Velký přehled výsledků testů autosedadel

K moderním vozům dneška neodmyslitelně patří i bezpečnost. Mimo klasické crash testy, které musí osobní vozy podstoupit, se testují i jednotlivé části vozů, které mají na celkou bezpečnosti posádky menší či větší vliv. Nyní přišly na řadu sedadla jednotlivých automobilů a výsledky jsou mnohdy více než překvapivé.
Velký přehled výsledků testů autosedadel

I když se to nemusí na první pohled zdát, jsou sedadla v automobilu jednou z nejdůležitějších součástí. Řidič a celá posádka na nich tráví veškerý čas, a tak je velmi důležité, aby byly pohodlné, dobře tvarované a neunavovaly při delší jízdě. Mimo samotný komfort zajišťují sedačky i část bezpečnosti. Při nárazu nás chrání, tlumí nárazy a spolu s bezpečnostními pásy drží na místě. V dnešní době tak sedadla hrají čím dál větší roli, a proto není dobré výběr sedadel podcenit.

Tip: Přečtěte si náš velký přehled crash testů osobních vozů.

Přiložený přehled jasně ukazuje, jak si na tom dnešní sedačky v osobních vozech stojí. Rozdíly jsou dnes velké a to nejen napříč třídami vozů, ale často i v rámci jedné automobilky. Stupnice, která hodnotí kvalitu, je jednoduchá. Jednička znamená nejlepší a čtyřka nejhorší. V přehledu jsou dvě hodnoty a to tvarování a bezpečnost. Tvarování znamená, jak jsou sedadla pohodlná, jak jsou tvarovaná a jaký zajistí komfort. Bezpečnost pak hovoří sama za sebe, je to ukazatel toho, jak je sedačka bezpečná. V ní jsou započítány jak pevnost samotného sedadla, tedy jak odolává nárazům, ale i kvalitu provedení opěrek hlavy, které při nárazu chrání naší krční páteř.

Výsledek testu přinesl poměrně zajímavé zjištění. Jsou automobilky, jako je např. Volvo, které mají u všech modelů nejlepší možné hodnocení a na straně druhé jsou automobilky, které doslova vyhořely. Zajímavým zjištěním je výsledek sedadel u Hyundaie, který získal u obou svých modelů nejvyšší možné známky. Modelů, které dostaly nejlepší možné hodnocení je ovšem více a v tabulce jsou pro lepší orientaci zvýrazněny zelenou barvou. Čeští zástupci ovšem nefigurují na předních místech a je velmi zarážející, že ani nová Octavia nezískala alespoň průměrné hodnocení. Na druhou stranu, ani BMW, Citroën nebo Toyota nedosáhly zrovna velkého úspěchu.

Přehled výsledků testů autosedadel

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj dat: AMS
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 53 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků