR, která funguje od roku 1993 a specializuje se primárně na sanitní vozidla. Skládá se z protiskluzové voděodolné podlahy, šesti polohovatelných samostatných sedadel Kapitan komfort na rychloupínacích podstavcích a rozkládací postele. Jako specialitu zde máme držák motocyklu. Vnitřní prostor je dodatečně odhlučněný a zateplený, prostor pod okny má obložení a je zde také zatmavení oken. Pro příjemné posezení ve stínu je pak na střeše nainstalována markýza Fiamastore o délce 3,2 metru, pod níž se můžete usadit na rozkládací křesílka, šikovně schovaná na vnitřní straně křídel zadních dveří.

Pojďme se nejprve podívat do postele. Lůžko je tvořeno dvěma sklopnými díly na bocích zadní části interiéru. Odjistíte je rozepnutím spojek jako u bezpečnostních pásů, rozložíte a rázem máte prostor o šířce zhruba metr osmdesát a s délkou přibližně dva metry. Tedy o standardní „king size“ velikosti – dva dospělí se tu vyspí královsky i s dítětem uprostřed, i když pro větší komfort by se hodila trochu vyšší matrace nebo extra nafukovačka.

Čalounění není kdoví ví jak vysoké, třeba odpružené skládací lůžko ve Volkswagenu Caddy California je při stejné tloušťce výrazně pohodlnější. Pod sklopnými segmenty na bocích se nachází menší uzavíratelné schránky na drobnosti nebo tyč pro vysunutí markýzy. Vestavba je skutečně robustní a má velmi kvalitní zpracování – častý problém podobných obytných řešení, tedy rachocení a skřípání, zde nenastal ani na větších nerovnostech.

Samostatná sedadla jsou uchycena k podlaze vcelku masivními nožkami, usazenými v kolejnicích. Jejich polohu, uspořádání a množství můžete měnit dle potřeby, stačí ve spodní části úchytů podržet jistící kolík, posunout páku a posuv v kolejnici se uvolní. S tímto počtem sedadel tak můžete cestovat až v devíti lidech. Pokud sedačky (mimochodem příjemně měkké a s kvalitním čalouněním) vyndáte nebo uspořádáte po jedné straně, dovnitř se s velkou rezervou vejdou i surfová prkna – k dispozici máte ložnou plochu o délce téměř 3,5 metru.

Nastupování skrze posuvné dveře je mimořádně pohodlné, mimo jiné i díky vysokému stropu (příplatková vysoká střecha za 31.212 Kč), pod nějž se ve stoje vejde dospělý člověk. Dostatečný tepelný komfort zajišťují výdechy ventilace ve stropě a také nezávislé horkovzdušené topení (příplatek 67.745 Kč).

Volkswagen

Volkswagen je německá automobilka, vedoucí člen Volkswagen Group. Vznikla v roce 1937. Začala vyvíjet předchůdce slavného „Brouka“, plná výroba se ale rozběhla až po válce. Název značky Volkswagen znamená v překladu lidový vůz.

Volkswagen Golf • Volkswagen Passat • Volkswagen Touran • Volkswagen Touareg • Volkswagen Polo • Volkswagen up! • Volkswagen e-up! • Volkswagen T-Roc • Volkswagen T-Cross • Volkswagen Tiguan • Volkswagen Sharan • Volkswagen ID.3

Diskuze (2) Další článek: Porsche Taycan Turbo S se hlásí do služby. Bude ve společnosti, kde není nejrychlejší

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta Volkswagen na Heureka.cz