Volanty v autech jsou špinavější než záchodová prkénka, zjistila studie

V USA proběhla zajímavá studie ohledně čistoty interiérů automobilů. Výsledky vlastně nepřekvapí a zaručeně nejsou lichotivé pro nikoho z nás.

Studie autopůjčovny CarRentals.com zodpovídala rovnou tisícovku řidičů z USA ohledně pravidelnosti uklízení a čištění interiérů jejich vozů. Z dotázaného vzorku odpovědělo 32 % majitelů, že čistotě vnitřku svých automobilů nedávají příliš pozornosti. Přesněji toto procento zmínilo, že interiér uklízejí maximálně jednou do roka.

Na stejné téma se poté zaměřilo i Národní centrum pro biotechnologické informace, které průzkum čistoty interiéru posunulo na další úroveň. Na základě testů bylo zjištěno, že co se týče počtu bakterií, interiéry vozů patří mezi nejšpinavější místa, se kterými lidé každodenně přicházejí do styku. Dokonce špinavější než prkénko na toaletě.

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Centrum uvádí míru znečištění zjištěním průměrného počtu bakterií na čtvereční centimetr, tedy takzvané jednotky tvořící kolonie bakterií CFU. Pro srovnání, obrazovky dotykových telefonů dosahují standardně hodnoty kolem 100 CFU, záchodová prkénka asi 172 CFU, tlačítka ve veřejných výtazích 313 CFU.

Jaké průměrné hodnoty centrum naměřilo na volantech znečištěných aut? Vysokých 629 CFU. Nejčastěji se přitom v autech objevují dva typy bakterií. Stafylokok, způsobující řadu onemocnění, střevní potíže i kožní infekce, a rovněž Propionibacterium, vyvolávající například akné či další kožní problémy.

Toto jsou nejnebezpečnější písničky k řízení auta. Pouštíte si je?

Toto jsou nejnebezpečnější písničky k řízení auta. Pouštíte si je?

Průzkum celkově zmiňuje až kolem 700 různých druhů bakterií nalezených uvnitř běžně používaných aut. Jako nejčastější důvod zamoření interiérů aut bakteriemi je pak zmiňováno jedení za volantem a skladování odpadků. Jak často čistíte interiér auta vy?

S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

včera | Jan Mička | 12 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 29 příspěvků
Vodíkovým Hyundaiem Nexo z Bruselu do Prahy: Není brzo, to Česko je pozadu

Hyundai Nexo na vodík (první svezení)

Hyundai jako jedna z mála automobilek vodíkový pohon nejen testuje, ale nabízí i ve svém sériovém modelu Nexo. Ten se na vybraných trzích už prodává. Měli jsme exkluzivní možnost vyzkoušet si vůz v reálném provozu při cestě napříč Evropou.

12.  9.  2019 | Svět motorů | 38 příspěvků