Víkendové čtení: Škody a Jawy v Coloradu

Myslíte si, že vidět jezdit Škodu 120 L v USA a s Američanem za volantem je ryzí fikcí? Dnes se můžete přesvědčit, že není...
Seznam kapitol
  1. Úvod, Jak to začalo
  2. Don a Československo, Hledá se Škoda 1203, Dvanáctsettrojka na cestě
  3. Don a motocykly, Závěr
  4. Kompletní fotogalerie

Ve městě Boulder na úpatí Skalistých hor v severoamerickém státě Colorado se ráno probouzí mladý muž. Rozsvítí si československou lampou, jež ozáří obrazy Alfonse Muchy na stěnách jeho příbytku, a zavolá československým telefonem s číselnicovým okruhem.

Pokud je venku hezky, a v této oblasti svítí slunce v průměru 300 dní v roce, osedlá svůj motocykl, pokud je počasí nejisté, startuje bílou Škodu 120 L. Český přistěhovalec, řeknete si zřejmě. Ale již dědeček Dona Schumanna se narodil v USA. Díky našemu krajanovi Tomáši Vojtkovi, jenž ve Státech bydlí již téměř dvacet let, vás s tímto bláznem v tom nejlepším slova smyslu můžeme seznámit.

Jak to začalo

Amerika je země, v níž se bez automobilu nemůžete většinou obejít. Zvláště pak na západě USA, kde je velmi nízká hustota obyvatel a vzdálenosti mezi městy jsou veliké. Hromadná doprava je nedostačující a život bez auta nemyslitelný. Při koupi automobilu zde máte mnoho možností, výběr je ohromný, ať už kupujete od prodejce, nebo soukromě. Na začátku léta v roce 2003 jsem začal hledat auto, které by mělo charakter, něco zvláštního, co se běžně nevidí. Při vzpomínkách na dobu svého mládí v komunistickém Československu jsem přišel na to správné auto pro mně, Tatru 603. A to byl začátek nového přátelství....

Tatra 603 se samozřejmě nikdy do USA nedovážela, takže jsem začal hledat na internetu. Mé první překvapení bylo, když jsem skutečně jednu Tatru v USA našel. A to druhé překvapení bylo, když jsem zjistil, že se nachází asi jen 40 minut jízdy od Denveru, hlavního města státu Colorado, kde žiji. Tatra byla v podhorském městě Boulder. Okamžitě jsem se spojil s majitelem, ale bylo již pozdě, pan Don Schumann ji prodal Národnímu Českému a Slovenskému muzeu v Cedar Rapids ve státě Iowa. Ale i přesto mne Don pozval na návštěvu, že mi chce něco zajímavého ukázat.

Neodolal jsem a asi týden po našem prvním rozhovoru jsem popíjel kávu z českého hrnku v obývacím pokoji, jehož stěny byly pokryty obrazy Alfonse Muchy, na poličkách byl český křišťál a v lednici Becherovka a Staropramen. A po kávě jsem si mohl vybrat z mnoha českých filmů na DVD. Ale než jsme zapnuli televizi, vydali jsme se na prohlídku garáže. To byl šok! Objevil jsem tam bílou Škodu 120 L, vyrobenou v roce 1985. Je to jediná Škoda 120 L v USA a najít na ni náhradní díly je zázrak. Don ji používá pro každodenní provoz, do práce nebo na nákup. Když jsem se vzpamatoval z mírného šoku, uvědomil jsem si, že zdi jsou pokryty českými značkami, tabulkami a součástkami na Škody, Jawy a Čezety. Z garáže jsme se vydali na zahradu, kde je ve dvou kůlnách celkem 14 českých motocylů, sajdkára a mnoho náhradních dílů. A to nemohu zapomenout na sklep Donova domu, kde jsem našel více českých časopisů, prospektů, návodů a knížek o autech a motocyklech, než ve kterékoliv knihovně. To vše naleznete ve městě Boulder na úpatí Skalistých hor ve státě Colorado. Asi by to nebylo tak zvláštní, kdyby Don pocházel z Čech, ale on se narodil ve státě Minnesota. Ale i přesto má trochu české krve, jelikož jeho pradědeček Vojtěch Tesař přišel do Ameriky z Čech okolo roku 1895.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Donův zájem o vše české se probudil po jeho návštěvě Československa v roce 1989 krátce před Sametovou revolucí. Prvním objektem jeho zájmu byly samozřejmě krásné české ženy, ale po návratu do USA Don začal hledat český motocykl, finančně mnohem přístupnější. Prvním byla Jawa 250 „panelka“ model 559, kterou koupil za 75 dolarů. Kromě ní má dnes Don dvě Jawy 500 OHC, Jawu 50 „pionýr“, Jawu 90 Cross, skútr Manet, skútr Čezeta model 502, Jawu „péráka“ z roku 1946, ČZ 250 model 455 z roku 1960, Jawu Bizon model 633, Jawu 350 model 634, Jawu 350 Californian model 362 z roku 1972, ČZ 350 model 472 z roku 1974 a Jawu 350 model 639 z roku 1991. Kromě toho Don také vlastní česká jízdní kola (Eska a Favorit), hračky atd. Co se týče automobilů, Donovo vůbec první české auto byla Škoda Octavia z roku 1963, kterou původně vlastnil americký nakladatel Floyd Clymer. V době, kdy se renovace Octavie blížila ke konci, Don dostal nabídku z New Yorku na koupi  Škody 120 L. Původně byla tato Škoda exportována do Kanady v polovině osmdesátých let, a když se její majitel přestěhoval do USA, rozhodl se, že jí prodá. A tak se Don  stal v roce 1995 majitelem jedinné Škody 120 L v USA.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Jak to začalo
  2. Don a Československo, Hledá se Škoda 1203, Dvanáctsettrojka na cestě
  3. Don a motocykly, Závěr
  4. Kompletní fotogalerie
Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

19.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 41 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 23 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 93 příspěvků