Vladimír Kremlík končí ve funkci ministra dopravy! Vaz mu zlomily dálniční známky

Tušili jsme, že náběh systému elektronických dálničních známek nebude snadný. Vladimíra Kremlíka stál funkci ministra dopravy.

Vladimír Kremlík, od dnešního podvečera již bývalý ministr dopravy, už své dopravní reporty na sociální sítě psát nebude. Důvodem jeho bleskového odvolání z funkce byla předražená zakázka na systém elektronických dálničních známek, tedy téma, které silně rezonuje od minulého týdne. Odvolání Kremlíka z funkce navrhl dnes po poledni jeho spolustraník a český premiér Andrej Babiš. Prezident Miloš Zeman návrh přijal.

Elektronické dálniční známky vyjdou stát dráž než papírové - E15.cz

Elektronické dálniční známky vyjdou stát dráž než papírové - E15.cz

Podle Babiše není odvolání Kremlíka z funkce dočasné. Vedení ministerstva dopravy se ujímá současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Doprava je zakleté odvětví, kde se toho příliš mnoho nedaří. Bude těžké najít divotvůrce, který všechno mávnutím kouzelnou hůlkou napraví. A také nevěřím tomu, že ministr je ten, kdo jediný může za případné selhání projektu elektronické viněty,“ okomentoval situaci pro server E15.cz předseda dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuel Šíp.

Pět problémů, kvůli kterým nelze systém pro dálniční známky realizovat. Andrej Babiš chce zakázku zrušit

Pět problémů, kvůli kterým nelze systém pro dálniční známky realizovat. Andrej Babiš chce zakázku zrušit

Zakázka na systém pro elektronické dálniční známky byla vedena v utajeném režimu. Bez výběrového řízení ji od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) získala společnost Asseco Central Europe a stát měla vyjít na 401 milionů korun. To kritizoval i Andrej Babiš, který zřejmě vycítil případ pro jím založenou protikorupční radu. Rezignaci by podle Babiše měli zvážit i první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček a ředitel SFDI Zbyněk Hořelica.

Autosalon Ženeva 2020: Novinky, premiéry, vstupné a další důležité info na jednom místě!

Autosalon Ženeva 2020: Novinky, premiéry, vstupné a další důležité info na jednom místě!

„Respektuji rozhodnutí premiéra. Mojí prioritou bylo spuštění systému elektronických dálničních známek tak, aby nedošlo k žádnému zdržení a lidé jej od příštího roku mohli používat. Věřil jsem SFDI, že má takovou zakázku absolutně pod kontrolou a SFDI mě o tom opakovaně ujistil. Proto jsem také premiérovi oponoval v otázce ukvapeného zrušení celé zakázky," uvedl Kremlík na svém profilu na facebooku.

Ministr dopravy uklidňuje Česko: Dálniční známky nezdraží, dokud nebude hotová D1

Ministr dopravy uklidňuje Česko: Dálniční známky nezdraží, dokud nebude hotová D1

Kremlík na svém profilu na facebooku i prostřednictvím webu ministerstva dopravy shrnul výsledky jeho počínání ve funkci ministra dopravy, kterou zastával od 30. dubna loňského roku. Výčet přikládáme v původním znění:

  • úspěšně a bez problémů jsme spustili nový mýtný systém, mimochodem také mediálně tisíckrát zpochybňovaný a kritizovaný,
  • předložili jsme novelu liniového zákona, která má zkrátit přípravu staveb o tři až čtyři roky,
  • modernizace dálnice D1 postupuje podle plánu a skončí v roce 2021,
  • urychlili jsme přípravu vysokorychlostních tratí,
  • podařilo se nám vyjednat pro letošní rok rozpočet na dopravní stavby ve výši 93 miliard korun, který zajistí pokračování v rekordní výstavbě dálnic, silnic I. třídy a železnic,
  • na dálnicích se nám konečně podařilo umístit na 66 nejrizikovějších sjezdech značku STOP-PROTISMĚR
Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

15.  2.  2020 | Petr Schnagl | 37 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz V300d: Šestiválec vám už chybět nebude

Mercedes-Benz V300d

Skoro 240 koní v dodávce. Kdo to potřebuje? Když se nad tím zamyslíte, tak možná právě vy...

13.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST Toyota GR Supra: Nekonečné čekaní se vyplatilo. Tohle je extraliga!

Toyota GR Supra

Nová Toyota Supra je technicky příbuzná s BMW Z4. Je to až takový problém, jak se některým zdá?

11.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 22 příspěvků