Václav Havel a jeho auta: Husákův ZIL a Tatry nechtěl používat. Měl dobré důvody

Václav Havel by dnes oslavil 83. narozeniny. I když za svůj život vlastnil opravdu různorodé automobily, při pohledu do minulosti byl jasným fanouškem Mercedesu.

Bývalý prezident Československa a zároveň první prezident České republiky byl nepochybně významnou osobou naší historie. Jakožto dramatika, esejistu, disidenta a kritika komunistického režimu ho snad známe všichni. Václav Havel by dnes oslavil 83. narozeniny. Byl i nadšeným motoristou, v jehož vládní i soukromé garáži se vystřídalo hned několik zajímavých vozidel.

O Havlovi se ve spojitosti s auty vždy mluvilo jako o zaníceném řidiči, který měl auta rád a také je rád řídil. Což mu bylo během prezidenství často odpíráno. Hlava státu má přece jezdit vzadu v pohodlí. Do té doby se nicméně najezdil dost. Vůbec první auto, které si v 28. letech Havel za honoráře z divadelních her koupil, byla v roce 1964 francouzská Simca 1000.

Zemřel Karel Gott. Auta měl rád. Podívejte se, jaké kousky vlastnil

Zemřel Karel Gott. Auta měl rád. Podívejte se, jaké kousky vlastnil

Později v roce 1967 vyměnil Simcu za Renault 16. Od poloviny 70. let začala Havlova dlouhodobá láska k Mercedesům, pořídil si totiž Mercedes W114. A když se přesuneme do poloviny 80. let, tehdy se budoucí státník vozil v druhé generaci Volkswagenu Golf. Samozřejmě, po roce 1989 a volbě Havla československým prezidentem se mnohé změnilo.

Ne však ihned. Po zvolení zůstala součástí prezidentské kolony limuzína ZIL po Gustávu Husákovi, kterou podobně jako černé Tatry nechtěl Havel používat. Chvíli se tedy nová hlava státu vozila v Renaultu 21 TSE, jež dostala darem od portugalského prezidenta Maria Soareze. Ve francouzském sedanu jezdil Havel do března roku 1990.

Miloš Zeman dostal dvě nové luxusní Škody. Kolik stojí a jakou mají výbavu?

Miloš Zeman dostal dvě nové luxusní Škody. Kolik stojí a jakou mají výbavu?

Když se vrátíme k domácím Tatrám, Havel v nich nechtěl jezdit, neboť mu připomínaly minulost a nešťastný režim jeho mocenských předchůdců. A nové prezidentské limuzíny si Havel určitě nevybral špatně, flotilou totiž byla BMW 735i generace E32 v prodloužené variantě L. Šestiválce pod kapotu později vystřídala v roce 1991 i dvanáctiválcová motorizace 750i.  

V tomto období se ale ve vlastnictví Havla objevila i dvojice Lancií. Model Thema obdržel jako dar od šéfa Fiatu Gianni Angelliho. V garáži vydržela sedm let, načež ji po vydražení Havel nahradil Lancií Kappa. Od roku 1992 poté vystřídaly BMW v prezidentské službě nové dvanáctiválcové Mercedesy-Benz 600 SEL.

V ruských limuzínách Aurus najdete i českou stopu. Jak chráníme Putina?

V ruských limuzínách Aurus najdete i českou stopu. Jak chráníme Putina?

S příchodem novodobé Škody Superb v roce 2001 se během funkčního období Havla nejednou mluvilo o zavedení těchto vozů do prezidentské kolony. Jak však víme, k tomu nakonec nedošlo. I po odchodu z funkce v roce 2003 přitom Havel zůstal nadále věrný Mercedesu. V garáži se mu vystřídala třída M, třída R a od roku 2010 i SUV GL s osmiválcem.

Příhodně Havlovi sloužil Mercedes i na jeho poslední cestě v roce 2011. Jako pohřební speciál, který jej vezl z jeho usedlosti v Hrádečku u Trutnova a také na Pražský hrad, byl vybrán Mercedes třídy E.

Některé fotografie v galerii jsou ilustrační.

Volkswagen

Volkswagen je německá automobilka, vedoucí člen Volkswagen Group. Vznikla v roce 1937. Začala vyvíjet předchůdce slavného „Brouka“, plná výroba se ale rozběhla až po válce. Název značky Volkswagen znamená v překladu lidový vůz.

Volkswagen Golf • Volkswagen Passat • Volkswagen Touran • Volkswagen Touareg • Volkswagen Polo • Volkswagen up! • Volkswagen e-up! • Volkswagen T-Roc • Volkswagen T-Cross • Volkswagen Tiguan • Volkswagen Sharan • Volkswagen ID.3

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

včera | Jan Mička | 7 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků