Velký přehled výsledků testů autosedadel

K moderním vozům dneška neodmyslitelně patří i bezpečnost. Mimo klasické crash testy, které musí osobní vozy podstoupit, se testují i jednotlivé části vozů, které mají na celkou bezpečnosti posádky menší či větší vliv. Nyní přišly na řadu sedadla jednotlivých automobilů a výsledky jsou mnohdy více než překvapivé.
Velký přehled výsledků testů autosedadel

I když se to nemusí na první pohled zdát, jsou sedadla v automobilu jednou z nejdůležitějších součástí. Řidič a celá posádka na nich tráví veškerý čas, a tak je velmi důležité, aby byly pohodlné, dobře tvarované a neunavovaly při delší jízdě. Mimo samotný komfort zajišťují sedačky i část bezpečnosti. Při nárazu nás chrání, tlumí nárazy a spolu s bezpečnostními pásy drží na místě. V dnešní době tak sedadla hrají čím dál větší roli, a proto není dobré výběr sedadel podcenit.

Tip: Přečtěte si náš velký přehled crash testů osobních vozů.

Přiložený přehled jasně ukazuje, jak si na tom dnešní sedačky v osobních vozech stojí. Rozdíly jsou dnes velké a to nejen napříč třídami vozů, ale často i v rámci jedné automobilky. Stupnice, která hodnotí kvalitu, je jednoduchá. Jednička znamená nejlepší a čtyřka nejhorší. V přehledu jsou dvě hodnoty a to tvarování a bezpečnost. Tvarování znamená, jak jsou sedadla pohodlná, jak jsou tvarovaná a jaký zajistí komfort. Bezpečnost pak hovoří sama za sebe, je to ukazatel toho, jak je sedačka bezpečná. V ní jsou započítány jak pevnost samotného sedadla, tedy jak odolává nárazům, ale i kvalitu provedení opěrek hlavy, které při nárazu chrání naší krční páteř.

Výsledek testu přinesl poměrně zajímavé zjištění. Jsou automobilky, jako je např. Volvo, které mají u všech modelů nejlepší možné hodnocení a na straně druhé jsou automobilky, které doslova vyhořely. Zajímavým zjištěním je výsledek sedadel u Hyundaie, který získal u obou svých modelů nejvyšší možné známky. Modelů, které dostaly nejlepší možné hodnocení je ovšem více a v tabulce jsou pro lepší orientaci zvýrazněny zelenou barvou. Čeští zástupci ovšem nefigurují na předních místech a je velmi zarážející, že ani nová Octavia nezískala alespoň průměrné hodnocení. Na druhou stranu, ani BMW, Citroën nebo Toyota nedosáhly zrovna velkého úspěchu.

Přehled výsledků testů autosedadel

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj dat: AMS
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků