V Turecku se Škodovky vyrábět nebudou. Přesun Superbu do Bratislavy je stále ve hře

Za všechno může koronavirová krize a propad poptávky po automobilech.

Zprávy o vytvoření nového závodu koncernu Volkswagenu v Turecku, kde se měly vyrábět i nové škodovky, se objevily už nějaký ten rok nazpět, přičemž už loni byla výstavba závodu odložena kvůli mezinárodní kritice tureckých vojenských operací v Sýrii. Teď je ovšem zase všechno jinak a VW oznamuje, že práce na vytvoření nové továrny jsou úplně zastaveny.

Už i Škoda Fabia má svou vlastní píseň. Od této se však automobilka distancuje

Už i Škoda Fabia má svou vlastní píseň. Od této se však automobilka distancuje

Firma podle agentury DPA oznámila, že za jejím rozhodnutím je propad poptávky v důsledku koronavirové krize. Od mluvčího koncernu zaznělo, že z dnešního pohledu nejsou dodatečné výrobní kapacity zapotřebí. Právě k pokrytí rostoucí poptávky po automobilech ve východní Evropě a na Blízkém východě měla továrna původně sloužit.

Situace ve světě se ale rychle změnila. VW minulý měsíc uvedl, že globálně se společnosti meziročně propadl odbyt mezi lednem a květnem o téměř 30 % na 3,089 milionu vozů. Koncern tak samozřejmě zastavením plánu výstavby pořádně ušetří. Do nové továrny v Turecku chtěl investovat přes miliardu eur (asi 26,7 miliardy korun). Na místě mělo vznikat 300.000 aut ročně.

Nový Volkswagen Tiguan oficiálně: Ten prokoukl! Má až 320 koní, je i do zásuvky

Nový Volkswagen Tiguan oficiálně: Ten prokoukl! Má až 320 koní, je i do zásuvky

Mezi vyráběnými vozy se měl objevit i Volkswagen Passat a také Škoda Superb. Především na přesun výroby domácí vlajkové lodi mladoboleslavské automobilky do zahraničí už přitom dlouho negativně reagují odbory závodu v Kvasinách, kde se model tradičně vyrábí od jeho moderního počátku. Objevují se pak informace, že se vozy přesunou alespoň do závodu koncernu v Bratislavě.

Podniková rada závodu v Kvasinách se nicméně neobává pouze ztráty Superbu, jak nedávno uvedl předseda Podnikové rady Jaroslav Povšík. „Zřejmě budeme muset znovu aktivovat petici, protože nám opět chtějí demontovat podnik. Chtějí převést Superb do Bratislavy,“ varoval ve Škodováckém odboráři Povšík a projevil obavy také o část produkce modelů Karoq, Kodiaq nebo Fabia Combi.

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat je právem považován za vzor auta střední třídy. Zejména kombi Passat Variant s motorem TDI je v ČR velmi populární služební vůz mezi manažery. V současné době se prodává už osmá generace Passatu. V roce 2019 překonal model 30 milionů prodaných kusů.

Ceny a výbava • Facelift 2019 • Škoda Superb iV vs. VW Passat GTE • Test VW Passat Variant 2.0 TDI

TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): Šli skautíci na výlet, měli 200 koní

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

Univerzálnímu stroji se zvýšeným podvozkem nejsilnější turbodiesel a bohatá výbava sluší. Znamená „skautizace“ pro uživatele nějaká omezení, nebo je zde vše Simply clever?

včera | Richard Herbich | 85 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.5 Turbo GDI AT: Těžko uvěřit, že může stát tak málo

SsangYong Korando 1.5 T-GDI AT

Levné auto nutně nemusí vypadat levně. Příkladů bychom v Česku našli hned několik a chybět mezi nimi nesmí ani SsangYong Korando.

22.  1.  2021 | Jan Mička | 83 příspěvků
TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků