Volkswagen Beetle: první jízdní dojmy

Volkswagen oficiálně zahájil prodej modelu Beetle na českém trhu. V rámci tiskové konference samozřejmě došlo také na testovací jízdy a zde jsou naše první dojmy.
Seznam kapitol
  1. Beetle třikrát jinak, Klasický interiér?
  2. Staří známí, Za 379 000 Kč
  3. Fotogalerie

Volkswagen Brouk je pro německou automobilku doslova kultovním modelem. První generace se prodávala od roku 1938 do roku 2003 a za tuto neuvěřitelnou dobu si zvolilo roztomilé autíčko 21 529 464 majitelů. Není bez zajímavosti, že na úplném počátku stála myšlenka mobilizovat celou Německou říši levným autem, které nepřesáhne svou pořizovací cenou hranici jednoho tisíce Marek. Hádejte, od koho tato myšlenka vzešla.

Volkswagen Brouk zaznamenal obrovský úspěch, a proto se není čemu divit, že automobilka v roce 1998 přišla s nástupcem, který nesl jméno New Beetle. Také tato verze i přes svou ne úplně nejnižší pořizovací cenu si nemohla stěžovat na nezájem ze strany zákazníků. Vyrobeno bylo přibližně milion exemplářů. Aktuálně tedy VW přichází se třetí variací, která chce být na jednu stranu opět v rámci možností lidová, na druhou stranu už nechce být tím roztomilým autíčkem, ale hodlá poskytnout svému majiteli také patřičnou dávku emocí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Nový Beetle navazuje na svého stařičkého předchůdce. Design je ale agresivnější.

Beetle třikrát jinak

Volkswagen Beetle stojí na platformě, kterou používá Jetta/Golf a podvozek je převzatý z Golfa šesté generace. Auto měří na délku 4278 mm, široké je 1808 mm a vysoké 1486 mm. Oproti New Beetlu narostl Beetle do všech směrů, pouze na výšku měří o 12 mm méně. Narostl také rozvor náprav, a to konkrétně o 22 mm na hodnotu 2537 mm. Zájemci mohou vybírat mezi provedeními Basic, Design nebo Sport.

Volkswagen Beetle: „brouk“ přichází potřetí

Volkswagen Beetle: „brouk“ přichází potřetí

Podle toho, co zvolíte, se odvíjí nabídka motorizací a vnější vzhled. Tak například Basic stojí na ocelových šestnáctipalcových kolech, Design má lité šestnáctky a Sport standardně sedmnáctipalcové disky Spin. Design a Sport poznáte zvenku podle zadního spoileru (pouze v kombinaci s motory 1.4 TSI a 2.0 TSI), Sport přidává také dvojitou chromovou koncovku výfuku. Celkově dostal Beetle agresivnější výraz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Volkswagen Beetle může být "lidový" a může stát na ocelových kolech s retro designem. Opakem je verze Sport standardně dodávaná s dvojitou koncovkou výfuku a spoilerem.

Za zmínku stojí také deset základních laků karoserie plus další příplatkové metalízy, možnost objednat například panoramatické střešní okno, které lze úplně otevřít a za příplatek 1100 Kč si můžete nechat na zádi vyměnit nápis Beetle za Volkswagen nebo si sem případně nemusíte nechat dát vůbec nic.

Klasický interiér?

Interiér je klasický Volkswagen, německy strohý, kvalitně zpracovaný. Beetle ale přidává trochu designových „vychytávek“ navíc. Po vzoru například Fiatu 500 zde najdete lakované lesklé plasty. Prostřední úroveň Design je má lakované do barvy karoserie, vrcholný sport používá imitaci karbonu. Nechybí ani možnost dokoupit ambientní osvětlení a udělat si ze svého „broučka“ opravdu luxusní auto.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Interiér je německou klasikou. Výbava Sport používá dekor s imitací karbonu.

Prostor v interiéru najdou čtyři lidé. Vstup na zadní sedadla logicky vyžaduje určité kompromisy, a když se podíváte na auto z profilu, musí vám být jasné, že na hlavu ve druhé řadě zas až tolik místa není. Ale znáte to, pro krásu se musí trpět a občas pěkný design karoserie znamená jistá omezení v interiéru. Zavazadelník pojme v základu 310 litrů, po sklopení zadních sedaček zvládne nový Broku 905 litrů.

Nesmíte ale zaškrtávat položku příplatkového audiosystému Fender. Ano, to je ta značka, kterou mnozí znají z různých kytarových aparátů. Ve spolupráci s Panasonicem připravila audiosystém s osmi reproduktory a subowooferem umístěným na pravé straně zavazadelníku. Celkový výkon činí 400 W a cena 17 400 Kč. 

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Beetle třikrát jinak, Klasický interiér?
  2. Staří známí, Za 379 000 Kč
  3. Fotogalerie
TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

22.  5.  2018 | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 87 příspěvků