Vodíkové BMW iX5 už se vyrábí. Koupit si ho zatím nemůžete, ale potkat ho nebude problém

BMW se s námi dělí o proces výroby vodíkového SUV, které bude jezdit jako technologická ukázka ve vybraných regionech.

BMW Group oficiálně zahajuje výrobu vodíkového modelu BMW iX5 Hydrogen. Vůz sjíždí z pilotní linky v mnichovském výzkumném a inovačním centru (FIZ), kde vzniká první každé nové vozidlo společnosti. iX5 Hydrogen bude od jara příštího roku ve vybraných regionech využíván jako technologická ukázka mobility bez lokálně produkovaných emisí.

„Palivové články nevyžadují žádné kritické suroviny, jako je kobalt, lithium nebo nikl, takže investicemi do tohoto typu pohonného systému posilujeme i geopolitickou stabilitu BMW Group. Zásluhou testovací flotily BMW iX5 Hydrogen získáme nové a cenné poznatky, které nám umožní představit zákazníkům atraktivní produktovou řadu již od okamžiku, kdy dojde k většímu rozšíření vodíkové ekonomiky,“ uvedl Frank Weber, člen představenstva BMW AG odpovědný za vývoj.

Jak již název napovídá, základem pro tento model se stalo BMW X5. Do Mnichova se tak dodá základ až z amerického Spartanburgu, kde se BMW X5 vyrábí. Dvě vodíkové nádrže najdou místo ve středovém tunelu a pod zadními sedadly. Elektromotor je umístěný u poháněné nápravy. Systémy palivových článků si BMW od srpna letošního roku vyrábí samo ve svém kompetenčním centru pro vodík v Garchingu severně od Mnichova.

BMW

BMW (zkratka z Bayerische Motoren Werke AG) je německá automobilka, které vznikla v roce 1916. Sídlí v Mnichově. BMW vlastní také značku Mini a patří pod ní i Rolls-Royce Motor Cars.

BMW Řada 1 • BMW Řada 2 • BMW Řada 3 • BMW Řada 4 • BMW Řada 5 • BMW Řada 6/6 GTBMW Řada 7BMW X1 • BMW X2BMW X3BMW X4BMW X5BMW X6BMW X7BMW Z4

Váš názor Další článek: Nová Toyota bZ nabírá pevné obrysy. Do dvou let k ní v Evropě přibude dalších pět elektroaut

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz