Víte všechno o správném mytí auta? Expertů jsme se ptali i na tlakovou vodu

Zima už je téměř u konce a odstranění soli a špíny nyní svému vozu dopřejí i ti, kteří nejsou na čistotu karosérie příliš zatíženi. Zeptali jsme se proto expertů ze Škoda Auto a mycího centra společnosti Davo Car v Olbramovicích na Benešovsku.
Víte všechno o správném mytí auta? Expertů jsme se ptali i na tlakovou vodu

Stále více lidí si nechává opečovávat svůj vůz v ručních myčkách, jiní zase spoléhají na vlastní ruce. Pro ty jsou určeny následující rady plynoucí z odpovědí expertů na dotazy Autorevue.cz.

1) Je pravda, že nové auto by se nemělo mýt v klasických portálových nebo tunelových myčkách? Pokud ano, tak jak dlouhé období?

Z technického hlediska nedoporučujeme v prvních třech týdnech od výroby vozu mytí v kartáčových myčkách. Je totiž zvýšená pravděpodobnost poškrábání laku.

2) jsou nějaké rozdíly v péči o klasické laky, metalizované či třeba perleťové?

Díky použití dvouvrstvého systému laků žádné rozdíly nejsou. Jak pastelové, tak metalické i perleťové odstíny jsou kryty bezbarvým lakem, mají tedy totožnou vnější vrstvu. Proto je doporučovaná péče o všechny druhy laku stejná.

Policie má nejvýkonnější auta v historii. Podívejte se, v čem jezdila dosud

Policie má nejvýkonnější auta v historii. Podívejte se, v čem jezdila dosud

3) Vadí laku časté mytí, například v podzimních plískanicích téměř každý den?

Vzhledem k vyššímu znečištění v zimním období by mohlo bez předchozího důkladného opláchnutí dojít zvýšenému riziku poškrábání laku. Samotná frekvence mytí, pakliže jde o šetrný proces, není pro lak nijak ohrožující. Mytí nevhodným způsobem může však způsobovat drobná poškození laku (například od nevhodných nebo špatně udržovaných kartáčů, či abrazivně působících nečistot na nich), častým opakováním takového postupu se pak mohou poškození množit a projevit i pohledově.

Klepněte pro větší obrázek

Roztřepené konce tvrdých kartáčů můžou znamenat problém

4) Vadí mytí za mrazů či ve velkém horku?

Z hlediska samotného laku mytí v mrazu nevadí. V mrazu především záleží na případně používaných chemikáliích a jejich ředění. V létě je mytí bez problémů, ale nemělo by být prováděno na přímém slunci a/nebo rozpálené karoserii, při voskování na přímém slunci se mohou na karoserii tvořit fleky. Teplota vody pro mytí by neměla přesahovat 60 stupňů.

5) stačí na ošetření laku vosk, který se nanáší v myčce, nebo je lepší aplikovat nějaký dražší ručně?

Pro dlouhodobou ochranu laku karoserie je lepší aplikovat ručně tuhý vosk.

Extrémní příplatky: Lak za cenu Fabie, sedačky v hodnotě Insignie [galerie]

Extrémní příplatky: Lak za cenu Fabie, sedačky v hodnotě Insignie [galerie]

6) Pokud myjeme vůz svépomocí, máme používat hadr, houbu nebo něco jiného?

Vždy je lepší používat jemnější materiály, měkké houby nebo bavlněné hadry, žínky. Vždy s dostatečným množstvím vody, k osušení pak jelení kůži nebo k tomu určené utěrky. Zásadně nedoporučujeme používat takzvané houby na hmyz, kuchyňské houbičky, plastové „drátěnky“ a jiné silně abrazivní předměty.

7) Je vhodné při mytí vozu využívat tlakovou vodu? Pokud ano, tak z jaké vzdálenosti?

Vysokotlaká voda není úplně vhodným prostředkem pro běžné uživatelské mytí karoserie. Lze ji za dodržení doporučení z návodu k obsluze použít pro odstranění hrubých nečistot. Vysokotlakým čisticím zařízením nelze mýt fólie, protože hrozí nebezpečí jejich poškození. Pokud

Nový bodový systém: Více se bude trestat nedání blinkru a jízda ve vraku

Nový bodový systém: Více se bude trestat nedání blinkru a jízda ve vraku

umýváte vozidlo v zimě, nemiřte proudem vody přímo na zámky nebo do spár ve vozidle - hrozí nebezpečí jejich zamrznutí. 

V průběhu čištění udržujte vždy dostatečně velkou vzdálenost trysky od senzorů, například těch pro parkovací asistenci, objektivu zpětné kamery, vnějších ozdobných a ochranných plastových dílů (např. střešních nosičů, spoilerů, ochranných lišt) a dalších součástí vozidla z nekovových materiálů, jako jsou pryžové hadičky nebo izolační materiály. Při mytí vozidla také nemiřte proudem vody přímo na výklopné rameno tažného zařízení nebo na zásuvku tažného zařízení - hrozí nebezpečí poškození těsnění nebo vypláchnutí mazacího tuku. Z technického hlediska nedoporučujeme vzdálenost menší než 30 cm.

8) škodí laku různé přípravky na odstraňování hmyzu a podobně?

Doporučuje se  používání značkové kosmetiky od výrobce toho kterého auta. Ty jsou jsou testovány pro plnou kompatibilitu nejen s laky, ale i ostatními součástmi vozu, s nimiž přicházejí do styku. U běžných přípravků je nutné dodržovat pokyny v návodu, ředění atd., ale vzhledem ke případnému agresivnímu chemickému složení nelze v takovém případě  zcela vyloučit poškození povrchu dílů.

9. Jaká auta do myčky nesmí?

Především auta poškozená při dopravní nehodě, vjet tam nemůžete ani s autem s popraskanými skly oken.

Tohle je 13 nejhorších aut, tvrdí slavný Top Gear. Souhlasíte?

Tohle je 13 nejhorších aut, tvrdí slavný Top Gear. Souhlasíte?

10. Jaké procesy jsou součástí mytí v moderních myčkách?

Při zakoupení nejdražšího programu podstoupí auto ruční předmytí, dále chemické předmytí, umyjí mu spodek, následuje tlakové mytí, nanesení aktivní pěny, šamponování, voskování a sušení. 

Test v moderní myčce

Kdo si nevěří, že umytí zvládne správně, případně chce ušetřit čas nebo peníze v porovnání s ruční myčkou, může využít služby nabízené u čerpacích stanic, případně ve specializovaných mycích centrech. My jsme se rozhodli ověřit schopnosti nové tunelové myčky, kterou na konci loňského roku instalovali v areálu společnosti Davo Car v Olbramovicích na Benešovsku. Zamířili jsme do ní s testovanou Škodou Kodiaq. Jak prověrka dopadla, můžete vidět v následující galerii:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

TEST Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive: To nejlepší z Česka?

Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive

Sportovní Seaty mají nesmírně dlouhou tradici. Teprve loni se je ale Španělé rozhodli seskupit je pod jednu značku a dát jim novou identitu. A protože SUV v dnešní době táhnou, stal se průkopníkem model Ateca.

15.  1.  2019 | Jan Mička | 28 příspěvků
Minitest Mazda 6 2.5 Skyactiv-G A/T: Mimo čas a obvyklé mantinely

Mazda 6 2.5 Skyaktiv-G A/T (minitest)

Vzepřít se jednou provždy kalendáři, jen mládí, nikdy stáří, zpívá v jednom ze svých šlágrů božský Kája. Máme ale tak trochu dojem, že si něco podobného může pobrukovat i Mazda se svou šestkou.

10.  1.  2019 | Miro Mihálik | 88 příspěvků
S VW Touareg napříč Marokem: Existuje vůbec něco, co nezvládne?

S VW Touareg napříč Marokem

Čtyři dny v autě, skoro 1300 ujetých kilometrů a mraky různorodých zážitků, které bych jinak nepochytil za celý rok. Nějak takto by se dalo ve zkratce shrnout putování Marokem za volantem jednoho z nejlepších SUV dnešní doby.

6.  1.  2019 | Jan Mička | 43 příspěvků