Václav Havel a jeho auta: Husákův ZIL a Tatry nechtěl používat. Měl dobré důvody

Václav Havel by dnes oslavil 83. narozeniny. I když za svůj život vlastnil opravdu různorodé automobily, při pohledu do minulosti byl jasným fanouškem Mercedesu.

Bývalý prezident Československa a zároveň první prezident České republiky byl nepochybně významnou osobou naší historie. Jakožto dramatika, esejistu, disidenta a kritika komunistického režimu ho snad známe všichni. Václav Havel by dnes oslavil 83. narozeniny. Byl i nadšeným motoristou, v jehož vládní i soukromé garáži se vystřídalo hned několik zajímavých vozidel.

O Havlovi se ve spojitosti s auty vždy mluvilo jako o zaníceném řidiči, který měl auta rád a také je rád řídil. Což mu bylo během prezidenství často odpíráno. Hlava státu má přece jezdit vzadu v pohodlí. Do té doby se nicméně najezdil dost. Vůbec první auto, které si v 28. letech Havel za honoráře z divadelních her koupil, byla v roce 1964 francouzská Simca 1000.

Zemřel Karel Gott. Auta měl rád. Podívejte se, jaké kousky vlastnil

Zemřel Karel Gott. Auta měl rád. Podívejte se, jaké kousky vlastnil

Později v roce 1967 vyměnil Simcu za Renault 16. Od poloviny 70. let začala Havlova dlouhodobá láska k Mercedesům, pořídil si totiž Mercedes W114. A když se přesuneme do poloviny 80. let, tehdy se budoucí státník vozil v druhé generaci Volkswagenu Golf. Samozřejmě, po roce 1989 a volbě Havla československým prezidentem se mnohé změnilo.

Ne však ihned. Po zvolení zůstala součástí prezidentské kolony limuzína ZIL po Gustávu Husákovi, kterou podobně jako černé Tatry nechtěl Havel používat. Chvíli se tedy nová hlava státu vozila v Renaultu 21 TSE, jež dostala darem od portugalského prezidenta Maria Soareze. Ve francouzském sedanu jezdil Havel do března roku 1990.

Miloš Zeman dostal dvě nové luxusní Škody. Kolik stojí a jakou mají výbavu?

Miloš Zeman dostal dvě nové luxusní Škody. Kolik stojí a jakou mají výbavu?

Když se vrátíme k domácím Tatrám, Havel v nich nechtěl jezdit, neboť mu připomínaly minulost a nešťastný režim jeho mocenských předchůdců. A nové prezidentské limuzíny si Havel určitě nevybral špatně, flotilou totiž byla BMW 735i generace E32 v prodloužené variantě L. Šestiválce pod kapotu později vystřídala v roce 1991 i dvanáctiválcová motorizace 750i.  

V tomto období se ale ve vlastnictví Havla objevila i dvojice Lancií. Model Thema obdržel jako dar od šéfa Fiatu Gianni Angelliho. V garáži vydržela sedm let, načež ji po vydražení Havel nahradil Lancií Kappa. Od roku 1992 poté vystřídaly BMW v prezidentské službě nové dvanáctiválcové Mercedesy-Benz 600 SEL.

V ruských limuzínách Aurus najdete i českou stopu. Jak chráníme Putina?

V ruských limuzínách Aurus najdete i českou stopu. Jak chráníme Putina?

S příchodem novodobé Škody Superb v roce 2001 se během funkčního období Havla nejednou mluvilo o zavedení těchto vozů do prezidentské kolony. Jak však víme, k tomu nakonec nedošlo. I po odchodu z funkce v roce 2003 přitom Havel zůstal nadále věrný Mercedesu. V garáži se mu vystřídala třída M, třída R a od roku 2010 i SUV GL s osmiválcem.

Příhodně Havlovi sloužil Mercedes i na jeho poslední cestě v roce 2011. Jako pohřební speciál, který jej vezl z jeho usedlosti v Hrádečku u Trutnova a také na Pražský hrad, byl vybrán Mercedes třídy E.

Některé fotografie v galerii jsou ilustrační.

Minitest Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro: Oko potěší. Ale co další smysly?

Audi Q3 Sportback 45 TFSI quattro

Trh SUV-kupé se rychle rozrůstá. Svého dalšího zástupce teď sype z rukávu Audi.

16.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 19 příspěvků
TEST Renault Clio 1.0 TCe 100: Nový vrchol třídy? I Fabia může tiše závidět!

Renault Clio 1.0 TCe

Pravidlem je vyměnit nárazníky a tvářit se, že máte úplně nové auto. Renault na to šel s pátou generací Clia obráceně. Od základů nově vyvinutý vůz zabalil do povědomého tvaru a chce s ním navázat na předchůdce. V zájmu Francouzů by nicméně mělo být, aby se jim to v případě tříválcové pohonné jednotky raději nepovedlo.

14.  1.  2020 | Miro Mihálik | 69 příspěvků
Minitest Lexus RC 300h F Sport: Mohl být skvělý, ale doplatil na zvrácenost doby

Lexus RC 300h F Sport

Nejkratší cesta do srdce chlapa nevede mezi žebry, ale skrze krásné auto. A tohle si vás prostě získá!

11.  1.  2020 | Vladimír Kadera | 147 příspěvků