Ve Velké Británii možná zavedou speciální řidičáky pro vozy 4x4

Automobiloví odborníci přišli ve Velké Británii s myšlenkou, že by řidiči, kteří si hodlají zakoupit vůz 4x4, museli projít speciálním kurzem, za který by dostali osvědčení, které by je opravňovalo k řízení těchto vozů. Dle odborníků většina běžných řidičů neumí využít tento náhon a ani netuší, jak ovládat vůz této koncepce. Navíc díky poslední módní vlně se podíl vozů s pohonem všech kol dramaticky zvyšuje a tyto vozy v běžném provozu zcela postrádají smysl. Než pak zavádět nějaké speciální daně pro tyto vozy, bude jednodušší, aby budoucí majitel prošel speciálním kurzem, kde by musel ukázat, že má na to, aby zvládnul takový vůz.

Povinnost projít podobným kurzem by pak prý odradila většinu zákazníků, kteří si tyto vozy kupují pouze jako doplněk a nikdy nevyužijí jejich potenciál. Vozy s náhonem všech kol se pak proti standardním vozům s jednou poháněnou nápravou vyznačují vyšší spotřebou a navíc velká města postupně zaplavují velké vozy, které tam nepatří.

Zda se tato myšlenka přenese do praxe nelze prozatím říci, ovšem již na první pohled je pošetilá jako všechny podobné způsoby "umělého ovlivňování poptávky" po vozech kategorií SUV a off-road. Těžko by autoři toto "řešení" obhajovali před veřejností, protože pak by bylo třeba speciálního kurzu pro vozy se zadním náhonem i předním náhonem, protože každé má své specifické chování, které u ostatních koncepcí nenajdete.

Myslíte si, že tato "nová myšlenka" by měla vejít do reálného života, nebo je to nesmysl?
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků