VW Concept D předběhl svou dobu. Pomohl ale splnit sen Ferdinanda Piëcha

Ferdinand Piëch, bývalý předseda dozorčí rady skupiny VW, měl vizi luxusního liftbacku se znakem Volkswagenu na kapotě. Tenkrát na něj ale možná bylo trochu brzo.

Vyjděte ven a rozhlédněte se kolem sebe. Nabídky luxusních automobilek se jen hemží drahými čtyřdveřovými liftbacky se silnými motory. Máme tu Porsche Panamera, Audi A7, Mercedes-AMG GT 4-Door, brzy dorazí i BMW 8 Gran Coupé. Všem se dnes říká „čtyřdveřové kupé“, navíc tento trend už prostupuje i do mainstreamu.

Koncept Škoda Tudor byl vlastně hotovým autem. Do výroby se však nedostal

Koncept Škoda Tudor byl vlastně hotovým autem. Do výroby se však nedostal

Ferdinand Piëch, bývalý šéf Volkswagenu, který hrál velkou roli třeba u zrodu Bugatti Veyron a osmiválcového Passatu, měl podobnou vizi již v roce 1999. Na výstavní ploše značky na autosalonu ve Frankfurtu se tak představilo ohromné čtyřdveřové kupé s desetiválcovým motorem. Dokonalá výkladní skříň, o tom není pochyb, ale co otázka výdělku?

Concept D byl na peněženky movitých zájemců dobře připraven. Měl motor 5.0 V10 TDI o výkonu 230 kW a točivém momentu 750 N.m, pohon všech kol a šestistupňový automat Tiptronic. Stál na vzduchovém podvozku a nabízel luxusní výbavu. Namátkou třeba bi-xenonové světlomety, elektricky posuvná sedadla nebo parkovací kameru. Dnes už jsou bi-xenony přežité a kameru mají i malé vozy, berme ale v potaz, v jaké době se nacházíme.

Plynová turbína v autě? I takto chtěl Mercedes řešit spotřebu v 80. letech

Plynová turbína v autě? I takto chtěl Mercedes řešit spotřebu v 80. letech

Jak víte, do sériové výroby se Concept D nedostal, byl ale předzvěstí modelu Phaeton, tehdejší vlajkové lodi Volkswagenu, který debutoval roku 2002 v Ženevě. Byl to splněný sen Ferdinanda Piëcha, který si od něj původně sliboval 20.000 prodaných kusů ročně. Jenže vůz se plánu nepřiblížil, což ale Piëcha neodradilo.

Svého snu se nevzdal. Naznačuje to čtyřdveřové Bugatti Galibier, které z některých úhlů připomíná právě Concept D. Ani to se ale sériové výroby nedostalo a koncept karoserie zůstal ještě nějakou dobu u ledu. V podstatě až do příchodu Porsche Panamera v roce 2009, o rok později jej následovalo Audi A7 a tak dále.

Phaeton se montoval ve Skleněné manufaktuře v Drážďanech až do roku 2016 a průběhu života prošel velkým faceliftem. Základ sdílel s Bentley Flying Spur, po jehož boku se v Německu také vyráběl. Celkem v Drážďanech vzniklo 84.235 Phaetonů a 2186 kusů Bentley Flying Spur. Výrobu Phaetonu údajně ukončil pokles prodejů na čínském trhu.

Ze skleněné manufaktury v Drážďanech opět začnou vyjíždět auta

Ze skleněné manufaktury v Drážďanech opět začnou vyjíždět auta

Za podobně „bláznivý“ nápad se dá považovat i první Touareg. I ten měl pod kapotou desetiválcový turbodiesel a chytil se dnes tolik populární vlny SUV. Byl ve správnou dobu na správném místě a dnes je evropskou vlajkovou lodí Volkswagenu. V Číně mají pro změnu Phideon, obří sedan určený pouze pro tamní trh.

Myslíte si, že dnes je všemu konec a sen Piëcha upadl v zapomnění? Možná ne. Ducha Conceptu D totiž do jisté míry oživí rodina elektromobilů I.D., konkrétně její vlajková loď, která bude vycházet ze studie I.D. Vizzion představené loni v Ženevě. Ta totiž tento typ vozu náramně připomíná.

Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

dnes | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

4.  8.  2020 | Stanislav Kolman | 79 příspěvků
Minitest elektromobilu Mini Cooper SE: Kulový blesk září jasně, ale jen krátce

Mini Cooper SE

Je lépe vyvážený než benzinový originál, a navíc má dost elektrických koní na to, abychom mu mohli bez ironie říkat ostrý hatchback. S malou kapacitou akumulátorů je to ale omezená, a kvůli ceně ne právě levná forma zábavy.

2.  8.  2020 | Miro Mihálik | 27 příspěvků