V Saudské Arábii ženy bojují za právo řídit auto

Ne všude dospěla společnost tak daleko, aby ženy měly stejná práva jako muži. Ultrakonzervativní Saudská Arábie patří mezi státy, kde ženy mnoho práv nemají a téměř na vše potřebují písemný souhlas svých manželů. O tom, že musí chodit zahaleny od hlavě až k patě ani nemluvě.

Každopádně i v takovém státě jsou iniciativy, které bojují za rovnoprávnost. Po malých krůčcích získávají i ženy práva vykonávat některé činnosti jen dle své vůle, aniž by potřebovaly souhlas svých manželů.

Poslední rok a půl je zde snaha umožnit ženám řídit, což je prozatím zcela zakázáno. V minulém roce proběhla první petice a v letošním roce přichází na řadu druhá. Podpisy žen a mužů pak mají přimět saudského krále změnit zvykové právo a umožnit ženám legálně usednout za volant.

Těžko říci, zda se to povede již nyní, nebo bude třeba bojovat dalších několik let, každopádně jim držíme palce, aby si i ženy v Saudské Arábii mohly vyzkoušet, jaké to je třímat v rukou pořádný stroj...

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků