Víte, jak správně jezdit bahnem? Mercedes-Benz vás to naučí

I když jde o návod pro nový Mercedes-Benz třídy G, lze snadno aplikovat i na jiná vozidla. Stačí se pouze držet několika základních pravidel.

Německá automobilka nezapomněla na nesmrtelnou univerzálnost svého matadora ve tvaru krabice, a tak je i jeho nová generace přes všechen ten luxus velmi dobře uzpůsobena pro jízdu mimo silnice. V následujícím videu uvidíte návod, jak se správně brodit bahnitým terénem.

Našli jsme auto pro Stropnického: obrněnou limuzínu Mercedes G 63

Našli jsme auto pro Stropnického: obrněnou limuzínu Mercedes G 63

Návod je rozdělený do šesti kroků. Prvním krokem je spíš takový tip. Řidič by si měl být vědom celkové světlé výšky vozidla, která v případě třídy činí 241 milimetrů. Nemusí se tak bát ani hlubokých kolejí, a kdyby šlo opravdu do tuhého, zvládne třída G brodění až do hloubky 700 milimetrů.

Dále je potřeba auto správně nastavit. Ze všeho nejdřív je nutné aktivovat funkci Low Range, která se nachází na středové konzole. Umožní snadnější zdolání náročného terénu a výrazně posílí brzdný účinek po uvolnění pedálu plynu. Zkrátka redukce. V případě potřeby je nutné uzavřít střední a zadní diferenciál, v extrémních podmínkách se doporučuje uzavřít i ten přední.

S Mercedesem třídy G v rumunských horách: Těžkým terénem stále suverénně

S Mercedesem třídy G v rumunských horách: Těžkým terénem stále suverénně

Při samotné jízdě je pak nutné udržovat konstantní rychlost, což je třetí krok. Ne moc pomalu, ne moc rychle. Pokud cítíte zpomalení, stačí jen lehce a s citem přidat plyn. Nesmí se to ale přehnat, jinak se auto zahrabe a je po legraci. Ve čtvrtém kroku Mercedes radí držet se vyjetých kolejí a nerazit si zbytečně vlastní cestu. Tedy alespoň pokud předpokládáme, že vůz, který koleje dříve vytvořil, projel bez problémů.

Když už je po všem a z bahna vyjedete, je nutné vysušit brzdy. To provedete jemným přišlapáváním brzdového pedálu. No a nakonec to nejdůležitější. Auto je po radovánkách potřeba důkladně umýt, hlavně zespoda. Zkrátka dostat z částí podvozku veškeré kousky bahna a nečistot, které by mohly zaneřádit veřejnou silnici.

TEST Suzuki Jimny 1.5 VVT 4x4 AllGrip: Chcete ho? Ano, chcete ho!

Suzuki Jimny 1.5 VVT 4x4

Když na vás Jimny pohlédne svým roztomilým kukučem, není ani třeba klást onu známou otázku „Chcete mě?“. Tehle roztomilej kříženeček je totiž moc hodnej, má rád projížďky po lese, ale umí se chovat i ve městě, hodí se k dětem i na práci, moc toho nespapá a vejde se skoro všude. Toho prostě chcete, o tom není sporu. Ale zaprvé není všechno jen a jen růžové, a pak je tu ještě jedna zásadní otázka: Automat, nebo manuál? Pečlivě jsme vyzkoušeli oba.

včera | Petr Schnagl | 26 příspěvků
První jízda s Volkswagenem Golf VIII: Klasik všech klasiků v digitálním věku

Volkswagen Golf VIII

S novým Volkswagenem Golfem jsme se staticky seznámili koncem října při oficiálním odhalení. Nyní se osmým vydáním evropského bestselleru konečně svezeme.

10.  12.  2019 | Svět motorů | 59 příspěvků
TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

5.  12.  2019 | Petr Schnagl | 31 příspěvků