V Saudské Arábii ženy bojují za právo řídit auto

Ne všude dospěla společnost tak daleko, aby ženy měly stejná práva jako muži. Ultrakonzervativní Saudská Arábie patří mezi státy, kde ženy mnoho práv nemají a téměř na vše potřebují písemný souhlas svých manželů. O tom, že musí chodit zahaleny od hlavě až k patě ani nemluvě.

Každopádně i v takovém státě jsou iniciativy, které bojují za rovnoprávnost. Po malých krůčcích získávají i ženy práva vykonávat některé činnosti jen dle své vůle, aniž by potřebovaly souhlas svých manželů.

Poslední rok a půl je zde snaha umožnit ženám řídit, což je prozatím zcela zakázáno. V minulém roce proběhla první petice a v letošním roce přichází na řadu druhá. Podpisy žen a mužů pak mají přimět saudského krále změnit zvykové právo a umožnit ženám legálně usednout za volant.

Těžko říci, zda se to povede již nyní, nebo bude třeba bojovat dalších několik let, každopádně jim držíme palce, aby si i ženy v Saudské Arábii mohly vyzkoušet, jaké to je třímat v rukou pořádný stroj...

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 17 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků