Velmi vzácný sedan Lagonda Taraf je na prodej. Má najeto pouze 150 kilometrů

Britský majestát je bezpochyby exkluzivním budoucím klasikem. Vzniklo jich jen lehce přes stovku a některé kousky téměř vůbec nejezdily. Toto je jeden z nich.

Když nadšenec do aut uslyší název společnosti Lagonda Motor Company, zcela určitě se mu rozšíří koutky do zamilovaného úsměvu. Lagonda byla britská společnost, kterou založil Američan Wilbur Gun. Stavěla prvotřídní luxusní vozy pro tu nejzámožnější klientelu a své schopnosti nejen v oblasti luxusu poté potvrdila výhrou v Le Mans.

Po finančních potížích a následném odkoupení Davidem Brownem z Aston Martinu se jméno Lagonda ještě několikrát objevilo v rámci produkce značky Aston Martin. Asi nejpamátnější je Aston Martin Lagonda z roku 1976, který navenek budil respekt svými obřími rozměry a hranatými tvary a uvnitř zase uhranul leteckou technikou.

Po ukončení výroby v roce 1990 se jméno Lagonda uložilo ke spánku a objevilo se až v roce 2015. Aston Martin se tehdy rozhodl slavnou značku vzkřísit a uvedl model Taraf. Technicky vycházel z modelů Aston Martin, ale nabídl ještě větší porci majestátnosti, která odpovídala slavnému jménu.

Mohutný sedan byl příbuzný s modelem Rapide. Lišil se ale delším rozvorem 3190 mm a tudíž i delší karoserií, konkrétně o 378 mm. Pod kapotu se osadil obrovský šestilitrový dvanáctiválec, který dosahoval výkonu 397 kW. Dle údajů výrobce dokázal vůz zrychlit z 0 n 100 km/h za 4,4 sekundy a dosáhl maximální rychlosti 312 km/h.

Vůz byl určený pro Střední východ, ale zájem projevili zákazníci z celého světa. Bohužel jich nebylo tolik, aby se naplnil původní výrobní plán čítající 200 kusů a vzniklo jich údajně jen 120. Řada zákazníků si byla vědoma ultravzácnosti svého exempláře a udělala si z něj čekající sochu, možná s vidinou zisku při následném prodeji.

K aktuálním několika málo kouskům na prodej se nyní přidal další, tentokrát z Anglie. Prodejce Nicholas Mee nabízí černý exemplář (Onyx Black) s krémovým vnitřkem, který byl vyrobený v roce 2016 a má najeto 150 km. Cena je dostupná na poptání. Když se ale taraf ukázal jako nové auto, dali jste za něj téměř dvacet milionů korun.

Aston Martin

Aston Martin je britský výrobce luxusních sportovních automobilů. Je pojmenován dle zakladatele Lionela Martina a závodu Aston Hill.

Od roku 1994 byl majitelem automobilky Ford. V roce 2007 značka přešla pod britské konsorcium Prodrive.

Aston Martin VantageAston Martin DB11 Aston Martin Vanquish

Váš názor Další článek: Hennessey Venom 1000 z Mustangu je tady. Poslechněte si, jak zní legie koní

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,