Vodíkový Peugeot e-Expert Hydrogen natankuje za tři minuty a ujede 400 km. U nás ho ale nekoupíte

Tichý a ohleduplný provoz, vysoká přepravní kapacita a zároveň rychlé doplnění paliva? Dodávka s palivovými články žehlí největší nedostatek elektrického Expertu.

Koncern Stellantis oficiálně představuje další odznakovou verzi své dodávky, která je ve vodíkové podobě již známá jako Citroën Ë-Jumpy Hydrogen a Opel Vivaro-e Hydrogen. Tentokrát zde máme provedení se lvem ve znaku, které přijíždí sice bez větších překvapení, ale stejně jako sourozenci se zajímavou technikou. Vodíkový článek mu dodává francouzská společnost Symbio, napájen je z nádrže pod zadní podlahou. Ta je tvořena třemi nádobami, pod tlakem 700 barů se zde nachází 4,4 kilogramu vodíku.

Dalším zdrojem energie je 10,5kWh baterie pod sedadly, která v některých případech také pohání kola skrze elektromotor o výkonu 100 kW a s točivým momentem 260 Nm. Palivo se dá dotankovat za pouhé tři minuty (výhradně elektrický e-Expert s 50kWh baterií je na 80 % za 30 minut, 75kWh baterie se nabíjí tři čtvrtě hodiny) a dojed dle WLTP činí 400 kilometrů.

Objem nákladového prostoru je až 6,1 m3, uvnitř uvezete 1,1 tuny a na kouli je možné táhnout až 1000 kilogramů. Uvedení na český trh zatím není plánováno – z valné míry jistě proto, že není kde vodík tankovat. První tři veřejné plnicí stanice v Praze, Brně a Litvínově mají zpoždění a do roku 2030 je jich zatím plánováno jen 28.

Peugeot

Peugeot je největší francouzská automobilka, od roku 2021 patřící do skupiny Stellantis.

Rodinná firma vznikla už v roce 1810, roku 1858 přijala svůj typický znak. První vozítko, kterému lze říkat automobil, Peugeot vyrobil v roce 1899.

Peugeot 108 • Peugeot 208 • Peugeot 308 • Peugeot 2008 • Peugeot 3008 • Peugeot 5008 • Peugeot 508 SW • Peugeot Rifter • Peugeot Traveller • Peugeot Boxer

Diskuze (2) Další článek: Nový Citroën C4 X oficiálně: Odpověď na Peugeot 408 na sebe nenechala dlouho čekat, rozhodně se má čím odlišit

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Jubilejní Mercedes-Maybach S se v Česku prodal za 9,5 milionu korun. Luxus na palubě jenom těžko najde obdoby

Jubilejní Mercedes-Maybach S se v Česku prodal za 9,5 milionu korun. Luxus na palubě jenom těžko najde obdoby

Rychtera Mario
Výroční ediceLimuzínaLimitovaná ediceLuxusní autaMaybach