VEPR Commander: ukrajinský Hummer

Sovětská vojenská technika vždy patřila v určitých ohledech na samotný vrchol. Skromným následníkem je i ukrajinský VEPR.

Ukrajinský teréňák měří na délku 4,92 metru, na výšku přes 2 metry a váží mírně přes čtyři tuny. Do vozu se vejde až patnáct urostlých vojáků, nebo dvacet jedna drobnějších. Ostatně to, že VEPR je opravdu velký dokazuje i snímek, na kterém stojí vedle Jeepu Cherokee.

O pohon se stará čtyřlitrový osmiválcový turbodiesel, který svůj výkon přenáší na všechna čtyři kola. Maximální rychlost 110 km/h a kombinovaná spotřeba 14 l nafty na 100 km pak vypadá jako z říše snů.

Vůz, který je primárně určen pro armádní účel,y je postaven na základu nákladního speciálu GAZ-66. Sloužit má k přesunu malých ozbrojených jednotek nehostinným terénem na delší vzdálenosti. Díky obrovské průchodnosti a mechanické odolnosti má hravě zdolávat ty nejtěžší nástrahy přírody.

Cena se dle verze pohybuje od 20 do 70 tisíc dolarů a v této chvíli brázdí silnice již devět těchto vozů a to hlavně v zemích bývalého Sovětského svazu. Pokud byste ale měli zájem, jistě by vám pro Česko také jeden kousek vyrobili...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
VEPR Commander

Foto: steer.ru

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků