Ve Velké Británii budou testovat LED přechody pro chodce

Britští řidiči se již v brzké době setkají se svatozáři nad silnici. Britští silničáři totiž začnou testovat na vybraných silnicích nové systémy přechodu pro chodce, které mají posunout bezpečnost těchto přechodů opět o něco kupředu. Systém je založen na speciálních LED, které budou umístěny v povrchu silnice a budou vytvářet jakousi světelnou auru, která bude velmi dobře viditelná při jakémkoli počasí. Tento systém navíc velmi dobře osvětlí případného chodce a ten tak bude viděn z výrazně větší vzdálenosti, než při použití klasického osvětlení nad přechody. Dle dostupných informací, by měl být chodec vidět stejně dobře jako při použití reflexní vesty. Další výhodou tohoto systému je velmi malá energetická náročnost a také fakt, že tyto LED mají velmi malý dosah a neoslňují tak přilehlé domy, nebo řidiče.

Kombinace dobře viditelného přechodu pro chodce za jakéhokoli počasí a výborného osvětlení chodce má přispět ke zlepšení bezpečnosti při nočním přecházení silnice. Silničáři také zvažují testování stejného systému, ovšem s tím, že daný přechod by měl dvojí osvětlení. Jednou barvou by svítil v případě, že u přechodu, nebo na přechodu nikdo není a jinou barvou by svítili v případě, že by po něm přecházel chodec. Tento systém si však na ostré testy ještě počká.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků