Vilda Čok jezdí bezpečněji než dříve (hvězdy za volantem)

Vilém Čok, který prošel několika kapelami jako Pražský Výběr, Stromboli či Nová růže a který hrál v muzikálech jako Jesus Christ Superstar, Krysař či Johanka z Arku, jde po české hudební scéně svou vlastní cestou. Jaký je jeho život s auty?
Vilda Čok jezdí bezpečněji než dříve (hvězdy za volantem)

Tip: V našem nepravidelném občasníku jsme už zpovídali Pavlu Charvátovou, Jiřího Korna, Evu Hudečkovou, Kláru Doležalovou a Petra Kotvalda.

***

Jakým vozem v současné době jezdíte?

V současné době vlastním Hondu CR-V.

Jaké vozy jste vystřídal, popř. jaký byl váš nejoblíbenější?

Od roku 1993, kdy jsem začal aktivně šoférovat, jsem vystřídal osm vozů v tomto pořadí:
Žiguli, Favorit, Hyundai Pony, Ford Scorpio, Opel Omega, Mercedes Vito, Ford Lumina a Honda CR-V.

Dodržujete rychlostní limity a jak se vám jezdí po českých komunikacích?

V posledních letech hledím více na bezpečnost, proto moje rychlost většinou odpovídá limitům na značkách. Občas se utrhnu na dálnicích, ale ne více než o 20 km nad limit. Ostatně silnice jsou často ve špatném stavu a jezdit s tlumiči každý rok do servisu je zbytečné.

Jak se ohodnotíte jako řidič, kolik km najezdíte ročně?

Pokud by se známkovalo za volantem, měl bych nejspíš za dvojku. Ročně najedu cca 40 000 km. Za celou dobu svého ježdění jsem z vlastní viny ani jednou neboural.

Máte nějakou veselou příhodu za volantem?

Za volantem ne, ale s autem to úzce souviselo. Vezl jsem své rodiče domů a cestou jsem zastavil u hypermarketu nakoupit. Rodiče na mě čekali ve voze. Nechal jsem zapnuté zapalování a zpříjemnil jim čekání hudbou.

Když jsem se po 15 minutách vracel k vozu, byl obklíčen dvěma hlídači parkoviště. Jeden třímal v ruce pistoli. Normálně jsem pustil tašky z rukou. To byla scéna jako z akčního filmu.

Stalo se totiž, že maminka mi chtěla šetřit baterii, takže vypnula zapalování, vystoupila z vozu a zabouchla dveře. Po 10 vteřinách se auto zamklo a zapnula se čidla pohybu uvnitř vozu, ve kterém zůstal sedět otec. Při každém jeho pohybu čidla spustila alarm a otec zůstal uvězněn v zablokovaném autě. Mezitím mě odešla matka hledat a tak nemohla vysvětlit přiběhnuvším hlídačům, proč ta postava v autě spouští pořád alarm. Měl jsem mimochodem i folie na oknech, takže dovnitř bylo špatně vidět ani el. okénka nešla pochopitelně spustit.

Dnes se tomu směji, ale přiznám se, že na hlavu mé máti padla ostrá slova…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Berete stopaře, popř. stopoval jste někdy ?

K mé smůle jsem jen jedenkrát vzal dva stopaře, oni mi pěkně poděkovali a ukradli mi fotoaparát. Od té doby jsem se na stop „zasekl“. Pokud si dobře vzpomínám, naposledy jsem stopoval před 15 lety. Vydrželi jsme to s kámošem tři hodiny a pak jsme šli na autobus.

Dovedete poskytnout první pomoc?

Ano.

Co říkáte bezpečnostním akcím typu „Kryštof“ a jaké máte zkušenosti s Policií ČR, platíte často pokuty?

Akce „Kryštof“ byla podle mě blamáž. Protože na to, aby měla déletrvající efekt, by musela probíhat periodicky. Pokuty platím velmi zřídka, snažím se využít svých řečnických schopností. Notabene, nedělám závažné přestupky.

Byl jste účastníkem dopravní nehody? Jak a kde?

Jedinou nehodu kterou jsem absolvoval, byla ta, když při stání na červenou do mě při popojíždění narazila (dvakrát po sobě!) jistá dáma. Ta se mi omluvila těmito slovy: „Promiňte, chtěla jsem šlápnout na brzdu, ale byl to opačný pedál.“ A šla si zajistit odvoz totálně zrušené Octavie.

Jak se díváte na motorkáře?

Při svém koncertování jsem se zúčastnil mnoha motorkářských srazů. K motorkám mám velmi blízko a na motorkáře nedám dopustit. Nesmí se ovšem na silnici chovat jako dobrovolní dárci orgánů.

Co byste poradil, popř. doporučil či popřál čtenářům AutoRevue.cz?

Život je jenom jeden. 

TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): Šli skautíci na výlet, měli 200 koní

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

Univerzálnímu stroji se zvýšeným podvozkem nejsilnější turbodiesel a bohatá výbava sluší. Znamená „skautizace“ pro uživatele nějaká omezení, nebo je zde vše Simply clever?

24.  1.  2021 | Richard Herbich | 97 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.5 Turbo GDI AT: Těžko uvěřit, že může stát tak málo

SsangYong Korando 1.5 T-GDI AT

Levné auto nutně nemusí vypadat levně. Příkladů bychom v Česku našli hned několik a chybět mezi nimi nesmí ani SsangYong Korando.

22.  1.  2021 | Jan Mička | 83 příspěvků
TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků