Volanty v autech jsou špinavější než záchodová prkénka, zjistila studie

V USA proběhla zajímavá studie ohledně čistoty interiérů automobilů. Výsledky vlastně nepřekvapí a zaručeně nejsou lichotivé pro nikoho z nás.

Studie autopůjčovny CarRentals.com zodpovídala rovnou tisícovku řidičů z USA ohledně pravidelnosti uklízení a čištění interiérů jejich vozů. Z dotázaného vzorku odpovědělo 32 % majitelů, že čistotě vnitřku svých automobilů nedávají příliš pozornosti. Přesněji toto procento zmínilo, že interiér uklízejí maximálně jednou do roka.

Na stejné téma se poté zaměřilo i Národní centrum pro biotechnologické informace, které průzkum čistoty interiéru posunulo na další úroveň. Na základě testů bylo zjištěno, že co se týče počtu bakterií, interiéry vozů patří mezi nejšpinavější místa, se kterými lidé každodenně přicházejí do styku. Dokonce špinavější než prkénko na toaletě.

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Centrum uvádí míru znečištění zjištěním průměrného počtu bakterií na čtvereční centimetr, tedy takzvané jednotky tvořící kolonie bakterií CFU. Pro srovnání, obrazovky dotykových telefonů dosahují standardně hodnoty kolem 100 CFU, záchodová prkénka asi 172 CFU, tlačítka ve veřejných výtazích 313 CFU.

Jaké průměrné hodnoty centrum naměřilo na volantech znečištěných aut? Vysokých 629 CFU. Nejčastěji se přitom v autech objevují dva typy bakterií. Stafylokok, způsobující řadu onemocnění, střevní potíže i kožní infekce, a rovněž Propionibacterium, vyvolávající například akné či další kožní problémy.

Toto jsou nejnebezpečnější písničky k řízení auta. Pouštíte si je?

Toto jsou nejnebezpečnější písničky k řízení auta. Pouštíte si je?

Průzkum celkově zmiňuje až kolem 700 různých druhů bakterií nalezených uvnitř běžně používaných aut. Jako nejčastější důvod zamoření interiérů aut bakteriemi je pak zmiňováno jedení za volantem a skladování odpadků. Jak často čistíte interiér auta vy?

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

dnes | Vladimír Kadera
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 63 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků