Ve Spojených státech se loni prodalo téměř 17 milionů nových vozů

16 994 655, to je počet nově prodaných vozů ve Spojených státech za rok 2005. Po roce 2000 a 2001, kdy prodeje přesáhly magickou hranici 17 milionů, je to třetí nejlepší výsledek v historii. Přestože se jedná o velmi vysoké číslo, samotné americké automobilky moc jásat nemohou. Jediný koncern, který vykázal růst, je Chrysler, který zvedl prodeje proti roku 2004 o 4,5 %. Mezi hlavní tahouny v růstu patřily ovšem japonské a korejské automobilky. Japonské značky zvedly prodej o 6,2 procent a korejské o 6,1 %. Na druhé straně ztratily automobilky evropské. Ty vykázaly celkový pokles prodejů o 2,7 procenta. Tradiční americké koncerny, jako je Ford nebo General Motors, vykázaly také pokles a ne malý. Koncernu GM klesly prodeje o 4,4 procenta a Fordu dokonce o 4,7 procent.

Pokud se jedná o podíly na trhu, tak koncernu GM klesl podíl o 1,3 procenta na 26, Fordu na 17,4 procent, což je nejhorší výsledek od roku 1925. Velká trojka, tedy GM, Ford a Chrysler, mají nyní ve Spojených státech podíl 56,9 procent.

Pokud se jedná o značky, které vykázaly největší růst, tak první místo zaznamenal Hummer, kterému vzrostly prodeje o špičkových 93,3 procent. Ovšem tahounem byl hlavně model H3, kterému prodeje vzrostly o více než dvojnásobek. Na druhé straně je pak velký model H2, kterému klesly prodeje o více než 20 procent.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 2 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků