Vánoční srovnávací test: Zastava 1100 vs. Fiat 128 aneb zpátky do minulosti

Pod karoserií má Zastava 1100 s Fiatem 128 mnoho společného. Oba modely jsou si tak velmi blízko. Postavili jsme proti sobě Zastavu liftback a 128 sedan v jediné dostupné motorizaci s výkonem 40,5 kW.
Seznam kapitol
  1. Úvod
  2. Bez výstřelků, Prostor téměř identický
  3. Výkon a dynamika,
  4. Cena, Verdikt, Technické údaje
  5. Zastava 1100 vs. Fiat 128: Fotogalerie

Letošní rok patřil na Autorevue.cz v nemalé míře srovnávacím testům, a tak jsme se rozhodli, že i na Štědrý den jeden takový připravíme. Ale protože jsou Vánoce, chce to samozřejmě něco speciálního. Rok 2015 se nejen v naší redakci nesel v duchu neustálého porovnávání nové generace Škody Superb a Volkswagenu Passat. Obě auta mají prakticky shodnou techniku, ale liší se uspořádáním karoserie. Přesně stejná situace panovala v sedmdesátých letech při srovnání Fiatu 128 a Zastavy 1100.

Fiat 128 představený v roce 1969 přišel na trh s kompletně novou technikou, která představovala revoluci tak trochu jako příchod platformy MQB. Ostatně to byl první Fiat, který měl uspořádání s motorem napříč vpředu a pohonem přední nápravy. To mu také dávalo velkou výhodu v podobě zajímavé využitelnosti vnitřního prostoru. Nedlouho poté se v Jugoslávii začala vyrábět Zastava 101 (1100), tedy auto, které mělo stejný základ, ale přepracovanou karoserii. Nebyl to sedan, nýbrž liftback.

Vzali jsme text původního srovnávacího testu Passat vs. Superb, upravili ho, přidali pár osobních poznámek, vyměnili fotky a zapracovali fakta. Výsledek vám ukáže, jak by asi vypadal takový náš sourozenecký srovnávák v sedmdesátých letech. Tedy v době, kdy se rozhodně neřešili bezpečnostní asistenti, dvakrát přeplňované diesely, nepřeberné prvky výbavy a tak podobně. 

Příjemnou zábavu, pěkné svátky a samozřejmě vše nejlepší do nadcházejícího roku.


Zastava 1100 a Fiat 128. Sourozenci, ale také nesmiřitelní soupeři, kteří se mnohdy přetahují o stejného zákazníka. Protože jsme se na PR oddělení Crvene Zastavy nedovolali, museli jsme si při shánění automobilu pomoci vlastními silami. Ano, jde o identický vůz, o kterém jsme nedávno psali

Jak na to: Vyzkoušeli jsme dovoz veterána z EU a jeho přihlášení

Jak na to: Vyzkoušeli jsme dovoz veterána z EU a jeho přihlášení

Fiat už novinářské auto typu 128 v požadované konfiguraci neměl, ale našel se vhodný kus v nabídce bazos.cz, kde můžete pořídit veškeré nepotřebné haraburdí a kde lze také pořídit i stará auta, která rozhodně nepotřebujete a u kterých budete muset doma vysvětlovat, proč že se to raději nepořídila do obýváku ta nová sedačka. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Oba modely jsme původně chtěli porovnat ještě se Škodou 100, ale bohužel to nevyšlo. Stal se nám z toho duel koncernových sourozenců

Duel bude o to pikantnější, že se nám podařilo dát dohromady auta s totožnou specifikací hnacího řetězce. Popravdě řečeno, moc práce to nedalo, protože u základního Fiatu 128 i Zastavy 1100 nic jiného k dispozici nebylo: motor o objemu 1,1 l s výkonem 40,5 kW, manuální převodovka, pohon předních kol. Náš původní záměr počítal ještě se třetím do mariáše: Škoda 100 by souboji dodala další rozměr. Bohužel přítelkyně při zmínce o třetím autě ve sbírce začala rozvíjet teorie na téma přísnějších podmínek nákupu dalšího vozu. Abych byl přesný, cena auta = cena kabelky a na to jsem nemohl přistoupit. Bude z toho tedy čistě bratrovražedný boj koncernových sourozenců.

Zastava 1100 vs. Fiat 128: Technické parametry
  Zastava 1100 Fiat 128
Motorizace Benzinový čtyřválec, 1116 cm3
Převodovka 4st. manuální 4st. manuální
Max. výkon (kW/k) 40,5/55 40,5/55
v ot./min. 6000 6000
Max. točivý moment (Nm) 78 78
v ot./min. 3000 3000
0-100 km/h (s) 19,2 19,2
Max. rychlost (km/h) 135 140
Spotřeba při 80 km/h (l/100 km) 6,7 6,7
Provozní hmotnost (kg) 835 880
Celková hmotnost (kg) 1235 1235
Užitečná hmotnost (kg) 400 355

Anebo se nám z toho vyklube nezáživný „přátelák“? Oba soupeři jsou si totiž technicky velmi podobní. Na základu revolučního technického uspořádání s motorem vpředu napříč a pohonem předních kol postavily obě značky auta, která k sobě mají velmi blízko klíčovými rozměry, konstrukcí náprav, elektroinstalací i hnacím řetězcem. Motor je samozřejmě identický. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zastava je stylizovaná úplně stejně jako Fiat 128. Na rozdíl od něj má ale elegantně splývavou zadní část, která je navíc velmi praktická. Fiat je klasický sedan, který také nevypadá vůbec špatně

V tomto případě se jedná o nový benzinový čtyřválec s moderními rozvody OHC a pohonem ozubeným řemenem. Motor je skloněn o 20° a umístěný vpředu napříč. Maximální výkon mají oba soupeři shodný, Zastava tedy těží z techniky, která získala titul evropského automobilu roku 1969. 

Motor pohání přední kola prostřednictvím čtyřstupňové manuální převodovky. Připlatit si za něco jiného nelze, protože nic dalšího k dispozici nebylo. 

O nějaké močovině, elektronických asistentech, přeplňování, recirkulacích výfukových plynů nebo dokonce katalyzátorech si mohou oba soupeři nechat pouze zdát. Mimochodem výfuk má pouze dva tlumiče, jednu dlouhou rouru a to je všechno. Jak krásně bezstarostná automobilová léta...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fiat

Fiat (zkratka z Fabbrica Italiana Automobili Torino) je největší italská automobilka. Byla založená v roce 1899 a vyráběla také motory, vojenská auta nebo letadla. Fiat v roce 2009 uzavřel partnerství s americkým Chryslerem.

Fiat 500 • Fiat 124 Spider • Fiat Panda •  Fiat PuntoFiat Tipo • Fiat 500L • Fiat 500X • Fiat 500C

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod
  2. Bez výstřelků, Prostor téměř identický
  3. Výkon a dynamika,
  4. Cena, Verdikt, Technické údaje
  5. Zastava 1100 vs. Fiat 128: Fotogalerie
Dacia Duster na LPG vládne všem. Byl o ni největší zájem, porazila i novou Octavii

Nejčtenější testy roku 2020

Nikde není psáno, že největší zájem musí být o pecky za miliony. Letos to v redakčních testech všem nandala Dacia Duster na LPG!

včera | Jan Mička | 157 příspěvků
TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 57 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků