Ducati vstupuje do světa elektrických skútrů. Prohlédli jsme si první vlaštovku

Tradiční italská značka Ducati se přizpůsobuje současnému trendu elektrických pohonů. Nenechejte se však zmást – největší díl práce odedře čínská společnost Vmoto.

V městských přibližovadlech, jako jsou třeba žluto-černá sdílená vozítka společnosti re.volt, která můžete zahlédnout po Praze, dává elektrický pohon asi největší smysl. Jsou malá, všude se vejdou, dobře se s nimi parkuje, a přestože nevypadají zrovna k světu a provoz není levný (u re.voltu 6 Kč za minutu, což mně nepřipadá úplně málo), účel splní. Stejně kladně se stavím i k elektrickým skútrům, kterých je na českém trhu už docela dost a koupíte je i tam, kde byste to možná nečekali – třeba v Alze či na Mall.cz.

Na našem trhu už se stihla zabydlet také čínská společnost Vmoto s evropským sídlem v Amsterdamu, vyrábějící elektrické skútry Super Soco. Dovoz do Česka zajišťuje společnost Certus Mercatus, která mašiny dodává prodejcům, například zmíněné Alze. Servis strojů zastřešuje importér, případně prodejce, je-li na to připraven.

VW nám ukázal zbraň pro příští dekádu. Srazí cenu elektroaut na minimum

VW nám ukázal zbraň pro příští dekádu. Srazí cenu elektroaut na minimum

Aktuální nabídka zahrnuje modely TC (3 kW, 150 N.m, dojezd 80 km, rychlost 45 km/h, cena 89.990 Kč) a TS 1200R (2,4 kW, 120 N.m, dojezd 80 km, rychlost 45 km/h, cena 79.990 Kč). Brzy však dorazí také retro TC Max s dojezdem až 100 km a maximální rychlostí 100 km/h, a konečně i model CUx, který vypadá jako italská Vespa Primavera. Je to sice čínská výroba, ale na druhou stranu – co dnes není? Navíc spojení s Itálii tady nakonec přece jenom je.

S Ducati za zády

Společnost Vmotor totiž spojila síly s italskou značkou Ducati, která tak s minimálními náklady (v porovnání s vlastním vývojem a testováním) vstupuje do světa elektroskútrů. Výsledkem je mašinka CUx Special Edition Ducati, která vznikne v počtu 800 kusů. Pár exemplářů se na začátku podzimu dostane také do Česka, každý s cenou 74.990 korun. To je o 5000 Kč více, než kolik zaplatíte za klasické CUx. Vezmeme-li ale v potaz, že se jednou může jednat o sběratelský artikl, je příplatek minimální.

TEST Honda PCX 125 vs. začátečník: Trapas hned na začátku!

TEST Honda PCX 125 vs. začátečník: Trapas hned na začátku!

Společnost Vmotor neodbyla premiéru Ducati edice modelu CUx jen tiskovou zprávou, ale pojala ji ve velkém stylu – prezentací přímo v továrně Ducati v Boloni, které se coby ambasador účastnil také špičkový pilot silničních motocyklů Dario Marchetti. Rozdíl v porovnání s běžným CUx je pouze v oranžovo-bílo-šedém matném provedení, díky nápisům Ducati na bocích ale v každém případě dostanete stylovku jako blázen.

Pohon obstarává elektromotor Bosch umístěný v náboji zadního kola. Má maximální výkon 2788 W, točivý moment 115 N.m a lithiová baterie, která je umístěna pod sedlem, váží asi 10 kilogramů a pro pohodlnější nabíjení doma (životnost je více než 600 cyklů) ji můžete snadno vyjmout, vystačí asi na 80 kilometrů jízdy. Celá mašina včetně baterie váží asi 70 kilogramů, tedy žádná těžká váha, a brzdění obstarávají kotoučové brzdy.

Projděte s námi nové muzeum Ducati. Je to fascinující podívaná

Projděte s námi nové muzeum Ducati. Je to fascinující podívaná

Je to subtilní, lehký a snadno ovladatelný skútr, který je s ohledem na aktuální trendy i co nejnižší odběr energie osazen diodovým osvětlením (přední světlomet má dosah asi 75 metrů). Je navíc docela chytrý. Ve výbavě nechybí omezovač rychlosti, USB vstup, ale ani přední kamera Xiaomi, schopná pořizovat fotky a videa v HD kvalitě, které se mohou hodit i jako důkazní materiál v případě nehody. Prostřednictvím mobilní aplikace můžete sledovat, kde se stroj aktuálně nachází či hltat informace týkající se baterie, jejíž plné nabití zabere asi 7 hodin.

Kvůli umístění baterie pod sedlem nezbylo moc místa na věci, které se do skútrů se spalovacími motory vejdou. Napadá mě třeba helma, menší notebook nebo malý nákup. Překvapilo mě také, že je desetikilový akumulátor pod sedlem pouze vložený a zajišťují jej jenom dorazy sedla. Během jízdy to stačí, jen aby se ale nakonec v případě nehody nerozhodnul opustit své místo...

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

26.  9.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků